Vacanta la mare cu copil de 2 ani

Vacanta la mare cu copil de 2 ani | Autor: Baby1320

Link direct la acest mesaj

Am un baietel de 2 ani si anul asta vreau sa mergm 1 saptamana undeva. Avion sau masina, nu stiu deocamdata.

POate cineva sa imi dea ceva idei unde as putea sa merg cu el? As vrea soare, plaja, nisip, liniste si eventual loc de joaca pentru copil in incinta complexului. Apreciez orice sugestie care se incadreaza in cerinte :)

____________________________
Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010
____________________________

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Noi am fost de 1 mai, la Nisipurile de Aur, Complexul Sunrise, 3 stele, preturi bune.

E la vreo 300 m de plaja, se ajunge in cateva minute pe jos.
In incinta hotelului au vreo 3 piscine exterioare, in cascade, cu zone de copii si de adulti, piscina interioara,cu zone pentru copii si zone pentru adulti, animatori toata ziua, care se joaca cu copii, ii picteaza, danseaza, etc.
Ping pong si biliard.

Seara e program artistic, cu mini disco pentru copii. Au un fel de teatru de vara, cu multe banci, ca un amfiteatru.

Tot in incinta hotelului exista un mic parculet cu tobogasn, nisip, un podulet si leagane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu recomand pt copii mici Turcia. Servicii ca la turci nu gasesti in Bulgaria. Dupa ce mai cresc copiii si sunt mai independenti (masa/somn) recomand Grecia.
In Turcia alegeti un complex intr-o zona aproape de aeroport, ca sa aveti transfer mai scurt. Hoteluri mari si noi ai in zona Lara, hoteluri mai luxoase si mai stilate, zona verde gasesti in Belek. Personal prefer Belekul (noi cautam cazare in vile si zona mai verde). In ambele zone plaja e cu nisip fin. Din ce am umblat - Papillon Bellevile e f ok. Are loc de joaca acoperit cu un umbrar, bazine si tobogane, spectacol pt copii si apoi altul pt adulti, uneori seara petreceri pe plaja. Luati caruciorul si copilul poate dormi afara seara, in timp ce cu un pahar in fata stati si voi la un spectacol. Masa e variata si, ca in orice hotel turcesc de la 4* in sus, gasiti tot ce vreti pt copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Da, categoric Turcia e mult peste Bulgaria.
Si mie mi-a placut in Belek.
Raportul calitate -pret este de departe cel mai avantajos.

Dar pentru varsta 2 ani eu as alege o locatie mai aproape de casa. M-as simti mai linistita sa stiu ca sunt la o ora de casa, de tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ce locatie cu mare e mai aproape de casa? Ca timp?
Litoralul nostru 3 ore (poate mai mult daca e aglomerat).
Bulgaria - ceva mai mult
Turcia cu avionul - o ora si ceva zborul + checkin-ul tot spre 3. Daca statiunea e aproape de aeroport, cum am sugerat - e simplu.
Oricum, telefoanele functioneaza (am sunat doctorita din roaming) iar in caz de nevoie turcii au servicii medicale f bune pt turisti (noi nu am avut nevoie). Neaparat sa iei cu tine medicamentele necesare, inclusiv antibiotic, si dupa ce discuti cu medicul la telefon sa ai ce sa-i dai. Noi am fost in Turcia cu copil de 11 luni (al meu) si de 5 luni (al prietenilor) si culmea, chiar ne-am simtit bine si ne-am distrat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Anya, in Bulgaria esti la o ora de Romania. In Romania esti acasa.
De la Nisipuri pana in Constanta fac mai putin de 2 ore.

Daca se intampla ceva, prefer sa fiu acasa.
Eu prefer sa fiu acasa, nu am spus ca e valabil pentru toata lumea.
Daca o apuca vreun pui de enterocolita (cum s-a intamplat anul trecut), prefer sa fiu acasa, nu prin avioane.
Antibiotic, dupa ureche? la telefon?fara analize?
Ma rog...

nu cred ca e cazul sa dezbatem acum unde este mai bine, In Turcia sau Bulgaria, ca nu acesta era subiectul.
Baby a solicitat sugestii, pe unde am fost, care sa se incadreze in "plaja,nisip,liniste....."

De ce zici "si culmea, chiar ne-am simtit bine si ne-am distrat"?
A zis cineva ca nu e distractiv in Turcia?

Apropo si eu am fost cu fata de 4 luni in Bulgaria si culmea, chiar ne-am simtit bine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Eu iti recomand sa alegi undeva cu masa la all inclusive sau bufet suedez.
Cand avea juniorul 2 ani am fost cu el la mare ,la noi.Masa de dimineata era bufet si in rest se comanda. A fost greu pentru ca era obosit si si-a cam pierdut rabdarea.Nici nu-l condamna pentru ca se miscau f incet ospatarii. Anul trecut am fost in Bulgaria la all inclusive....super .Intram, mancam si plecam si in plus daca nu-i place un fel de mancare poti sa-i dai altceva.
Concediu placut....oriunde ati merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Nu ai prieteni,rude in Italia,Spania,Grecia?
Noi locuim in partea de nord a Italiei,la 20km de Udine si la 30 de Lignano Sabbiadoro,o statiune frumoasa,curata si linistita.
Cand am mers prima oara cu Stefan acolo avea 1 an. L-am lasat in nisip cu galetusa,lopatica,etc. Nu mai vroia sa plece apoi. :) Apa e curata si ai muult de mers pana sa iti treaca de mijloc(si eu am 1.55m).
Pe plaja sunt umbrele sau corturi cu masute,fotolii si canapele care se pot inchiria.Preturile sunt ok.
Sunt tot felul de spectacole atat pentru copii cat si pentru adulti. Pe 15 august e spectacol aviatic-cel mai frumos,bine organizat si spectaculos din cate am vazut.
In aceasta statiune e si un restaurant romanesc.Hotelurile sunt foarte aproape de plaja.Sau poti gasi privati care inchiriaza apartamente/garsoniere pe o perioada determinata.
Plus,ca la putina distanta se afla Venetia!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Copiii mei au facut enterocolita doar in Romania.
Noi nu "servim" des antibiotic, dar in rarele cazuri in care a fost nevoie nu le-a facut nimeni vre-o analiza. (antibiotic dat de medic). In spitalul din Constanta, Mangalia sau Giurgiu (unde ajungi mai repede din Bulgaria?) nu m-as duce cu copilul mic. Prefer doctorita lor la telefon in locul statului la orice medic pe te miri unde. Timpul l-am calculat plecand din Bucuresti - unde sta Baby.
Dar sa nu plecam cu raul inainte. Daca are tot ce trebuie la ea, in 99% din cazuri nu va folosi nimic. Pentru 1% daca nu se descurca cu ce are la ea, din toate cele 3 tari "inculpate" am incredere mai degraba in serviciile turce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Anya, normal ca nu trebuie sa ne speriem de drobul cu sare:)...am extrapolat si noi un pic.

Baby, apropo de plecari in tari straine.
Ia in calcul si pasaportul copilului
Si mai ia in calcul o asigurare buna de calatorie, care sa iti asigure cat mai multe si sa aiba franciza cat mai mica.

In Belek, pentru o intepatura de viespe (sot mai sensibil ), o injectie cu un antihistaminic si o crema minuscula - ne-a costat, in 2008, 60 euro.

Acasa, cand am vrut sa ne primim banii inapoi, am citit in contract(abia atunci) ca aveam franciza de 50 de euro.
Pentru 10 euro diferenta nu ne-am mai complicat cu hartogaraia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Mda .. Vad ca majoritatea votati Turcia. Adevarul este ca si eu inclinam catre Turcia pentru ca e cam mic sa il duc pana in Spania desi ... tare as fugi :D. In fine, pasaport avem, cu mancarea e mai complicat ca oricum nu ii dau de la restaurant. Noi cand fugim asa, car mancare dupa mine, primele 2 zile gatita de mine si urmatoarele ... borcanele. Decat sa risc cine stie ce boli si ingrediente nush de care, mai bine aleg varianta borcane ... Asta la mesele principale, ca in rest, incropim fructe, iaurturi, cereale, diverse chestii cu risc scazut de contaminare :). In fine, prin urmare, o sa ma uit cumva prin Turcia la oferte. Multumesc pentru sugestii :)


Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput