Intoarcerea acasa

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Fetelor vreti la Romanica...ok e decizia voastra dar poate e bine sa fi ti prevazatoare si :
sa va duceti mai intii sa stati asa vreo 3 luni in tara
si daca oricum vreti sa continuati in decizia voastra de a revenii pastrati va o portita deschisa catre America.
Uite si varul meu 41 de ani celibatar, frumusel, IT ist a revenit(a mostenit case etc in Ro)...si acum dupa un an jumatate se da cu capul de pereti in RO
Deci succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu nu stiu daca ati auzit, poate s-a dat la tv ... dar si in Romania traiesc oameni, cresc copii. Si aici sunt oameni fericiti, si aici sunt spitale si scoli. Desigur, toti astia care reusesc sa traiasca sunt niste luptatori in jungla, iar cei care reusesc sa fie fericiti sunt niste nesimtiti sau niste tampiti in esenta. Numai in occident se traieste frumos si bine. Numai aia sunt oameni, cei din Romania sunt asa... niste creaturi.



Silvana, lisssa_ana va doresc din suflet succes, indiferent de decizia finala!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Eu ce nu am sa inteleg niciodata este urmatorul lucru: deschide cineva un subiect pe tema asta (pt ca au mai fost si altele) si cere raspunsuri la intrebari concrete si sar nspe mii in capul lui cu "sfaturi pretioase" si intrebari: Te-ai gindit bine? TU stii unde te intorci? Acolo nu itzi zimbeste nimeni cind itzi taie salamul? Vrei sa nasti in RO? ( in paranteza fie spus si noi suntem nascutzi tot acolo, eu am si fata nascuta acolo si uite cantraim bine merci, n-am murit. Cazuri de malpraxis sunt peste tot..doctori f buni sunt si in Ro...spaga se da si in afara (recent am auzit cum un prof dr de-aci s-a saturat de vinuri, caouri etc si cere, prin asistenta ce-i drept, "doar o felicitare de multumire"...in care omul salvat indeasa sutele de euro
Silvana nu a intrebat: ce sa fac, sa ma intirc sau nu? E decisa, a spus ca a si fost cu copilul 2 luni (sper sa nu gresesc acum) in tara, are contact cu realitatea.

Laura25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu nu stiu daca ati auzit, poate s-a dat la tv ... dar si in Romania traiesc oameni, cresc copii. Si aici sunt oameni fericiti, si aici sunt spitale si scoli. Desigur, toti astia care reusesc sa traiasca sunt niste luptatori in jungla, iar cei care reusesc sa fie fericiti sunt niste nesimtiti sau niste tampiti in esenta. Numai in occident se traieste frumos si bine. Numai aia sunt oameni, cei din Romania sunt asa... niste creaturi.



Noi am avut tentativa de intoarcere in tara, dupa ani de occident(ai mei) si de State( ai sotului), am stat in Romania 3 ani, apoi am decis sa plecam din nou. Sincer, daca va fi totul cum speram noi, nu cred ca m-as mai intoarce in Romania, pentru perioade lungi. Si nu pentru ca sunt creaturi acolo, ori pentru ca toti sunt nesimtiti sau altcumva ( fata de mine, care m-as crede perfecta,educata, de vita nobila si rupta din soare), insa mi se pare ca trebuie sa lupti prea mult pentru fericire.Nu pentru fericire, gresesc.Pentru normalitate! Ceea ce in tara se obtine cu greu, un job decent, conditii bune de trai, posibilitatea unui banut pus deoparte si a unui concediu pe an, pentru straini e ceva firesc, e in ordinea lucrurilor. Nu mai spun ca turisti sau vizitatori incidentali ai Romaniei se crucesc ca cele mai multe produse si servicii, adica lucrurile de baza, sunt mult mai scumpe decat in alte tari, in timp ce oamenii au bani foarte putini.

Se poate trai frumos in Romania, poti fi om fain si sa simti ca esti fericit, alaturi de familie si copii, dar efortul pentru a ajunge acolo e mult prea mare.
Care e solutia, cine ar fi vinovatii? Nu stiu. Viata politica, jocurile economice, istoria cu ghinion, interesele internationale...toate la un loc(imi amintesc de filmul acela italian, Caracatita). Nu cred ca intoarcerea romanilor plecati va repara cu ceva situatia, ei vor aduce doar o gura proaspata de aer, atat financiar, cat si lasand usor amprenta lucrurilor pe care le-au vazut si invatat pe alte meleaguri( cele mai multe bune, din fericire).
Persoanelor care se intorc le doresc atat: sa reuseasca. Noi n-am reusit, ne recunoastem slabiciunea si infrangerea. Mereu e loc de un nou inceput, insa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu nu stiu daca ati auzit, poate s-a dat la tv ... dar si in Romania traiesc oameni, cresc copii. Si aici sunt oameni fericiti, si aici sunt spitale si scoli. Desigur, toti astia care reusesc sa traiasca sunt niste luptatori in jungla, iar cei care reusesc sa fie fericiti sunt niste nesimtiti sau niste tampiti in esenta. Numai in occident se traieste frumos si bine. Numai aia sunt oameni, cei din Romania sunt asa... niste creaturi.



Silvana, lisssa_ana va doresc din suflet succes, indiferent de decizia finala!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

Fetelor vreti la Romanica...ok e decizia voastra dar poate e bine sa fi ti prevazatoare si :
sa va duceti mai intii sa stati asa vreo 3 luni in tara
si daca oricum vreti sa continuati in decizia voastra de a revenii pastrati va o portita deschisa catre America.
Uite si varul meu 41 de ani celibatar, frumusel, IT ist a revenit(a mostenit case etc in Ro)...si acum dupa un an jumatate se da cu capul de pereti in RO
Deci succes!!


Vreu sa spui "in Romania", da ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Haideti va rog frumos sa nu avem discutii contradictorii , fiecare are motive pentru care a plecat din Romania, motive pentru care se intoarce in Romania, fiecare e liber sa faca asa cum crede de cuvinta ca e bine pentru familie. Sigur ca experientele sunt diferite unele de altele, unii regreta venirea in strainatate, altii regreta intoarcerea acasa si sunt convinsa ca acolo unde exista posibilitatea reintoarcerii in straintate, fiecare o i-a in considerare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu nu stiu daca ati auzit, poate s-a dat la tv ... dar si in Romania traiesc oameni, cresc copii. Si aici sunt oameni fericiti, si aici sunt spitale si scoli. Desigur, toti astia care reusesc sa traiasca sunt niste luptatori in jungla, iar cei care reusesc sa fie fericiti sunt niste nesimtiti sau niste tampiti in esenta. Numai in occident se traieste frumos si bine. Numai aia sunt oameni, cei din Romania sunt asa... niste creaturi.



Silvana, lisssa_ana va doresc din suflet succes, indiferent de decizia finala!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me





Silvana, lisssa_ana, de asemenea oameni, cu asemenea opinii aveti nevoie ca sa puteti sa va reintegrati linistit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Noi ne-am intors, si, deocamdata ne este foarte bine. Am fost plecati putin, 3.5 ani eu, 5 ani sotul meu, in Emiratele Arabe.

Eu sunt de 1 an si jumatate acasa, sunt foarte fericita aici...sotul meu s-a repatriat numai de 1 luna. Pana acum....ramanem acasa, desi a avut oferte de a mai pleca, am refuzat. Aici ma vad cu prietenele mele vechi, din liceu, am familia cu care ne intelegem bine, am orasul pe care il iubesc (Cluj).

Sigur, Stefan al meu are numai 1 an, nu se pune problema de gradi sau scoala inca..acolo nu ma pricep.

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Elena + bb Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Eu sunt plecata de 5 ani din Romania si pot sa spun cu mana pe inima ca-mi lipseste -nu ma refer la la parinti , surori , prieteni , ci pur si simplu pamantul .
Aici unde locuiesc m-am adaptat destul de usor dar nu pot sa spun ca-mi place viata pe care o duc, chiar daca este lipsita de problemele si grijile inerente ...
Astept sa-mi iau cetatenia si probabil cel mai tarziu intrun an jumate ma voi reorienta catre o alta destinatie -deja am inceput cautarile de mai bine de 6 luni.
Eu cred ca ,acasa este acolo unde tu te simti acasa nu conteaza ca este tara de origine sau cea de adoptie caci pana la urma noi facem diferenta !!
Multa bafta in alegerile pe care le vei face !!


https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/17Maggio2012FotoOlmedo



Mergi la inceput