Limita de varsta pe DC

Limita de varsta pe DC | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj

Exista o limita de varsta pe forum?
Intreb si eu, pentru ca am observat un cont nou, cu o fetita de 14 (patrusprezece) ani.
Personal, mi se pare o greseala sa aprobi un cont unui copil, cand forumul este despre copii, dar adresat parintilor si viitorilor parinti. Nu forum gen tpu, pentru pustani de-a noua, care intreaba care-s metodele noi de copiere. Zau asa! E aiurea rau ca intr-o discutie de adulti, sa se trezeasca si d-ra in cauza sa spuna ceva sau sa deschida subiecte cu tema "Japonia, te ador si tre' sa stie toata lumea", unde vorbeste singura.

Sper ca n-am deranjat prea tare...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am retinut ideea. O vom discuta.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

draga Raza,

Eu sunt de parere ca nu putem limita accesul la informatie - iti reamintesc ca toate discutiile care tie ti se par premature pentru adolescenti (nastere, fiv, probleme intime) - sunt citibile si vizibile pentru orice vizitator nelogat :)) - nici nu iti trebuie cont pentru asta!

Apoi, eu sunt de parere ca accesul la informatie nu strica - sa nu uitam ca desi este o limita de varsta la Facebook, cam toti copiii au cont acolo - cu micul truc (posibil si aici de exemplu) de a minti despre anul nasterii. Eu l-am lasat pe copilul meu de 12 ani sa aiba cont pe FB - pentru ca in felul asta il controlez, vad ce scrie, ce prieteni are, ii vad starile, etc.
In plus, draga Raza, eu vad influenta unui forum de adulti responsabili de zece ori mai OK decat niste hahaieli pe FB sau mess.

Un alt aspect important este faptul ca uneori adolescentii cauta un punct de sprijin - au mai fost adolescenti pe DC, intr-un anume caz unul cerea sfaturi despre faptul ca era gay si nu avea curaj sa spuna mamei, altul avea o depresie si cerea sfaturi. Mi-aduc aminte ca multi membri DC le-au raspuns cu grija, atentie si cu sfaturi foarte bune. Nu pot sa cred ca in situatii delicate, acesti adolescenti ar fi promit aceste incurajari si sfaturi de pe FB sau mess ...
.
Apoi, draga Raza, in aceasta lume a informatiei, e gresit sa ne ascundem dupa tabu-uri. Fiul meu de 12 ani a invatat la scoala totul (explicit) despre reproductie... nu e cazul sa ne ascundem dupa deget. Am vazut ca adolescenta in cauza de care vorbesti - vrea sa isi faca prieteni, nu a pus intrebari despre pozitii sexuale, deci nu vad nimic rau in asta.

Aceastea sunt cateva explicatii si puncte de vedere personale referitoarea la intrebarea ta.
o zi buna,
Mirela

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Ok. Am intrebat, mi s-a raspuns, personal voi evita userul in cauza... Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Daca un user de 30 de ani deschide 45 de subiecte cu tema "copilul meu plange daca il las singur, ce sa fie asta", "nu stiu cum sa imi fac album de poze" "am dat google dupa google sa aflu ce sa fac pe google", "barbatul meu si-o trage cu inca 4, ma bate si ma injura, oare ce sa fac?" sau chiar "imi place japonia", totul e ok

daca are 14 ani, e o mucoasa nesuferita care se baga in sfatul batranilor.
Nu mi se pare ca aceastei comunitati sa ii fie intinata corola de minuni a lumii de aparitia unei preadolescente. Oricare ar fi defectele - presupuse, nu constatate! - ale useritei de 14 ani, am vazut deja si mai si aici, de la useri cu mult mai in varsta.

I think she fits the bill just fine.

Edit: in plus, ea inca n-a jignit pe nimeni, n-a acuzat pe nimeni, n-a fost malitioasa fata de nimeni.
Cati dintre userii DC maturi, oh, atat de maturi, pot spune acest lucru despre ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Va rog fara comentarii colaterale. Fiecare are dreptul la opinie si trebuie respectata ca atare. Decizia DC a fost spusa si atat.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput