Pisicute orfane

Pisicute orfane | Autor: _Ralu_

Link direct la acest mesaj

Acum aproximativ o luna, o pisica a fatat in curtea noastra...mare bucurie mare, mai ales pe fii-mea care iubeste cu disperare animalutele...
I-am adoptat pe loc, i-am dus zilnic mancarica buna mamei, le-am facut culcus calduros...toate bune...doar ca de duminica pisica mama nu a mai venit...pisoiasii au ramas singurei...slava domnului ca de putin timp au inceput sa manance singuri, merg bine, dar nu stim sa-i ingrijim, mi-e teama ca ceva nu facem bine. Putem ajunge la ei de maxim 2 ori pe zi, dimineata si seara, noi nu locuim in curtea respectiva, si nici in acasa nu ii putem lua (avem deja catel si perus).
Am luat whiskas junior pliculete cu hrana umeda...ei mananca cu pofta, dar mi-e teama ca nu e ok pt ei...beau apa si laptic (normal de vaca de 1,5%)...de 2 ori pe zi este suficient sa pape?

Orice informatie de la cei ce au mai crescut pisicute mi-ar fi de ajutor. Va multumesc!

Ele sunt domisoarele (Prajiturica, Frumusica si Placintica)

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

daca mananca singuri e foarte bine...iar pe pliculete ar trebui sa scrie de la ce varsta poti sa le dai.
eu am crescut o pisica cu pipeta pana a reusit sa pape singura, deci ale tale sunt deja "avansate"
de 2 ori pe zi tot e mai mult decat nimic, zic eu...
nu in ultimul rand da-mi voie sa te felicit, toata stima pentru persoane asemeni tie

Caught between the devil and the deep blue sea...


[URL=http://www.smileygarden.de]www.smileygarden.de/smilie/Schleifchen-Girls/smilie_girl_235.gif" border="0">[/URL]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Muultumesc, dar nu fac decat ceea ce ar face orice om care are un pic de suflet...orice altceva as face ar insemna sa le condamn la moarte sigura.

Pliculetele sunt pt pui, dar mai mari...altceva pt pisicute de 5 saptamani nu am gasit...oricum ele au dintisori, mananca bine, beau apa, si laptic. Incep sa invete sa se si "spele"...de nevoie mititelele, ca in primele zile fara mamica erau tare murdarele...una din ele e mai dezvoltata, mai maricica si mai isteata, si le spala si pe celelalte doua. Uof!

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ralu, sunt tare, tare frumusele! Au sanse maxime sa creasca mari si sanatoase.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Eu am crescut 2 pisicute cu seringa cu laptic tot de vaca,deci s-a putut.Daca mananca singure eu cred ca este ok pentru ele.Multa bafta cu pisicutele si asteptam vesti despre ele.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Multumesc frumos! Sper din tot sufletul sa fie bine...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Deci m-au impresionat azi pisicutele noastre maxim. Una din ele mai exact. A sapat cu gherutele in pietris si si-a facut nevoile, apoi a astupat! La 5 saptamani fara o zi. Nu mi-a venit a crede. e clar ca sunt niste luptatoare!

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Ma bucur mult pentru ele.Ai sa vezi ca o sa creasca mari si o sa ai si mai mare satisfactie ca tu le-ai salvat.Dar mamica lor nu a mai venit?

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

bravo pisi mic si scump
cred ca esti mandra de puii tai, ralu

eu tind sa cred ca mamica lor a patit ceva...

Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Pisica mama a disparut intr-un we in care am fost si noi plecati. Am fost la ei sambata dimineata, apoi duminica dupa-amiaza...in intervalul asta ea a disparut. Vecinii mi-au spus ca duminica dimineata era.
Ori a patit ceva, ori a considerat ca puii sunt pregatiti pt intarcare si i-a lasat...probabil s-a intora de unde a venit. Eu inca mai sper ca o sa se intoarca.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

...si s-au facut mari domnisoarele pisicute, sunt bine sanatoase, jucause...acum umbla libere prin curte, mananca de rup!
Misiune indeplinita! :)

Praji, Placi si Frumu

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput