M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Scuze ....propunerea e a Lorianei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Sunt de acord cu propunerea ZERKALO, sa o contactam pe Paula Herlo de la PRO TV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taade spune:

Citat:
citat din mesajul lui ivanuta

asa cum spuneam vineir, pe data de 01.06 am fost sunata si mi s-a descris un baietel de 3.1 ani din bacau cu care ma potriveam si ami erau inca alte 3familii. Astazi m-a suant din nou AS cu alt copil, de la celalalt nu are nici o veste, presupun ca este inca in perioada de vizite cu alte familii. Acesta este tot ditnr-un judet invecinat, implineste in august 5ani (eu optasem pentru 2-4). Este sanatos, timid si incapatanat, mama are un handicap de gradul II, un sindrom psihic pe care nu l-am inteles si oligofrenie...Am zis, desi m-a descurajat destuld e tare...varsta(e mult mai marisor decat speram eu) si boala mamei(nu am inteles prea bine sindromul si nici AS nu auzise de el)...
Eu zic sa mergi sa-l vezi ca poate el este copilul tau sau poate nu.daca nu mergi o sa te gandesti mereu ca poate ai ratat ocazia.nu stiu ce sa zic de boala mamei dar din cate am observat eu multe sunt etichetate ca fiind bolnave psihic pt a avea o scuza ca au abandonat copilul.du-te cu incredere sa-l vezi si apoi fa ce-ti dicteaza inima.Erato iti poate spune cum ii cu un copil mai mare caci si ea l-a luat de varsta ta.
astept vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Am trimis un mesaj Paulei Herlo, sa speram ca-l va citi si poate ne va raspunde.
,,Draga Paula Herlo,
Iti scriu in numele unui grup de viitori parinti adoptivi ,oameni care asteapta de luni sau poate ani sansa de a adopta un copil.Cu totii am asteptat nerabdatori intrarea in vigoare a noii legi a adoptiei, publicarea normelor de aplicare si , nu in ultimul rand , o schimbare de atitudine vis a vis de copiii aflati in sistem si de familiile care ii asteapta. Din pacate, ne simtim din ce in ce mai striviti. Reprezentantii DPC-urile au acelasi discurs prafuit pe acelasi ton cel putin dezarmant-nu sunt copii adoptabili,cei care sunt adoptabili au probleme mari de sanatate sau diferite alte probleme care i-au blocat in sistem. Oare toti cei 40000 de copii din sistem sunt vizitati de catre parintii naturali si nu pot deveni adoptabili? Atunci care a fost rostul tuturor demersurilor publice ? Oare este cinstit ca opinia publica sa creada ca noua lege a adoptiilor chiar functioneaza?Oare este cinstit pentru copii care poate au crezut ca isi vor gasi o familie? Oare este cinstit pentru familiile care asteapta o min une in viata lor?Oare n-ar fi interesant de stiut ce se intampla concret dupa cateva luni de la intrarea in vigoare a noii legi?
Avem nevoie de ajutor si nu stim cum sa-l obtinem.Iti multumim daca ne-ai citit mesajul sa poate reusim impreuma sa miscam lucrurile.,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Foarte bun mesajul tau loriana, in cateva cuvinte ai concentrat problemele, sperantele si deznadejdea noastra.
Asteptam cu nerabdare sa ne raspunda Paula.....trebuie sa ne unim toate si sa facem ceva, eventual si sa facem o adresa comuna la ORA.
O seara buna fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

da, loriana, as fi dispusa sa particip si eu la asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zerkalo spune:

Loriana74, multumim pentru initiativa de a trimite scrisoarea extrem de pertinenta catre Paula Herlo! Sa speram ca ne va si raspunde. Oricum, mobilizarea noastra trebuie sa fie la cote maxime, mai pe romaneste si plastic spus "sa ne simta rasuflarea in ceafa" cei care ar trebui sa se implice in rezolvarea cazurilor de adoptie, dar in majoritatea cazurilor doar "se fac" ca muncesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Asteptam un raspuns , desi nu sunt foarte optimista.Poate ar trebui deja sa incepem sa ne aduman ideile si sa schitam o scrisoare catre ORA. Sa stim exact ce vrem sa le spunem si ce vrem sa aflam de la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Buna fetelor,

Va anunt cu emotie ca am fost potriviti cu copilasul nostru (in urma presiunilor,bineinteles).Dar perioada aceasta e f grea, copilul sta la maternala si ii spune mama, incepe vacanta judecatoreasca si nu stim cand o sa primim termen, suntem la cateva sute km distanta si il vedem numai in weekend.
Imi pare rau sa vad ca toate va framantati in continuare, si Simo, nu fii suparata si nici nu-ti fa mustrari de constiinta ca nu ai simtit nimic pentru copil. Daca nu simti dragostea din prima, nu are rost sa mergi mai departe.
Eu zic sa trimiteti acea scrisoare la protv, sa vedeti ca lucrurile vor incepe sa se miste. Exista pentru fiecare un copil undeva.

O zi buna

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

felicitari ALABINA!!!!!
Povesteste-ne cum a fost prima intalnire...cati ani are fetita(stiu ca tu voiai fetita).....imi amintesc cum ne spuneai ca ai o imagine a fetitei in minte.....corespunde ea cu acea imagine???
Nu mai stiu, de cand ai tu atestatul?
Oricum multe fete de pe forum vad ca au fost sunate......numai pe mine nu ma suna nimeni!!!!!!

Mergi la inceput