Cocobacili Gram Variabili Gardnerella like

Cocobacili Gram Variabili Gardnerella like | Autor: emilia.m

Link direct la acest mesaj

Buna seara,

Tocmai ce mi-a zis mama ca la examenul de secretie rezultatul arata Cocobacili Gram Variabili Gardnerella like relativ frecventi.

Tratamentul pe care l-a prescris medicul (fara antibiograma) a fost Ciprinol. Nu i-a trecut problema si trebuie sa mearga iar la medic si de data asta va insista si asupra unei antibiograme. Intrebarea mea si a ei este daca s-a confruntat cineva cu aceasta problema cum i-a trecut si care sunt cauzele aparitiei. Pentru orice eventualitate mentionez ca mama mea este o femeie serioasa de peste 60 de ani.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu te pot ajuta cu mai mult, dar poti citi aici:
http://www.drugs.com/health-guide/bacterial-vaginosis-gardnerella-vaginitis.html

Sanatate mamei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

profit de subiect sa intreb si eu daca infectia urinara cu e-coli este ceva de super mega speriat. Credeam ca o fac numai femeile in varsta sau cu o igiena precara, si ca e ceva asa, cam rusinos :D (iertare :D)

Eu sunt splenectomizata recent si pe cortizon de 2 ani si jumatate, deci complet imunodeprimata, si dintr-o banala raceala m-am ales cu infectie urinara, prima din viata mea.
la antibiograma a iesit ca e sensibil la ciprofloxamida (Ciprinol e mediacmentul comercializat in Ro)
am deja 4 zile de tratament (din 7) si se observa imbunatatiri, mai ales ca m-am simtit f f rau, au scazut si valorile din sange pe chestia asta, ca m-a luat si panica un picut, acu mi-a trecut.
La Gineco tre sa ma mai duc? eu am vb doar cu hematoloaga....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sabina, e-coli e unul din patogenii pe caile urinare, ca 10% din femei fac asta. E-coli e o bacterie oportunista. Adica ea exista in mod normal in intestinul gros si pe fond de imunitate scazuta produce infectii in alte parti, cum sunt caile urinare.

Nu provoca infectii genitale, nu ai de ce sa mergi la ginecolog.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Merci mult! Nu stiu de ce, in mintea mea, colibacil era ceva asa f f nasol :D

adevaru ca incep sa am si io o varsta , tre sa ma pazesc mai constiincios de raceli la polu sud :P
si multumesc.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Poate tii minte de povestile cu infectiile cu E-coli din nordul Germaniei de acum un an sau doi...acolo erau infectii in intestinul subtire, alea sunt nasoale de tot. La caile urinare e cel mai frecvent patogen. Cat am avut practica pe micvrobiologie, majoritatea infectiilor la caile urinare erau E-coli. Si era bucurie :). Ca stiam ca pacientii se vindeca.

Ai grija insa la recidive...E-coli devine foarte usor rezistent la antibiotice, e una din cele mai perverse bacterii din punctul asta de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Promit sa am mare grija. Mai ales ca primii 2 ani fara splina sunt critici dpdv orice infectii.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput