Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Copilul meu e absolut ok, kk verde era de la excesul de fier din laptele HA. A fost foarte incantata de el dar mi-a sugerat sa ma straduiesc sa-i scot macar o masa de lapte de noaptea.
Altesa, de la all4baby, dar inca nu a venit, mi-au spus ca in doua saptamani.
Suzi, mie astazi pediatra mi-a zis ca putem sa-l punem, avem patru luni si o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Am vorbit azi cu Ylari, de fapt ne-am sms-uit, i-am urat "la multi ani" si imi spunea ca mai are fff putin si naste! E programata pe 12 iunie! Dar e burtica destul de mare si spera sa nasca mai repede. Cunoasteti sentimentul, nu?

Noi am fost cu copiii in parc, iar dupa-amiaza la...McD si iar in parc, pana ne-au gonit norii.. Sara nu a dormit azi la pranz si e franta. Fug sa o culc, ca doarme pe ea..

Aaaaa, sa il laud pe Filipone: a papat azi un bib de 180-190 ml!!!, dar 5 ore dupa asta nu a vrut nimic. Chiar ma gandeam ca nu va mai manca toata ziua

Bravo Vladut, si noi am ajuns la 6,100 kg!

Noapte buna!

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Ileana, ai observat cum ne potrivim sa scriem in acelasi timp?
Bine ca nu trebuie sa vorbim, ca atunci am vorbi amandoua deodata

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui suzieq



Apropo de vaccin, la noi nu se vede nimic, copiilor vostri li se vede cicatricea aia la toti?



Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot



daca nu se mai vede-am impresia ca trebuie repetat vaccinul!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Lady, asa a zis si neonatoloaga, dar dr pediatre cu care am vb au zis ca nu e musai sa "coaca", se poate pipai si sa vada nu stiu ce chestii la 6 luni.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

La multi ani tuturor bulgarasilor, fratiorilor si surioarelor sa cresteti mari si sanatosi!!La multi ani si pt cei care azi mai adauga o lunita!!! sanatosi si maricei sa va faceti!!!
am citit tot ,raspund fiecareia in gand va citesc pe tel.si scriu mai greu pe el..
Mihaela bun venit pe taramuri mioritice.
Mata bine ai revenit...imi lipseau postarile tale.
sanatate multa ptr Raressa se faca repede bine.
Aerlilian- cred ca te-ai necajit....dar asta e se mai intampla bine ca a fost doar atat....oboseala isi spune cuvantul.ai dreptate cu kkverde ...si Andrei asa facea cand luam eu supliment de fier.
Adc- asta ma innebuneste si pe mine cand e vorba de dr.parca nu au facut aceeasi scoala .....noi inca ne luptam cu asa zisa dermatita atopica care dupa unii e dupa altii nu ....in fine am schimat crema sa speram ca merge mai bine....
Azi am avut o zi de tot kkul....care a culminat cu un tel dela airticket care ma anuntau cacompania Carpatair a anulat TOATE zborurile de pe cta.prinu rmare..iar un drum cu masina la Buc si de acolo zbor catre Tm.imi plzneste capul de nervi.....bine ca nu m-au sunat luni dim cand era zborul.....in fine sa termin intr-o nota optimistami am gasit tinuta pt botez....a fost asa vazut-placut-probat-luat.asta dupa ce ieri am calarit mall ul am probat de m am saturat si nimic....
Ieri ne-am destrabalat..ne-am intalnit cu Ghiulten si Alara in parc.copii au fost super de gasca si au dormit in timp ce noi am povestit.sa zic si de McDonald....hmm a scris Ghiulten nu mai repet......dar vorba aia o data nu se pune
gata m am intins ca o placinta....
pupici si o noapte linistita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Marei nu i-a aparut cicatrice, dar nu i-am repetat vaccinul. Si neonatoloaga ai pediatra au zis la fel, sa nu il mai fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Ca sa vedeti exces de zel in Timisoara, la spital i-au facut si acel test sa se vada daca a are imunitate la tbc, cand el a facut vaccinul in maternitate si se vede cicatricea... mi s-a spus ca asa e protocolul pt toti copiii trecuti de 3 luni cu sau fara cicatrice... si l-au intepat in plus inca o data pe langa branula si analizele de sange. Whatever.

Luiza, noi am patit asa la Andra, nu a avut pic de cicatrice si nu avea anticorpi, reactia la test a fost egala cu zero. Am repetat vaccinul dar mult mai tarziu, pe la un an si jumatate. Daca nu trancaneam eu dr de familie nu mi-ar fi dat trimitere. Eu am insistat cunoscand cateva cazuri de tbc printre cunostintele mele care au descoperit boala la un control de rutina si o duceau pe picioare asimptomatic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Trebuie sa mai studiez ce si cum cu vaccinul ala, oricum am inteles ca la 6 luni se masoara si atunci vad si ce trebuie facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

da Suzi ai dreptate....la 6 luni se citeste.cicatricea, pana atunci ktrebuie lasat in pace.Coace , nu coace supureaza sau nu face coaja ..etc NU SE UMBLALa EL.la 6 luni se citeste(masoara) cicatricea si eventual atunci se face IDR ul pe fata anterioara a bratului si se masoara iar dupa zile auntci se decide daca se vaccineaza sa nu nu copilul.

Mergi la inceput