Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

eu am o contabila pe care o invat eu

multam!!!

edit : pot repeta figura si-n februarie? este adevarat ca trebuie sa fie maxim 30 de zile? dar se poate unul dupa altul??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti repeta. Din cate stiu nu mai este valabila prevederea cu maxim 30 de zile. Era in CCMN dar este nul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222

eu am o contabila pe care o invat eu




Nu e chiar asa.Multi nu stiu de faza cu declaratia pe 0.Iar on line iti da eroare daca declaratia are 0 peste tot.
Asta pot sa ti-o spun din experienta recenta.
Trebuie dusa doar la ghiseu si scanata.

Cel mai bine e sa suspenzi temporar activitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

nu am voie s-o suspend..sunt in asteptarea contractului si CJAS...asa sunt legile din RO..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pui norma partiala 2 ore la minim pe economie. Asa nu e bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Suma ar fi minora.Asistentele nu poti sa le platesti sub salariul minim pe ramura,dar la 2 ore,ai extrem de putin de plata.Mai bine angajeaza cu doua ore o asistenta deja pensionara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

este pensionara..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu merge cu conventie civila?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Nu stiu daca merge cu conventie civila. Asistenta mea are contract de munca cu jumatate de norma (4 ore) si contractul a fost luat in evidenta ITM (conditie obligatorie in contractarea cu CASJ). Insa am folosit conventii civile pt asistenta si medicul rezident incadrati pe cabinetul meu prinvind activitatea de la centrul de permanenta si nu a tb sa duc/inregistrez absolut nimic la ITM. Platesc in schimb la ANAF (sanatate, impozit, somaj, dar nu si pensie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am inteles. Atunci contract de munca timp partial 2 ore de exemplu la minim pe economie.

Mergi la inceput