Cum se pot elimina ridurile?(3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mirela, cita vreme ramine super sensibilitatea la soare? Sau nu mai e voie in veci, ca e cam greu sa te feresti tot timpul. Adica eu trebuie sa ies sa scot buruieni, sa am grija de flori, sa plimb copilul, una alta si daca e soare, e soare. Dureaza citeva luni sau cam cit timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Mirela,stai linistita ca-s tot branza feta...ca telemea pe aici n-am gasit.Nu stau la plaja cum se sta de obicei,am palarii cu boruri mari,dau cu protectie din ora in ora , stau sub copaci la umbra si nu dau de loc prin bazin.Plec acasa la fel de alba cum am venit...insa vorba lui Cristoiu...cam asta fu vara noastra,de acum cam da toamna prin partile noastre.
Cristoiu,eu n-am curte,adica am ,da-i impropriu curte...mai bine zis e parcare...eu locuiesc intr-o hala dintr-un parc industial...deci o rosie,o floare nu am prin jur sa zic ca ies la gradinarit.Copiii sunt mari,nu mai tre sa-i plimb...asa ca mare expunere la soare nu fac...oricum eu sunt foarte antisoare...dau in migrena instant...eu eram cu solarul..pe care l-am facut cadou ca nu-mi mai trebuie pete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Mirela, multumesc.
Eu ma intrebam insa daca e musai ca ultimul "strat" sa fie crema de protectie. Sau daca se poate aplica peste ea un gel matifiant, pentru ca de multe ori face pielea lucioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Nu-i musai sa fie ultimul stat. Insa daca stai mai mult pe afara trebuie sa repeti aplicarea SPF.
Cristoiu, 6 saptamani de la ultimul peeling e obligatorie protectia solara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Mirela, subscriu la ce a spus Ramiris, arati foarte bine!

In alta ordine de idei, cremele astea cu filtre fizice tare sunt albicioase (de la oxidul de zinc), zici ca-s fantoma dupa ce ma dau cu crema, trebuie sa o masez bine ca sa nu mai arat ca si cum fac parte din vreo trupa de teatru Kabuki... Dar de, disperarea e mare, asa ca rabda baba! Iar ideea de a purta burka pare mai tentanta ca oricand ... mai ales ca ma bate gandul unei vacante in Kenya (visul meu din copilarie, de cand am citit "Din inima Africii"). Deci, ghici cine proba azi palarii cu boruri uriase prin magazine?! Zici ca eram o floarea-soarelui uriasa (ca sa nu mai spun ca abia mai vedeam de borurile alea cat casa)...

Oricum, tot citind pe forumuri imi dau seama ca exista alte persoane mult mai obsedate (ma consolez si eu cum pot), citeam acolo de fete care isi dau cu crema de protectie chiar daca nu ies deloc din casa si afara e innorat. Sau daca stau la calculator, pentru ca se pare ca si asta emite nu-stiu-ce radiatii...

A propos de cat timp ramane pielea sensibila la soare dupa diverse proceduri, din pacate vestea proasta e ca niciodata nu se stie exact cum va reactiona pielea, totul e foarte aleatoriu. Insa, iarasi din pacate, odata ce mecanismul producerii de melanina se da peste cap, te poti trezi cu surprize neplacute oricand si oriunde, deci sensibilitatea cam ramane forever. :( Bineinteles ca sunt si cazuri fericite, dar sunt rare si, cum spuneam, niciodata nu poti sti in ce caz te vei incadra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Io iar imi bag nasu unde nu-mi fierbe oala.
Salcia,tenta aia de albicios de la crema cu ecran de protectie o acoperi bien merci cu...BB cream!Si ca sa nu lucesti peste dai cu un strat fin de primer...si gata.Sau iti cumperi o crema de protectie colorata.Din categoria obsedatelor fac si eu parte,numa-n pat noaptea n-am protectie pe fata...in rest,cum am facut ochisori dimineata...sunt protejata.Bine,eu mi-am luat straturi multe de piele cu acizii mei supra agresivi...nici nu mi-as permite sa stau vreo secunda in timpul zilei fara crema cu protectie!
Asa,ca uitam...mi-au cazut genele...nu toate...dar ingrijorator de multe..nu mi-am pus de alea false...pur si simplu m-am trezit cu ele...lipsa...nici dupa cure zdravene de citostatice nu am patit asa ceva.drept ptr. care am cautat diperata solutii...am gasit ceva...am aplicat...acum sunt in asteptarea rezultatelor...mai precis intr-un rimel curatat bine ...vaselina alba si dat pe gene...seara inainte de culcare.Ati auzit de asa ceva?Cica ajuta foarte mult si repede la regenerarea genelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui ema
...mai precis intr-un rimel curatat bine ...vaselina alba si dat pe gene...seara inainte de culcare.Ati auzit de asa ceva?Cica ajuta foarte mult si repede la regenerarea genelor.


Eu stiam de aceeasi procedura insa cu ulei de ricin, chiar am facut-o la un moment dat si chiar a avut super efect.

PS: Ce e aia BB cream?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

BB cream sau Blemish Balm Cream este o crema "multifunctionala", 5 in 1, acopera imperfectiunile, hidrateaza, uniformizeaza tenul, protectie solara etc.

a aparut una acum, in gama www.special-koko.com/2012/05/garnier-bb-cream-review-giveaway.html" target="_blank">Garnier, imi place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Ioana, m-am uitat si eu la crema asta, am vazut-o la DM, mi s-a parut interesanta insa are dezavantajul de a avea SPF doar 15.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Eu o folosesc de vreo luna si imi place,o dau dimineata peste crema SPF50+ . Am luat-o din curiozitate (pret bun 22 de lei), chiar daca citeam pe undeva ca este pt 20-40 de ani, e ok pt pielea mea uscata mai ales ca eu nu folosesc fond de ten.

Mergi la inceput