Romania accepta 3 cetatenii?

Romania accepta 3 cetatenii? | Autor: monabella

Link direct la acest mesaj

Voiam sa intreb pe cineva in domeniu (poate MArius?) daca exista vreo lege in Romania care prevede cite cetatenii un roman are dreptul sa aiba. De ex eu am acum cetatenie romana si americana dar sint pe cale de a o dobandi pe cea turca (prin casatorie). exista deci vreo lege in Ro care sa-mi interzica asta? Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Da. Eu am cateva. Romanii nu-ti limiteaza numarul. Nu stiu insa ce face US cand ceri o cetatenie dupa ce o ai deja pe cea americana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din cate stiu nu exista restrictii in aceasta directie.
Casa de piatra!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

ce misto!
ar tb instituit titlul de cetatean al lumii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ar fi o idee.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Mersi mult. Aveam eu impresia ca e posibil, dar voiam sa fiu sigura.
Mi-ar place sa fiu cetatean al lumii #61514; Intr-un fel e posibil, de ex: divortez de turc dar pastrez cetatenia apoi ma casatoresc cu un japonez, divortez si de el and so on Acum fara misto, am un vecin roman pe strada cu 3 cetatenii: omul a plecat din tara prin 82 cred, a locuit vreo 20 ani in Danemarca a luat cetatenie de acolo, apoi a venit in sua cu jobul unde iarasi dupa un nr de ani a luat cetatenie. AH sau sa nu mai spun de evreii romani care vin la biserica. Deci ei sint romani prin nastere, apoi au locuit in Israel si au luat cetatenie; nu le-a placut acolo din motive de violenta lupte asa ca au emigrat in Canada, deci alta cetatenie, apoi sotul si-a gasit de lucru in sua, a patra cetatenie. Oamneii acestia au o viata foarte colorata si apartamente sau case in fiecare din aceste tari

Mergi la inceput