"sa mai cred in el?" partea 2-.. aleg sa evoluez!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_pdv spune:

dragele mele,
au trecut 3 luni de cand nu am mai scris! uf parca au zburat!
S-au intamplat multe intre timp, lucrurile s-au mai asezat ..
Sa incep cu micutii mei, au inceput sa simnta si ei schimbarea mea, baietelul imi spune ca m-am facit vesela si ca e fericit ca sunt langa el, fetitza mea zambeste de fiecare data cand imi vede chipul.. Ce sa zic am lasat tristetea un pic la o parte, am inceput sa rad mai mult si sa ma joc cu ei cu adevarat iar ei au inceput sa simnta.
Cu sotul, nu pot spune mare lucruru fiindca inca nu am certitudini insa am impus niste limite peste care nu-i permit sa treaca, de cate ori ma simnt dezamagita ii spun si ii amintesc ca eu nu consider ca merit o anumita atitudine sau tonalitate, i-am aratat ca nu mai tolerez si l-am facut sa inteleaga ca va trebui sa se obisnuiasca sa traiasca cu asta. Efectiv nu-i mai permit sa imi schimbe starea de spirit cand el este cel vinovat, nu ma mai cert , nu-i mai accept sau sa ii ascult scuzele. Intre timp am observat cateva aspecte la el a devenit mai dragastos, s-a apropiat de fiica noastra, dar in acelasi timp a fost tot plecat de acasa, chiar daca absenta sa este justificata ea exista, iar daca el nu a fost dispus sa ne aloce timpul cuvenit si sa faca anumite sacrificii nu e vina mea si nu am de ce sa imi mai bat capul cu asta.
In curand, mai exact cand va incepe gradinita baietelul vom incepe sa locuim iar impreuna, imi va fi un pic cam greu pana se va acomoda si baietelul mai ales ca el e prins intr-o lucrare cam o luna si voi fi singura cu amandoi dar eu cred ca voi face fata!
De la o vreme ma incearca un sentiment ca ma inseala, nu am dovezi, nu am cautat si nici nu am de gand fiindca cea mai buna dovada mi-o va da timpul petrecut sub acelasi acoperis, atunci voi afla cu siguranta si daca locul nostru este intradevar unul langa celalat. M
M-am impacat si cu ideea ca l-am iertat prea repede si usor atunci fiindca nimic nu e intamplator iar daca am gresit macar acest timp m-a ajutat sa imi diger mai bine situatia, casnicia si clipa mea de azi, dar el pare entuziasmat si nerabdator sa fim iar toti, iar in zilele cand suntem impreuna chiar se poarta ca un sot si un tata adevarat iar asta a inceput sa cantareasca in sufletul meu .
lipsa mea de increderece a nascut in sufletul meu ar putea fi justificata dat fiind ca abia acum am inceput sa realizez ca el totusi m-a inselat o data, a fost in stare sa ma impinga lauza fiind, si-a impus sa nu se ataseze de cel de-al 2-lea copil, mi-a zis ca o vede pe mama celeilalte fetite a lui frumoasa si o mama mai buna,
mi-a zis chiar si - nu te mai iubesc-!
Ma bucur insa ca in ciuda a toate nu am incetat sa il iubesc, ca am taria sa cred onca in casnicia noastra, ca am de gand sa fac ce imi sta in putere ca lucrurile sa mearga bine din ceea ce ma priveste. Nu i-am mai reprosat nimic legat de ce a fost , am icercat sa vad doar ce face de cand mi-a cerut sa il primesc iar in viata si inima mea.
Recunosc dezamagirea a lasat urme in mintea si sufletul meu fiindca atata vreme cat in cele mai importante momente ale mele din viata noastra de cuplu nu l-am simntit langa mine mi-e greu sa cred ca m-as mai putea baza pe el in cele cee vor urma. In prima sarcina am aflat de povestea cu fosta sa iubita si copilul lor, nu mi-a explicat indeajuns, m-a lasat sa plang singura facandu-se ca nu observa, dupa nasterea primului copil totul s-a invartit in jurul protectiei de sentimente grele pt toata lumea in afara de mine, in cea de-a doua sarcina mi-a facut zile fripte ori de cate ori a avut ocazia, iar de cand am nascut si fetitza a fost absent si cu toate astea a avut grija ca tocmai imediat dupa nastere sa dezlantuie iadul intre noi!
Cu toate astea observ ca face ceva, ca incearca, ca vrea, ca simnte, imi da un mesaj dragut in fiecare seara, vad o privire blanda si simnt o imbratisare calda uneori chiar patimasa, discutam, cadem de comun acord e bine de ce sa mint!in primul rand eu incep sa ma simnt mai bine, iar copii mei simnt asta si sunt veseli, baietelul manaca mai bine, e mai ascultator, e mai dragastos, fetitza mea creste frumos, rade mult, e sanatoasa, se joaca, ei doi s-au apropiat, e superb sa ii vad tinandu-se de mana pana adorm, nu o mai respinge cum i se inducea, si credeti-ma ca am fost uimita sa descopar si unele rautati la care efectiv nu ma asteptam si din partea cui nu ma asteptam chiar de la baietel care era f intrigat ca i se spusese adesea ca cealalta sora e mai frumoasa, ca mama celeilate surori e mai buna si mai vesela, ca tati e mai bun ca mamai, ca buni e mai buna ca mama si efectiv mi le spunea intrebandu-ma de ce zice X ca sora cea mare e mai frumoasa, de ce zice Y ca taty ma iubeste mai mult, de ce una si de ce alta .. si surpriza doar intr-o situatie acel X sa fost chiar sotul meu. Insa totodata nici sotul meu nu mai sta la mamica si taticu de la un timp fiindca a avut treaba in alte parti cu niste lucrari plus renovarile din apartamentul in care vom sta..
Oricum indiferent ce va urma m-am pus in garda, ai mei mi-au donat apartamentul si am o locuinta, un venit am, mai trebuie doar sa vad cum imi organizez timpul si energia astfel incat sa ma pot ocupa si de copii si de treburile casei!On caz de nevoie de bine de rau un sprijin mai am si din partea alor mei asa ca nu va fi capatul lumii daca se va termina casnicia mea, iar daca va fi bine cu siguranta vom avea timp sa ne bucuram de asta mai mult si sa o si pretuim de data asta fiindca pana la urma pe noi ne-a unit o iubirea iar o familie ne-am intemeiat doar pt ca am vrut mai mult de atat: am vrut totul!
Eu va multumesc ca m-ati ajutat sa imi descretesc fruntea, sa vad si acea luminita cand totul era bezna si tot ce imi pare rau e ca a trebuit sa apelez la acest site ca sa gasesc un sprijin cand mi-a fost greu desi ar fi putut veni din alta parte!
Dar important e rezultatul , nu?
Oricum sunt jurata ca atunci cand ne vom muta impreuna 2 ore o sa ii impun sa mi le acorde zilnic! fie ca dorm, ma uit la tv, ies cu o prietena, ma plimb, merg la sala, sau orice altceva as face, din 24 merit si eu 2, timp in care el va trebui sa se descurce cu amandoi copii fiindca oricum voi iesi pe usa singura!!
In concluzie, el da s-a schimbat si in bine chiar,dar pt ca e tot plecat f mult nu am inca convingeri, si eu m-am schimbat, mi-am redescoperit zambetul pe buze, mi-am exploarat mai bine resursele, mi-am schimbat modul de abordare a situatiei in sine si mi-am stabilit prioritati clare: copii mei nu au voie sa sufere sau sa mai fie bulversati, nu voi juca nici teatru fiindca au nevoie de un confort emotional real! Apoi eu nu voi mai permite nimanui sa oimi intunece gandul gratuit, eu am nevoie de un confort emotional si psihicpt a ma ocupa de copii mei, am nevoie de energie, de un somn odihnitor, iar timpul meu liber sa mi-l pretuiesc si sa aleg sa fac cin el ceea ce ma ajuta sa evoluez nu sa imi plang de mila ! Iar de aici lucrurile au curs de la sine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_pdv
De la o vreme ma incearca un sentiment ca ma inseala

Daca spui ca e bine, ca s-a schimbat, ce te face sa crezi asta?

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pdv spune:

pai e prea mult plecat, si-a pus parola la telefon desi nu ii umblam in el decat daca aveam nevoie sa sun undeva si nu aveam minute,peste viata noastra intima s-a cam asternut praful.. 1 luna sa zic , cand vine e tot obosit, si-a schimbat stilul de a dormi langa mine.. cand tata a venit i oras pe la 7 dimineata( nu stia ca vine) el nu era acasa... nu stiu ce sa zic.. Cam astea plus ca de obicei barbatii devin dragastosi cand inseala, de fapt sar repede de la o extrema la alta ba exces de una ba deailalta in aceeasi jum de ora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Deci...ce s-a schimbat? e o alta Marie, cu aceeasi palarie!!

EL isi joaca rolul...tu ti-l joci pe al tau!


Trist.

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_pdv


Oricum indiferent ce va urma m-am pus in garda, ai mei mi-au donat apartamentul si am o locuinta, un venit am, mai trebuie doar sa vad cum imi organizez timpul si energia astfel incat sa ma pot ocupa si de copii si de treburile casei!On caz de nevoie de bine de rau un sprijin mai am si din partea alor mei asa ca nu va fi capatul lumii daca se va termina casnicia mea, iar daca va fi bine cu siguranta vom avea timp sa ne bucuram de asta mai mult si sa o si pretuim de data asta fiindca pana la urma pe noi ne-a unit o iubirea iar o familie ne-am intemeiat doar pt ca am vrut mai mult de atat: am vrut totul!



Mie din tot mesajul (plin de contradictii absolut de inteles, pentru ca e o perioada tulbure si nu ai cum sa vezi solutii sau sa iei decizii clare pana nu te detasezi intr-un fel sau altul) mi-a ramas in cap doar ce am subliniat.
Bravo! Daca ai facut asta, e lucrul cel mai important. Indiferent de decizia luata (pentru care nu trebuie sa te justifici, nu intotdeauna divortul sau separarea reprezinta solutia) trebuie sa faci ceea ce e bine pentru tine: si in acest moment faptul ca ai niste elemente clare - casa, venit, organizare - mi se pare excelent. Faptul ca ai aceste baze solide in spate te va ajuta mult... simplul fapt ca stii ca daca vrei poti sa iesi de acolo e asa un confort.
Minte limpede iti doresc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eleni

Citat:
citat din mesajul lui oana_pdv


Oricum indiferent ce va urma m-am pus in garda, ai mei mi-au donat apartamentul si am o locuinta, un venit am, mai trebuie doar sa vad cum imi organizez timpul si energia astfel incat sa ma pot ocupa si de copii si de treburile casei!On caz de nevoie de bine de rau un sprijin mai am si din partea alor mei asa ca nu va fi capatul lumii daca se va termina casnicia mea, iar daca va fi bine cu siguranta vom avea timp sa ne bucuram de asta mai mult si sa o si pretuim de data asta fiindca pana la urma pe noi ne-a unit o iubirea iar o familie ne-am intemeiat doar pt ca am vrut mai mult de atat: am vrut totul!



Mie din tot mesajul (plin de contradictii absolut de inteles, pentru ca e o perioada tulbure si nu ai cum sa vezi solutii sau sa iei decizii clare pana nu te detasezi intr-un fel sau altul) mi-a ramas in cap doar ce am subliniat.
Bravo! Daca ai facut asta, e lucrul cel mai important. Indiferent de decizia luata (pentru care nu trebuie sa te justifici, nu intotdeauna divortul sau separarea reprezinta solutia) trebuie sa faci ceea ce e bine pentru tine: si in acest moment faptul ca ai niste elemente clare - casa, venit, organizare - mi se pare excelent. Faptul ca ai aceste baze solide in spate te va ajuta mult... simplul fapt ca stii ca daca vrei poti sa iesi de acolo e asa un confort.
Minte limpede iti doresc!



Elena & Maria Bucuria


Dar daca daca ei divorteaza, el nu are, cumva, dreptul la jumate din apartament, pentru ca e bun acumulat in timpul casniciei? (Nu cunosc foarte bine legea in Ro).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

In cazul unui divort nu se impart donatiile si mostenirile dobandite de unul din parteneri, chiar daca asta s-a intamplat in cursul casniciei. Nu sunt considerate bunuri comune.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ego71 spune:

mie-mi pare totul doar o peltea luuuungita ca deh,e dulce si-ti mai inseli papilele.
dar na, fiecare face cum simte...nu cum "simnte"...
boala lunga si cam atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui ego71

mie-mi pare totul doar o peltea luuuungita ca deh,e dulce si-ti mai inseli papilele.
dar na, fiecare face cum simte...nu cum "simnte"...
boala lunga si cam atat.



In primul rand, iti spun ca incalci regulamentul, legandu-te de ortografia Oanei.

In al doilea rand, imi permit sa iti dau un sfat: ar trebui sa fii atenta la cum scrii tu, apoi sa ai pretentia sa arunci aluzii ieftine altor persoane.

Oana, ce vesti mai ai?

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ego71 spune:

iote ca pe asta n-o mai stiam..incalc regulamentul ca,vezi doamne, am corectat pe cineva care repeta OBSESIV un cuvant scris incorect.
raza draga, iti permiti cam multe.cat timp n-am sarit calul si am raspuns parerea mea personala vis-a-vis de subiect ,nu stiu care ti-e problema. sau ar trebui s-o mangai pe oana incetisor pe spate? ar trebui sa-si dea seama singura ca viata nu e numai lapte si miere iar unii oameni nu se schimba nici daca le dai n sanse.nu e pesimism,dar cand o iei o data peste ochi,ajungi sa-i deschizi larg mai tarziu. deh, daca va place sa visati si sa auziti doar ce va suna bine la urechiuse..e problema voastra. asa ca...nu-ti mai permite sa-mi spui mie ceva,atata timp cat nu am incalcat absolut nimic, draga mea!

Mergi la inceput