Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, imi pare rau ca ai facut cunostinta cu contractile braxton hicks .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit cu avionul am fost, nu am avut nicio problema, de azi pe maine ne-am intors, si ma mai duc o data in 6 sapt. oricum ecograful lor nu se compara cu ce am vazut pana acum, desi e o marca si un tip pe care le-am mai vazut, ce e in interior la procesare e altceva.
Balantadespre col a zis ca e ok atat, oricum eu nu fac eforturi mari, mai mult de 1/2 din zi stau intinsa total, si o sa vedem cum evolueaza. Nu m-as arunca la cerclaj de acum, desi pe tine te inteleg. Am eu un feeling ca o sa fie ok :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, stii cum se zice in majoritatea cazurilor e bine sa iti asculti instinctul.

Eu la 12 sapt aveam 3.5 colul, culmea ca a fost si cea mai buna masuratoare de pana atunci. Eu stabilisem oricum ca fac cerclaj cu dr care ma monitoriza, asa ca putea sa iasa si 4 ca oricum il coseam.
De masurat e bine sa masoare mereu acelasi dr, pt ca asa cum mi-a explicat dr mea masuratorile pot diferi - ea zicea ca de ex unii dr masoara cu colul si istmul, de asta unele gravi vin cu masuratori de 5 cm col, ceea ce i se parea neverosimil aproape. Tot ea mi-a spus ca fff importanta e consistenta colului, care insa nu poate fi evaluata ecografic. Eu avusesem un chiuretaj pt soe anul trecut si apoi am facut histeroscopie pe toamna, ambele proceduri presupunand dilatarea colului, si ea mi-a zis ca nu e cazul sa stau necusuta, ca nimeni nu poate prevedea cum evolueaza colul sub presiune, mai ales daca a fost agresat anterior.
Ti-am povestit ca sa stii care au fost argumentele pe care le-am luat in discutie.
A, eu in continuare bag progesteron 800 si dufaston, abia dupa 20 sapt mi le mai diminueaza, tot din cauza de col


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, deci am facut cunostinta, faza tare e ca daca nu puneam mana chiar nu ma prindeam, ca nu aveam niciun disconfort.

Sa ma parasc: am mancat o ditai ciocolata, cadou de 1 iunie de la mama, iar unul din buburuzi face tumba de numai. Ai mei sunt delicati, si imi place mult sa ii simt, insa imi dau seama ca activitatea e mai crescuta decat de obicei. Insa cum bb2 sta momentan linistit incerc sa ma gandesc ca totusi nu am exagerat cu cioco
Eu de obicei cu dulcele mai rarut spre deloc, mi-e de ajuns ce iau din fructe, dar cioco asta am devorat-o de-a dreptul.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Ralu si eu sunt de parere ca tb sa iei o decizie cu privire la colul tau care nu e mare la 12 sapt.
Eu am patit o la echo 12 sapt aveam colul 3,8 iar Dr. Herghelegiu mi a spus sa vb cu medicul meu ca el considera un col scurt pt sarcina gemelara...si eu eram de acord dar medicul meu a spus ca e bine si il monitorizam mai atent.Eu am facut fiv am stat acasa toata sarcina mult la pat si doar cateva drumuri cu masina ....si totusi el a scazut la 3,2 iar la 27 sapt am ajuns la 2,6.Dr s a speriat si a decis sa mi faca cerclaj de urgenta...eu nu am fost de acord ptr ca putea sa mi declanseze nasterea...am hotarat sa stau non stop in pat doar la toaleta si surpriza la 29 sapt scazuse la 2.

Crede ma ca eu sunt speriata si mai mult acum ca pot naste mult mai devreme dar sper sa fie bine...imi pare rau ca nu am insistat mai mult atunci.

bafta multa indiferent ce hotarasti!multi medici considera ca apeleaza la procedura doar dc se impune dar e mai bine cand e preventiv....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Ralu si eu sunt de parere ca tb sa iei o decizie cu privire la colul tau care nu e mare la 12 sapt.
Eu am patit o la echo 12 sapt aveam colul 3,8 iar Dr. Herghelegiu mi a spus sa vb cu medicul meu ca el considera un col scurt pt sarcina gemelara...si eu eram de acord dar medicul meu a spus ca e bine si il monitorizam mai atent.Eu am facut fiv am stat acasa toata sarcina mult la pat si doar cateva drumuri cu masina ....si totusi el a scazut la 3,2 iar la 27 sapt am ajuns la 2,6.Dr s a speriat si a decis sa mi faca cerclaj de urgenta...eu nu am fost de acord ptr ca putea sa mi declanseze nasterea...am hotarat sa stau non stop in pat doar la toaleta si surpriza la 29 sapt scazuse la 2.

Crede ma ca eu sunt speriata si mai mult acum ca pot naste mult mai devreme dar sper sa fie bine...imi pare rau ca nu am insistat mai mult atunci.

bafta multa indiferent ce hotarasti!multi medici considera ca apeleaza la procedura doar dc se impune dar e mai bine cand e preventiv....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

scuze am postat de 2 ori...

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Multumesc mult ca mi-ati povestit experientele voastre, chiar ma ajuta in hotarari ! O sa urmaresc sa vad ce voi face. Sunt de acord cu voi ca e mai bine de facut mai devreme decat mai tarziu.
Apropos de masuratoare, e sigur masurata doar partea de interior - ce vad eu pe eco, nu si in afara (nu stiu sa ma exprim) si e posibil sa fie mai scurt pt ca am avut o erad inutil acum niste ani cu o doctorita cretina. (si evident acea operatie mi-a scazut cu vreo 3 mm, dar care sunt sigura ca nu au legatura cu competenta colului)

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
12+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, pe tine cine te urmareste?

Istmul e in continuarea colului spre interior


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Albu, Brigit.
Daca zici tu ca istmul e spre interior, vad pe poza ca ala nu e masurat, e doar o parte ce imi arata a canal masurata, nu si continuarea ei in sus, ca in sus mai are ceva lungime :)

Mergi la inceput