Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

La multi ani tuturor copiilor din lume
Balanta ma bucur ca stai ok cu fierul...si eu iau dar carne de vita chiar nu pot sa pap..nu mi-a placut niciodata iar acum nici atat.
Si eu cred ca Amary este la spital altfel dadea ea de veste.
Altfel parca mie si frica sa ma bucur...simfiza nu m-a mai suparat...pe bebele de pe col il simt mai sus si foarte activ..cred ca si-a ridicat caputul de pe colul meu...altfel nu se justifica starea mea de bine.
De maine ne apucam de camera pt bebe..bine mai mult sotul eu mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ralu, eu vreau sa merg la un astfel de targ cu lista facuta de mine cu ce ar trebui sa cumpar, cu modelul si preturile gasite pe internet. Vreau sa le si vad inainte de a le comanda. SPuneau fetele ca e bine, in cazul carutului pt gemeni, sa tii cont si de greutatea lui. Degeaba citesc pe internet ca X carucior cantareste 20 de kg caci nu-mi dau seama daca e greu de manevrat sau nu. La patut ma intereseaza sa dau o latura jos ca sa pot face la un mom dat un soi de tarc pt ei si multe multe altele. Auzisem si eu ca nu sunt reduceri :(

Balanta, baietii tai la 30 de saptamani sunt maricei, dar ai mei au cca 300 de gr si m-am speriat ce "ravagii" fac la varsta asta. Singura explicatie plauzibila este ca se asezase in picioare de reusea sa loveasca si vezica si burta. L-am vazut si la eco cum s-a rostogolit pana a ajuns in picioare Mi-ar fi placut sa spuna si o poezie daca tot statea drepti in fata noastra dar nu a vrut.

Credeti ca amary a nascut? Dar a mai avut perioade in care a disparut de o suspectati ca a nascut, poate si de data asta se intampla la fel. Desi, daca nu ma inseala memoria, la 36 de saptamani unul dintre baieti avea varsta de 35 de saptamani (daca spun prosti sa fie cu iertare).



+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

LA MULTI ANI tuturor copiilor, mai mici sau mai mari, in burtica sau la vedere , dar si tuturor care inca mai simt ca au suflet de copil!!!

Va salut, mamici si burtici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

Anne m-ai facut sa rad la faza cu poezia...
am si eu o curiozitate..o fi cma tampita dar imi staruie in minet de cateva zile..voi (ma refer la cele care trebuie sa se descurce doar ele si sotul fara alte ajutoare) cum o sa procedati cu baita...intai le faceti baita pe rand la fiecare bebe si apoi alaptati...sau faceti baita la unul..il alaptati si apoi la celalalt? nu radeti de mine...eu voi fi singurica cu sotul..de fapt 3 zile cu el..una singura..pffff uneori ma sperie gandul dar trebuie sa ma descurc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Salutare gemeniste dragi!

Anne cu mare drag te-as insoti la tirg dar eu cu colul meu nu prea ma avant la plimbari.noi avem doar o vaga idee ce dorim sa luam, o sa incepem incetul cu incetul sa ne facem planuri. N-am mai iesit la cumparaturi de asta iarna, mi-e dor de o tura de shopping

Ralu, felicitari pt eco, Doamne ajuta in continuare! Colul tau ce dimensiuni are?

Irip, poti lua fier si din alte alimente nu doar vita. Ficat de pui, sardinecreveti , suc de sfecla rosie. Eu iau captafer, nu contine fie ci doar ajuta la absorbtua lui din alimente, si nu constipa deloc. Mi-am modificat alimentatia, sper ca in felul asta sa nu fie nevoie sa iau fier, hemoglobina si sideremia erau in limite dar spre dea inferioara.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Yasmi, cu imbaiatul cred ca tre sa te adaptezi situatiei, e greu cred de facut vreo regula. Depinde si de dispozitia bebeilor, de cat de repede va miscati, daca le e fiame, etc
Cred ca vazand si facand, cam asa se vor intampla lucrurile la noiY


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, am luat maltofer fol si de la mine putere am luat deodata cu el si cate un cetebe de 500 mg (am gasit in multe surse ca vit c ajuta mult la fixarea fierului).
cu constipatia, am obs ca ma constipam mai tare cand luam ferretab (care nici macar nu m-a ajutat si l-am si luat 2 luni ), dar acuma rezolv cazul cam o data la 2 zile, uneori chiar zi zilnic (supozitor nu am folosit deloc pana acum, nu a fost nevoie). si eu ma tem pt col, cerclaj cand merg la baie, dar nu am de ales.

yasmin, eu ma gandeam ca o sa le fac baie unul dupa altul, iar de supt, cand vor ei. si eu am emotii referitor la cum o sa ma/ne descurc/descurcam cu ei, dar o sa vorbesc cu o moasa cu experienta si o sa o chem acasa ori de cate ori o sa fiu in impas.
mie imi place carnea de vita daca e gatita cum trebuie.

anne, or sa se mai suceasca bb-ii si cand vor fi mai mari, si o sa simti altfel schimbarile de pozitie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

Balanta in principiu asa m-am gandit si eu intai baiata la fiecare si apoi papica ...in ordine..in functie de care e mai flamand...sau poate la amandoi odata papica..in cazul in care nu voi avea laptic suficient. Ma gandeam unul o masa la san..unul LP...apoi schimbam la urmatoarea masa..dar cu siguranta planul de pe acum nu se va potrivi cu ce va fi atunci...asa ca va trebui sa ma adaptez atunci. Eu sper sa am ceva laptic.
Altfel abia astept sa fac si eu eco pe 21 sa ii vad pe bebei si cred ca solicit si o masurare exacta a colului..la 20 sapt era 4,32 cm...foarte ok dar e bine sa stim cum stam in orice moment

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, mi-ai facut pofta de ficat .
toata sarcina am poftit la el desi inainte de sarcina nu imi placea cine stie ce. insa mi-a fost frica sa mananc, din cauza continutului ridicat de vit a. unii medici spun ca nu-i nici o problema si ca pt a fi fatul afectat, ar trebui mancat in cantitati industriale.
in schimb, am mai calcat pe bec cu cate o conserva de ton din cand in cand. stiu ca si tonul este controversat in sarcina, din cauza ca ar putea avea mercur (am inteles totusi ca in sarcina ar fi mai ok cel din conserva - fiindca este fiert decat cel cumparat si facut la gratar). am mai mancat si cate un triunghi de branza topita, si stiu ca nici asta nu-i recomandata in sarcina din cauza riscului de toxo (insa mi-am facut mereu analiza de toxo si a iesit ok). de e-uri nici nu mai zic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

yasmin, si mie mi-i groaza de gandul ca as putea sa nu am destul lapte pt amandoi. tare mult mi-as dori sa ii pot alapta pe ambii fara completare de lp.

Mergi la inceput