Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anabel, eu cred ca s-a cunoscut, ca altfel lucrurile cine stie cum evoluau
Cred ca cele mai pacatoase sunt contractiile,ele scurteaza colul. oricum in faza asta nu e nimic ireparabil, cu odihna si tratament poti sa ii duci destule saptamani, e bine ca ei sunt mari si bine dezvoltati.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, e clar ca si tu ai col incompetent . acuma, dupa ce vad atatea necazuri cu colurile, ma tot gandesc ca orice gravida cu gemeni ar trebui sa fie cerclata intre sapt 12-14.
cat gynipral iei acum? oare nu era bine sa te treaca pe perfuzabil? (e mai puternic deceit pastile).
lutinus am incercat si eu sa pun dupa cerclaj dar m-a iritat. daca il tolerezi, este f f bine fiindca este mai de efect decat utrogestan/arefam, in sensul ca cica nu se scurge/pierde mai deloc. bine, e si f scump...cum mie imi daduse 3 pe zi...ma topea. dar as fi luat daca l-as fi tolerat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Daaa....sa stiti ca si eu militez pro cerclaj.
Scria tipa de la odiseea piersicutelor ca si ei i se propusese cerclaj prin 12 saptamani si nu il facuse de teama. Acum saraca se tot framanta. Ideea e ca si ce a scris ea m-a dat peste cap, ca zicea ca cu doua zile inainte avea col de 3.7 inchis. Insa din ce scrie are grija singura de baietelul mai mare si nu prea se menaja. Eu zic ca repaosul e esential.
Asa ca parafrazam si zicem " fa-te sora cu patul pana treci puntea"A


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Fetelor,

scurtarea colului nu se regaseste intr-o proportie mai mare la gemeniste. sunt aici saloane pline cu fete, sarcina unica, care au col incompetent. stau la pat de sapt intregi si ele.
nu stiu care e treaba exacta cu injectiile de maturare a plamanilor, dar la Polizu, spital care are una dintre cele mai bune sectii de prematuri ( poate chiar cea mai buna sectie), toate fetele cu risc de nastere prematura fac aceste injectii. Asa ca ma indoiesc ca ar fi mai multe efecte negative decat pozitive. Aici prima intrebare ce e adresata de medic e daca ai facut ac injectii. nu poti risca aiurea.
Anabel, sanatate multa!!

34 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Cu injectiile astea si eu sunt din ce in ce mai hotarata sa le fac, incerc sa stau cat mai linistita ca sa fac o sg tura pe la 31 s. In caz de Doamne fereste fac diferenta.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, probabil ca ai vazut multe fete cu sarcini unice ce au probleme de col si din cauza frecventei sarcinilor unice versus sarcini gemelare (de ex, sotul meu face cursurile alea de puericultura si din 30 de cursanti doar el era cu gemeni). dar la gemelare, mi se pare deja un must cerclajul preventiv.

brigit, intr-adevar, delia de la piersicute nu s-a protejat deloc in sarcina (pe mine ma uimea mereu cand scria ce de activitati are, mai ales ca avea gemelara care din start este o sarcina cu riscuri mari), plus ca a avut si mult stres din cauza sotului.
americanii aia, cat ar fi ei de grozavi, tot nu i-au dat explicatii de ce i s-a declansat nasterea prematura plus ca nu inteleg de ce ii fac fetitei ZILNIC raze la plamani (radiatiile alea la un prematur....)...nu inteleg nici de ce o hranesc doar intravenos si nu cu lapte matern.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

anabel..nu ma asteptam ca si tu sa ai probleme cu colul...pff...deja ma iau traspiratiile si emotiile cand ma gandesc ca eu nu l-am masurat de la 20 saptamani...abia astept sa se faca data de 21 sa merg la control...sa cantareasca bebelusii si sa imi masoare colul. la tine observ ca bebelusii au greutati foarte bune...eu sunt asa de stresata ca nu stiu cum stau la capitolul asta mai ales ca multa lume imi zice ca pt 29 saptamani cu 2 bebei nu am burta mare.
Eu am facut injectiile de maturare la 28 sapt...care sunt efectele negative alea acestora? dr. nu a zis nimic doar a insistat sa le fac neaparat
balanta si eu am citit de delia mi se pare asa de aiurea cu raze mereu la bebelusa, hranirea doar intarvenos...plus tatic super iresponsabil si insensibil...sa nu mearga sa isi vada copilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Pai sa stiti ca intr-adevar strainezii astia sunt putini turbati in a sustine pana in panzele albe ca o sarcina e ceva natural si nu tb sustinuta deloc. Si eu eram de parere ca a fi insarcinata nu inseamna a fi bolnava, insa mi-am dat seama ca sunt si situatii in care risti fff mult fara sustinerea si protejarea sarcinii si consider ca le datorez copiilor mei aceeasi grija pe care le-as purta-o dupa nastere.
Sa bravezi ca ce viata normala, fara restrictii si la fel ca inainte de sarcina ai mi se pare un pic inconstient.
Mi-e efectiv lehamite sa vad femei insarcinate care fumeaza. Cel mai groaznic lucru ever....
Balanta, ce multi sunt la cursul de puericultura


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Si eu cred ca trebuie neaparat facut cerclaj la sarcina gemelara..a fost singura data in viata cand m am lasat pe mana dr, am facut la cererea mea laparoscopia fara sa am nicio recomandare si nu am insistat cu cerclajul.

Acum iau gynipral 1 la 6 ore, sapt viitoare fac morfologia si daca situatia e mai grava ma internez ptr gynipral intravenos.

Si eu cred ca voi face dexametazona dar doar daca e grav si sunt in pericol sa nasc, dc depasesc 34 sapt nu le mai fac.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

Brijit si mie mi se pare total deplasat ca o viitoare mamica sa fumeze...mor cand le vad...sau cand alapteaza. poate gandesc asa pt ca nu am fumat niciodata dar eu m-as gandi putin si la binele copilului...eu am avut mari divergente cu cumnata care fuma cand era gravida un pachet de tigari de zi si a continuat si cand alapta si sustinea ca nu are absolut nimic, eu turbam cand o vedeam cu tigara.
legat de lutinus e foarte scump dar cica foarte bun, eu am folosit dupa FIV pana la beta, 2 pe zi...m-a uscat de 450 lei dar asta e

Mergi la inceput