Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

merci balanta. Diferenta de pret nu e f mare fata de bucuresti. Acum 2200 euro inseamna cca 10000 lei. Spre sa nu se urce euro in copaci si sa platesti stiu eu cat. SI eu cred ca privatii de la noi sunt pusi pe jecmanit dar ultima oara cand am vorbit cu gineco mi-a spus ca nu ma pune sa fac amniocenteza din a numite motive. Ar fi putut sa scoata de la mine 4000 de lei pt procedura asta, dar nu a facut-o si l-am apreciat. Sa vedem mai incolo ce se intampla. Se pot folosi de greutatea copiilor ca sa-i bage la incubator sau stiu eu ce sa le mai faca, doar doar ne vor incarca nota de plata. Dar noi ne asumam riscul asta in detrimentul riscului de a pati ceva bbii. Maternitatea din Buzau este un grajd, dotarea este sub orice critica iar personalul nici nu mai vorbesc. La cat m-am chinuit sa raman insarcinata nici nu concep sa nasc aici. Tu ai Ungaria aproape. Nu te tenteaza?

Cred ca patutul cu bara culisanta este patutul la care poate fi detasata o laterala a patutului. Nu toate patuturile au posibilitatea asta. Eu asa le-am cumparat caci, ma gandesc eu, ca pe la 6-7 luni am sa unesc patuturile si am sa fac un tarc pt ei asa cum am vazut la o mamica aici pe forum.

+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Annabel, fata cu 39+ era cumva Moniland? Eu stiu cazul ei dar cred ca e o exceptie.

Balanta, bara culisanta e aia din fata, care se poate da si jos si sa lipesti patururile, in caz ca bebeii se inteleg si socializeaza bine.sunt insa si patuturi care au toate barele fixe.

Anne, voiam sa te intreb la ce patuturi v-ati hotarat la ikea si daca se da bara jos.

Si eu zic ca e de preferat sa vezi/probezi si sa cumperi, insa cel mai probabil la noindecizia de cumparare o vom lua dupa ce citim review-uri pe net. Sotul e fff prins si uneori ia decizii care nu tin cont de toate aspectele, e usor impulsiv. De cand sunt insarcinata si se ocupa el de cumparaturi a observat si el ca cheltuie aiurea, insa nici acum nu ii este clar cum de eu puteam face economii, in conditiile in care tin si eu f mult la calitate. Insa eu stiu preturile, nu ma deranja sa ies la cumparaturi de doua trei ori pe sapt, cumparam unele chestii doar din anumite locuri... Cred ca in general noi femeile suntem mai cumpatate




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetele, vorbeati de scaune de masina...Noi am luat carucior 3 in 1, cu landou (cam inutil), scoici si scaune sport. Ptr. masina, am folosit scoicile, care au fost SUPER!!! Le-am folosit pana in urma cu 1 luna jumate. Parerea mea e ca mai bine iei scoici decat scaune de masina bune de la 0 luni pentru ca scoicile le poti pune si pe cadrul de la carucior si nu te cari cu toata casa dupa tine la plimbare. Intr-adevar, dupa 6 luni am folosit la plimbare numai scaunele sport, dar in masina exclusiv scoicile pana le-am luat scaune 9-36 kg.

Cat despre hainite, veti primi cu nemiluita. Pentru inceput, sa aveti cam 5-6 schimburi pentru fiecare (1 schimb = body maneca scurta/lunga, depinde in ce luna se nasc + salopeta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Mmamaruta, tu ai carucior ABC?
Daca da imi zici si mie ce scoici ati luat si ce alte accesorii v-au fost de folos? SarumanaMm


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

brigit da despre ea e vorba ...oricum cu col cerclat, gestionarea contractiilor si stat la pat oti ajunge departe...

balanta a trebuit sa il asculte sotu pe ginecolog ptr ca ne trebuia recomandarea, el chiar se temea ca ajung la 40 sapt si nu mi ajung zilele de prenatal.

Eu am primit o oferta de la regina maria ptr nastere cezariana cu dr mea si ajunge cam la 8100 lei ...ptr al doilea copil a adaugat 1298 lei.banuiesc ca e suma ramasa dupa reducere...


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Brigit, la Ikea nu ai de unde alege. Sunt 2 feluri de patut si atat. Noi am luat ceva de genul asta http://www.lacopii.ro/patut-din-lemn-lya-zabrele-natur-osann.html. Nu cred ca se poate ceva mai simplu si mai uratel. Dar o pun pe sora-mea sa-l infrumuseteze . Am dat 370 de lei/bucata si are o laterala detasabila. Mi-ar fi placut sa aibe 3 niveluri dar ma multumesc si cu 2. Poti cumpara, la un mom dat, o protectie laterala si astfel il transformi in pat pt junior. Dar nu cred ca poate fi folosit mai mult de 3 ani.

mammarutza si eu ma uitam la carucior 3 in 1 dar m-am razgandit. Scoica este acel scaun de masina ce se poate inclina astfel incat sa il poti folosi pt nou nascuti? Eu sunt debusolata cu toate denumirile astea . Apoi am aflat ca exista 2 modalitati de a atasa scoica/scaunul de masina de bancheta: folosindu-te de centura de siguranta a masinii sau isofix (un soi de cadru metalic aplicat pe bancheta si scaunul atasat de acest cadru). Am cautat si cautat de m-am saturat de atatea cautari si sunt din ce in ce mai bulversata. Gasesc o scoica, imi place si apoi observ ca nu are isofix. Gasesc cu isofix si observ ca se foloseste de la 9 kg in sus . Eu vreau un scaun teapan, cu prindere in 5 locuri, cu toate aprobarile CE, daca e din textil ignifug cu atat mai bine si neaparat cu isofix. Sa innebunesc cautand si nimic altceva Si daca il gasesc urmeaza partea mai frumoasa: e compatibil cu masina mea?
Noi nastem la inceputul lui octombrie. Avem voie sa-i scoatem afara imediat? Body-uri am pt ei dar hainute de exterior nu am gasit.

+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anabel, asa am facut si eu calculul pt RM
Cum ati procedat, ati contractat pana in 25 sapt?

Stiu cazul lui Moniland, fetitele ei au fost fff mititele, de asta a si putut sa le duca. In mod normal la 39 s bebeii ar trebui sa aiba vreo 3 kg, deja nu mai au loc, placenta e batrina, cred ca dr mea m-ar chema la control o zi da una nu la cum o cunosc.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Brigit eu nasc la spit Giulesti, o sa mi iau rezerva si sper sa fie bine...m am gandit mereu ca spitalele se lovesc de multe cazuri si stiu mai bine sa se mobilizeze in cazul unui bebelus cu probleme.

Sper sa ma insel referitor la spitalele private, dar la noi e luata hotararea.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna ziua fetelor
ce faceti voi?
noi azi rotunjim 29 saptamani...Doamne ajuta macar inca 7, 8...
Bafta celor care merg azi la dr.
Eu am avut o noapte nasoala rau..nu am dormit nici 2 ore...si in putinele ore de somn am avut numai cosmaruri...cine m-o fi pus sa citesc aseara la piersicute...am visat foarte urat
o zi frumoasa sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anabel, si noi vrem sa ne facem planul B sa fie in caz de Doamne fereste
Insa planul initial, varianta pozitiva, optimista e ca nasc la RM. Nu am dubii deloc cu privire la experienta lor, dr mea mi-a confirmat ca are parte de o echipa absolut minunata, este o persoana extrem de exigenta si merg pe mana ei total. Eu am mai fost la RM si pt cerclaj, nu pot decat sa zic ca au fost toti de nota 1000.

Din pacate tot de la dr mea am primit niste info cam nasoale dspre echipa de la sanador, care a fost la euroclinic pana mai acum un an si apoi s-au cam mutat toti grup, mi-a povestit cum a luat decizia de a pleca de acolo pt ca i-au lasat o pacienta in travaliu fara supraveghere desi era o sarcina cu pb si pe care a salvat-o bagand-o in cezariana de urgenta, tipa pierduse la sange de avea hemoglobina 5 iar medicii din garda aruncau pisica de colo colo ca la stat. Anne daca ai dubii apropo de Herghe si vrei sa nasti cu cineva tot de acolo ia referinte incrucisate, pana la urma stiti si voi ca avem sarcini cu un potential mai mare de risc, e important sa stii ca orice s-ar intampla esti pe maini bune. De ex eu cand sunam la RM in zilele premergatoare cerclajului si spuneam cine sunt si pacienta cui stiau toti in cate sapt sunt, ca ma duc pt cerclaj, etc. Cand am ajuns la maternitate de dimineata de asemenea am fost preluata de anestezist, mi s-a facut control preanestezic si toti au fost f profi, cand a venit dr mea eram pregatita si am intrat in interventie. Au o echipa extrem de responsabila, nu te simti abandonat pe acolo.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput