Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Buna mamici si burtici,

Imi cer scuze ca nu am mai scris dar nu am mai putut, si spre rusinea mea nici sa citesc tot din urma nu am reusit.

De cand nu am mai scris nici nu stiu cu ce sa incep.

Pai sa incepem asa, in ziua de 13 mai am avut foarte multe vizite, si ma bucuram foarte tare pentru ca trecusera 3 saptamani de spital si nu mai puteam. In urma acestor vizite am primit integrame si cum eu o duceam rau cu constipatia am incercat sa le rezolv in toaleta. Dar am iesit foarte nervoasa din cauza durerii foarte tari de burta. Am iesit nervoasa rau din salon si m-am dus la asistenta sa ii spun ca am contractii din 5 in 5 minute si sa imi cheme un medic. Intoarsa in salon am inceput sa o sun pe dna dr., care spre marele meu noroc era in tara si acasa. Mi-a spus sa o sun dupa ce ma vede medicul. Au trecut 5 minute si nu mai ma chema nimeni iar eu nici pe pat nu puteam sta. Ma tinem de un pat al unei colege de salon si asteptam. S-a enervat o alta colega si s-a dus sa vada ce sa intampla. Asistenta uitase de mine se uita pe rezultatele unor analize. Cand a auzit ca voi naste in salon in 3 minute a venit cu medicul. M-am urcat pe masa, m-a consutat (am tipat la el spunandu-i ca in viata mea nu il mai las sa ma consulte pentru ca ara mana precum casmaua, bietul medic) iar in urma consultului mi-a spus ca voi naste si ca ma asteapta in sala de nasteri. Am sunat medicul meu, care a spus ca in 10 minute vine. Eu am plecat in salon, mi-am luat un bic am fost cu "papusica"la infrumusetare, apoi am facut un dus si am plecat spre sala de nasteri. Acelasi medic ma astepta, mi-a prezentat medicul anestezist, apoi mi-a spus sa ma urc in carut pt ca voi merge la etajul 1 pt ca acolo se fac cezarienele. Am coborat, m-am urcat pe masa, a venit doctora mea, si surpriza, nu mai putea sa imi faca cezariana. M-am urcat din nou in carut si am plecat la etajul 2 sa nasc normal, la etajul 2 alta surpriza nu era nici o masa libera. Am plecat unde? la etajul 1. Cand am ajuns la etajul 1 au sunat de la 2 ca au masa libera. Am plecat la 2, in lift am crezut ca nasc, m-am urcat pe masa, doctorul cu mainile precum casmaua ma masa pe burta, era tare placut, am impins de 3 ori si a iesit ALINA ANDREEA, apoi am simtit o masa si am auzit ca este piciorul. S-a rupt total filmul. M-am trezit in pat tipand ca trebuie sa imping sa iasa si MARIA GABRIELA.A venit la mine o doamna care mi-a spus ca am nascut si sunt bine ambele fetite si ca va intra la mine sotul.
Am primit vizite, mi=au adus mancare si am ramas singura cu doamna aceea.
Cand a trecut efectul anesteziei am inceput sa mananc. Imi era teribil de foame si sete. Aceasi doamna a venit si mi-a spus ca ma va muta intr-un salon pentru a ma putea odihni. Ma ajutat sa ma ridic si am plecat pe picioarele mele in salon. Pe drum spre salon m-am oprit la asistenta sa ii spun ca am nascut si am 2 fetite, am intrat in salonul unde am stat sa le spun fetelor ca am nascut si sa ma schimb intr-o camasa a mea si sa scap de cea de spital, m-am cantarit (am dat jos 10 kg pe masa de nasteri, si 3 in sspital, mai am de dat jos 3), apoi am ajuns in salonul unde urma sa stau.
La 5 dimineata nu am mai putut sa dorm de foame. Mi-am luat mancarea si am iesit din salon sa mananc, apoi am fost sa imi vad fetitele.
Au urmat inca 2 saptamani jumatate de stat la spital pentru ca fetitele au venit pe lume cu greutatea de 1,950 si 2,150 si nu ne puteau externa. Nu au stat cu mine in salon si din 3 in 3 ore mergeam la alaptat. Sotul cand mi-a strans bagajul mi=a luat laptopul acasa si nu am mai putut sa va scriu.
Nu am avut lapte, dar in spital am invatat cum sa am. Am baut o cutie de GALACTOGIL pus in ceai pentru lactie in 2 zile. Am pus jumatate de cutie intr-o sticla de 2 litri intr-o zi si jumatate a doua zi. In urma acestui risc am inceput sa donez lapte mamicilor care nu aveau si unei fetite care era abandonata in spital. Fetitele mananca doar lapte de la mamica lor dar din biberon pentru ca sunt prea mici sa le pun la san.
Acum am ajuns acasa cu minunile mele sunt mamica de gemeni si asta imi ocupa tot timpul.
Am uitat sa va spus ca a doua fetita a iesit cu picioarele, in timp ce eu eram anesteziata total, iar dna dr Oprescu a scos-o intreaga si sanatoasa iar pentru asta o sa o pomenesc toata viata.
Sper sa na va fi plictisit cu povestea mea.
Nu am crezut ca poti sa alergi a doua zi dupa ce nasti, dar se pare ca este adevat ca nasterea normala este o minune.

toate fetele

p.s. Nu am avut timp sa schimb semnatura.



FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
33 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

SALEXA, FELICITARI pentru prinzese, sa fie sanatoase si sa aveti impreuna parte numai de bucurii si FELICITARI pentru nasterea naturala!!!!!!!!!!!!!
Esti o eroina din toate punctele de vedere!!!!!!
Ma bucur tare ca ai LM pentru amandoua! Tine-o tot asa!!!

Salutare la toate burticile! Mult si greu a fost, putin a mai ramas!!! Ganditi-va ca unele dintre voi s-au "luptat" din greu sa ramana insarcinate, iar acum nu mai e mult pana isi vor tine puiutzii in brate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

salexa, felicitari si sa fie sanatoase fetitele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Salexa, felicitari pentru fetite!

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, cand mai ai eco?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, maine merg la control. sa vedem ce mi-o face. eu ecografia de trim 3 am facut-o. nu stiu cum se procedeaza de acum inainte. sunt curioasa daca ma cheama saptamanal, daca ma mai pune sa fac vreo analiza (desi nu cred, intrucat le-am facut pe toate de trim 3). chiar am mari emotii.
tu parca tot maine mergi la dr, nu?

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Salexa prin ce aventuri ai trecut. Bine ca nu ai nascut pe scari ca la cat te-au plimbat prin spital... Sa fiti sanatoase si sa cresteti mari, frumoase si destepte. Asteptam poze

+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, da, eu merg maine dupamasa.
deja mergi la dr cu care vei naste? (al tau parca va fi in concediu cand ai tu dpn?).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, merg la doctorul care imi urmareste sarcina. dr. meu intra in concediu cand intru eu in sapt 36. nu am discutat, inca, cui ma lasa.. important e sa ajungem la un numar cat mai mare de saptamani. ma streseaza treaba asta, chiar azi noapte am visat ca nu mai pleaca in concediu . vedem ce bafta voi avea!!!!

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, sunt sigura ca mai rezisti cateva saptamani .
cred ca te-a ajutat mult faptul ca ai stat multe saptamani in pat. si probabil nifedipine-ul (imi amintesc ca tu nu prea reactionai la gynipral oral).

eu iar am fost dimineata un , adica l-am trimis pe sot sa imi ia prajituri

Mergi la inceput