Dinte definitiv stramb rau, ce e de facut?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Iulia, eu cred ca stomatologii decid daca e util sau nu aparatul vazand situatia. pentru ca poate noi spunem ceva, si intr-adevar un aparat nu ar fi avut rost. dar poate in cazul vostru are.
eu is obsedata cu stomatologii si Patrick merge odata la 4-5 luni la control, deci cred ca s-ar fi vazut orice deviere din "normal".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eram doar curioasa daca exista totusi cineva care sa ajunga cu copilul la un ortodont care sa nu ii recomande aparat dentar (ortodont, nu stomatolog!).
Si noi am mers ani buni la stomatolog si cand a iesit un dinte stramb, si-a declinat competentele si ne-a trimis la ortodont.

Majoritatea celor care stiu eu ca au ajuns la un ortodont au primit aparat dentar.

De aceea am si intrebat...chiar as vrea sa stiu, de curiozitate, daca exista copii carora nu li s-a recomandat aparat dentar dupa un control la ortodont.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Eram doar curioasa daca exista totusi cineva care sa ajunga cu copilul la un ortodont care sa nu ii recomande aparat dentar (ortodont, nu stomatolog!).
Si noi am mers ani buni la stomatolog si cand a iesit un dinte stramb, si-a declinat competentele si ne-a trimis la ortodont.

Majoritatea celor care stiu eu ca au ajuns la un ortodont au primit aparat dentar.

De aceea am si intrebat...chiar as vrea sa stiu, de curiozitate, daca exista copii carora nu li s-a recomandat aparat dentar dupa un control la ortodont.


Noua ni s-a recomandat sa mai asteptam...la cea mare care are 15 ani. Anul trecut i s-a parut ei ca are dintii strambi...a cerut la vizita anuala la stomatolog un consult la ortodont si acesta a zis ca nu recomanda inca, caci inca e in crestere si ca sa mai vedem dupa 16 ani. Aici nici nu se pun aparate de indreptat dintii pana nu s-au schimbat toti si pana copilul e in crestere. Adica dupa 14-15 ani. Dintii se indreapta la orice varsta, asa sustin ortodontii suedezi. :)

Cum spuneam, la cea mica i s-au indreptat perfect, in doi ani. De la 6 la 8 ani...fara aparat. Stomatologul a considerat ca nu e caz de consult la ortodont. Aici numai ortodontul recomanda purtarea aparatului dentar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Bine, chestia cu dintii se indreapta la orice varsta...e, si nu e.
La adult nu e chiar atat de simplu. Adica da, ei se indreapta, dar dupa ce renunti la aparat, ei tind sa revina in pozitia gresita. (am o prietena in situatia asta, i se indreptasera dintii perfect dupa ceva ani de purtat aparat fix, acum de ceva timp, iar i se stramba...)

In fine, mai sanatoasa pare sa fie abordarea medicilor suedezi care lasa totusi dantura sa evolueze natural si intervin la o varsta la care nu e prea devreme, nici prea tarziu. Acum nu ca ar face vreun rau purtarea aparatului de la 7 ani, da' daca ajungi in mod natural la acelasi rezultat, pentru ce atata bataie de cap?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La fiica-mea e necesar aparatul pentru ca are maxilarele mai mici, mostenite de la mine si dintii mai lati, mosteniti de la tatic. Erau strambi dar nici nu ar fi avut loc sa se indrepte. Aparatul ii largeste progresiv maxilarele (si am inteles ca asta merge doar in perioada de crestere) si intre timp se aseaza si dintii bine. Il poarta de un an si jumatate si mai are de purtat.

Androix, radacina adanca au toti dintii de lapte dar pe cand se apropie momentul caderii radacina se topeste incetul cu incetul si din motivul asta incep sa se si miste. Probabil la dintisorul respectiv nu se topise inca de tot. Oricum e bine ca ati scapat de ei.

Mergi la inceput