Somaj dup concediu crestere copil - firma inchisa

Somaj dup concediu crestere copil - firma inchisa | Autor: DoamnaIlenus

Link direct la acest mesaj

Ma adresez dumneavoastra cu rugamintea de a ma sprijini cu cateva sfaturi/indrumari pentru a reusi sa ies din situatia complicata in care ma aflu: incepand cu data de 19.07.2010 am intrat in concediu de crestere a copilului care s-a incheiat in data de 14.05.2012 (fetita mea a implinit 2 ani in 13.05.2012). Intre timp, in data de 06.07.2011, societatea comerciala la care lucram a fost radiata de la Registrul Comertului ca urmare a dizolvarii. In consecinta, am primit o instiintare si m-am prezentat la sediul firmei pentru a-mi ridica adeverinta de vechime, carnetul de munca si nota de lichidare. In acea adeverinta scrie ca mi-a fost desfacut contractul de munca urmare a radierii societatii comerciale conf. art. 56, lit. a din Codul Muncii.
In noul Cod al Muncii (legea 40/2011), la art. 56 (Cazurile incetarii de DREPT a contractului individual de munca), lit. a se prevede ca:
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoana fizica, precum si in cazul dizolvarii angajatorului persoana juridica, de la data la care angajatorul si-a incetat existenta conform legii;
In acest caz, motivul desfacerii contractului de munca nu este unul imputabil angajatului si nu ii ia acestuia dreptul de a beneficia de indemnizatia de somaj. Totusi, mergand pentru a depune dosarul la ALOFM sector 1 mi s-a spus ca nu au mai intalnit un caz asemanator si ca pentru dumnealor, litera A din cadrul articolului 56 nu imi da dreptul la somaj.
Intre timp am primit si sfatul unui consultant in domeniul resurselor umane si mi s-a explicat ca situatia mea este complicata deoarece cand s-a modificat Codul muncii, prin Legea 40/2011 legiuitorul a "uitat" sa modifice si Legea 76/2002 iar Ministerul Muncii a "uitat' si el sa modifice Normele de aplicare a Legii 76/2002 asa incat incetarea CIM cu art.56, lit.a) din Codul muncii (modifcat si el prin aceasta lege) sa fie considerata din motive neimputabile salariatului. Dumnealui m-a sfatuit sa ma adresez cu o cerere scrisa catre ALOFM.
Ce pot face in acest caz? Cui sa ma adresez in afara de ALOFM?
A mai fost cineva in situatia mea? Cum a procedat?
Multumesc din suflet!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Opinia mea este ca mai degraba se poate reface Decizia pe baza art. 65.
Cei de la AJOFM nu va vor da o solutie favorabila pentru ca ei trebuie sa respecte strict disp. legii. Asa incat cf. legii nu au cum sa va ofere indemnizatie.
Pentru cei de la care ati plecat insa cred ca se poate resolutiona decizia de desfacere prin precizarea art. 65 in loc de art. 56. Oricum pentru ei nu are relevanta insa pt dvs. da. Cred ca asta ar fi calea cea mai simpla si fara complicatii inutile.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DoamnaIlenus spune:

Pana acum (anul trecut sau anul acesta), nicio mamica nu a mai fost in aceasta situatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

In mod normal daca atunci cand te intorci din CIC firma e desfiintata,poti solicita somaj.In cazul tau trebuie schimbat articolul ceea ce lichidatorul poate s-o faca.O sa intreb pe cineva sa vedem ce solutie imi da.La somaj o sa intreb si scriu acus un raspuns.

Mergi la inceput