M-am saturat de Romani!!!

M-am saturat de Romani!!! | Autor: aniela23

Link direct la acest mesaj

Imi dau seama ca o sa par putin rasista dar am niste nervi de nu ma pot controla. Ce fel de natie suntem fratilor de suntem atat de batuti in cap si ignoranti uneori.

Locuiesc intr-un bloc cu f multe apartamente asezate in forma de partrat cu un parculet in mijloc. Apartamentele de la parter au curti care dau in parculet. Vecinii mei sunt tot felul de oameni, de toate natiile, tineri, batrani, sanatosi, bolnavi, cu si fara copii. Toata lumea traieste in armonie si e foarte respectuoasa cu locatarii pt ca ne dam seama ca suntem multi si trebuie sa Facem compromisuri ca sa fie bine. Toata lumea cu exceptia unui cuplu de romani de la parter, pe latura opusa a "patratului" fata de apartamentul meu. Acum ca e vara stam toti cu geamurile deschise. Se aude, in surdina, televizorul vecinului dintr-o parte si eventual conversatia vecinilor de alaturi daca sunt pe balcon si foarte tare, tronand asupra tututor altor zgomoturi, MANELELE romanilor!! Weekend de weekend ne inebunesc cu manelele lor de rahat. Suntem toate natiile in blocul asta, de ce isi inchipuie ca lumea vrea sa asculte muzica lor romaneasca/ tiganeasca?? Oare chiar nu isi dau seama ca sunt lipsiti de respect pentru colocatari?

Am un examen in 2 saptamani asa ca in weekend imi petrec mai tot timpul in casa invatand. Astazi au avut o aniversare in curte la ei asa ca nu am putut sa tin deloc geamul deschis, faceau o galagie infernala. Un barbat cam la 40 ani tot canta/ urla cat il tinea gura "e ziua ta, ziua ta" bla bla bla. Atat de tipic "romanesc" de mi se ridica parul pe maini de furie. Ma gandesc sa le zic ceva dar ma indoiesc ca or sa- si aplece capul rusinati si or sa dea sonorul mai încet, mi-e teama ca or sa ma ia la niste injuraturi românesti de n-am sa stiu pe unde sa ma ascund

Oare e o coincideta nefericita ca din cateva zeci de apartamente romanii sunt cei mai nepoliticosi/ignoranti/galagiosi/etc sau chiar, ca natie, noi chiar avem o problema??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ah, deci tu inca nu ai vorbit cu ei dar zici ca te-ai saturat de romani, doar pentru ca vecinii tai asculta manele?

Vorbeste cu ei si dezbatem dupa. Dar nu te duce cu securea de razboi, incearca discutie civilizata(ca doar voi, vecinii, sunteti civilizati ;)
Succesul depinde de modul in care pui problema. Bafta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Nu poti face reclamatie la politie ?... detasat, fara sa mentionezi detalii despre romani, manele si prost gust si lipsa educatiei, ci strict din perspectiva faptului ca perturba linistea publica si a celorlalti vecini.Sigur poti coaliza cu alti vecini, ca probabil nu esti numai tu cea deranjata, eventual sa vorbiti cu fortele de ordine sa pastreze confidentiale numele celor care au facut sesizarea, ca sa nu aveti de suferit ulterior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Problema e ca nu stiu unde e usa apartamentului lor sa ma duc sa vorbesc cu ei frumos (eu nu pot sa ma duc la ei prin parculet pentru ca nu am cheia (long story) iar iesirea din bloc e pe partea opusa). Ei stau in alta scara (nu stiu in care) si toate scarile au interfon. Iar ca sa tip de la balcon, avand in vedere ca sunt in partea opusa apartamentului meu, peste parculet, imi este, sincer, rusine. Nu stiu cum de nu zic nimic vecinii de langa ei, fie sunt prea simtiti fie s-au plâns fara succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ah, deci tu inca nu ai vorbit cu ei dar zici ca te-ai saturat de romani, doar pentru ca vecinii tai asculta manele?

Vorbeste cu ei si dezbatem dupa. Dar nu te duce cu securea de razboi, incearca discutie civilizata(ca doar voi, vecinii, sunteti civilizati ;)
Succesul depinde de modul in care pui problema. Bafta.


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

Nu cred ca-i bine sa incerce sa rezolve direct cu ei. Daca nu-si dau seama de ce fac, si daca s-a mai si "umflat taratza" in ei in urma unui consum de alcool, o sa o sa fie imposibil.
Mai bine sa procedeze cum spune JuliaSM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Suna la politie si spune-le adresa blocului, il gasesc ei pe scandalagiu.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Da, imi pare rau ca trebuie sa iau asa masuri fata de compatriotii mei dar daca pana la ora 22 nu se potolesc (e 9.30 acum) sun la politie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniela23

Imi dau seama ca o sa par putin rasista dar am niste nervi de nu ma pot controla. Ce fel de natie suntem fratilor de suntem atat de batuti in cap si ignoranti uneori.

Locuiesc intr-un bloc cu f multe apartamente asezate in forma de partrat cu un parculet in mijloc. Apartamentele de la parter au curti care dau in parculet. Vecinii mei sunt tot felul de oameni, de toate natiile, tineri, batrani, sanatosi, bolnavi, cu si fara copii. Toata lumea traieste in armonie si e foarte respectuoasa cu locatarii pt ca ne dam seama ca suntem multi si trebuie sa Facem compromisuri ca sa fie bine. Toata lumea cu exceptia unui cuplu de romani de la parter, pe latura opusa a "patratului" fata de apartamentul meu. Acum ca e vara stam toti cu geamurile deschise. Se aude, in surdina, televizorul vecinului dintr-o parte si eventual conversatia vecinilor de alaturi daca sunt pe balcon si foarte tare, tronand asupra tututor altor zgomoturi, MANELELE romanilor!! Weekend de weekend ne inebunesc cu manelele lor de rahat. Suntem toate natiile in blocul asta, de ce isi inchipuie ca lumea vrea sa asculte muzica lor romaneasca/ tiganeasca?? Oare chiar nu isi dau seama ca sunt lipsiti de respect pentru colocatari?

Am un examen in 2 saptamani asa ca in weekend imi petrec mai tot timpul in casa invatand. Astazi au avut o aniversare in curte la ei asa ca nu am putut sa tin deloc geamul deschis, faceau o galagie infernala. Un barbat cam la 40 ani tot canta/ urla cat il tinea gura "e ziua ta, ziua ta" bla bla bla. Atat de tipic "romanesc" de mi se ridica parul pe maini de furie. Ma gandesc sa le zic ceva dar ma indoiesc ca or sa- si aplece capul rusinati si or sa dea sonorul mai încet, mi-e teama ca or sa ma ia la niste injuraturi românesti de n-am sa stiu pe unde sa ma ascund

Oare e o coincideta nefericita ca din cateva zeci de apartamente romanii sunt cei mai nepoliticosi/ignoranti/galagiosi/etc sau chiar, ca natie, noi chiar avem o problema??


eu am locuit intr-un "bloc" cu 4 apartamente ocupate cu o singura exceptie de englezi (exceptia fiind eu desigur), vreau sa iti aduc la cunostinta ca m-au impresionat cu cat de "balcanici", "manelisti" (sau cum vrei sa tu sa ii numesti pe vecinii tai romani) pot fi unii englezi...de la statul toata ziua in usa blocului cu berile, colele si chipsurile in brate, pana la muzica de doi bani care le urla si zi si noapte din apartamente

nu stiu ce ai vrut sa rezolvi postand pe forum "mica ta problema" dar eu cred ca rezolvai daca le puneai un bilet in usa in care le aduceai la cunostinta ca te deranjeaza cu galagia si ca daca nu inceteaza ii vei reclama la... landlord sau la..nu stiu cum le zice alora care se ocupa de poluarea fonica...

romanii cand pleaca pe unde pleaca cam stiu care sunt regulile si repercursiunile in caz ca le incalca, asa ca scrie repede un biletel si pune-l in usa impricinatilor (functioneaza si nesemnat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ah, deci tu inca nu ai vorbit cu ei dar zici ca te-ai saturat de romani, doar pentru ca vecinii tai asculta manele?

Vorbeste cu ei si dezbatem dupa. Dar nu te duce cu securea de razboi, incearca discutie civilizata(ca doar voi, vecinii, sunteti civilizati ;)
Succesul depinde de modul in care pui problema. Bafta.




Nu cred ca-i bine sa incerce sa rezolve direct cu ei. Daca nu-si dau seama de ce fac, si daca s-a mai si "umflat taratza" in ei in urma unui consum de alcool, o sa o sa fie imposibil.
Mai bine sa procedeze cum spune JuliaSM.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Cred totusi ca Aniela nu sta in jungla si nu risca vreo bata in cap daca merge la oamenii aia. Ii judeci doar prin prisma faptului ca asculta manele cu sonorul la maxim si iti imaginezi ca in urma berilor baute o lipesc pe Aniela de pereti?

Sigur, poate suna si la politie. Iar in orele de liniste va fi, probabil, liniste. In rest, decibeli cat incape.

Ai sa fii surprins, Deceneus, de cat de bine colaboreaza oamenii, indiferent de natie(!!) daca le explici omeneste cat te deranjeaza o actiune ´´vecineasca´´ de-a lor.

Mie mi-e tot una cum procedeaza, m-a mirat faptul ca se plange de o problema fara sa fi incercat cumva rezolvarea ei, fie prin politie fie discutie directa si apoi politie, daca e cazul. Repet, daca-i cazul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniela23

Problema e ca nu stiu unde e usa apartamentului lor sa ma duc sa vorbesc cu ei frumos (eu nu pot sa ma duc la ei prin parculet pentru ca nu am cheia (long story) iar iesirea din bloc e pe partea opusa). Ei stau in alta scara (nu stiu in care) si toate scarile au interfon. Iar ca sa tip de la balcon, avand in vedere ca sunt in partea opusa apartamentului meu, peste parculet, imi este, sincer, rusine. Nu stiu cum de nu zic nimic vecinii de langa ei, fie sunt prea simtiti fie s-au plâns fara succes


sa stii ca nu exista plangere fara succes, daca dupa prima interventie ti se pare ca nu ai avut succes, insista...dupa cate stiu eu politia nu se mai ocupa de astfel de cazuri si nici consiliile locale, competenta e direct a celor responsabili cu poluarea fonica..stiu ca vara trecuta am avut acelasi gen de problema cu niste rapp-uri demente pe care ni le servea vecinul de sub noi... cum nu a functionat vorbitul direct si nici biletelul nesemnat sotul meu l-a reclamat si dupa ce l-au vizitat ofiterii "politiei fonice" s-a linistit omul nostru ca prin minune..adevarul e ca la 3 sau 5 reclamatii de acest gen te evacueaza...asa ca succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ah, deci tu inca nu ai vorbit cu ei dar zici ca te-ai saturat de romani, doar pentru ca vecinii tai asculta manele?

Vorbeste cu ei si dezbatem dupa. Dar nu te duce cu securea de razboi, incearca discutie civilizata(ca doar voi, vecinii, sunteti civilizati ;)
Succesul depinde de modul in care pui problema. Bafta.


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Da, mergi si vorbeste cu ei iar dupa ce ti se vindeca vanataile de la ochi si repeti examenul picat in prima instanta, vino si spune-ne ce ai rezolvat....!

Lasand ironia (sau nu) la o parte, oamenii de genul asta nu sunt parteneri normali de discutie, risti sa fii injurata, agresata, scuipata si alte cele. Daca ar fi fost ceva de capul lor, i-ar fi dus mintea sa nu dea muzica asa de tare. Comportament asocial de "procopsiti". Sunt si alte natii croite fix pe-acelasi calapod, am exemple in (din fericire) nepropiata vecinatate.
Nu-ti dau alt sfat decat sa-i reclami la politie si sa stai departe de ei.

Mergi la inceput