Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miticaa spune:

"Nou test pentru detectarea bolii Lyme"
Un nou test indica posibilitatea de a detecta cazurile active de boala Lyme. "Daca sunteti muscati de o capusa, nu puteti sti cu certitudine daca veti face boala Lyme, cea mai mare problema la momentul actual", crede Alessandra Luchini...
http://www.scientia.ro/stiri-stiinta/88-corpul-uman/3595-nou-test-pentru-detectarea-bolii-lyme.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Pe baietelul meu l-a ciupit o capusa. Capusa nu a stat pe corpul lui mai mult de 12 h pt ca era in zona pampersului, deci usor si rapid de depistat, de fapt asa am si vazut-o, dimineata, in pat, cand i-am dat jos "chilotelul gros".
Incidentul a avut loc la munte, noi am tras de "acea chestie" fiindca nu stiam ce e, abia apoi am inteles. Am sunat un medic, ne-a zis sa-i dam Augumentin, am fost la spital, provincie, unde era doar un asistent, s-a uitat cu o lupa a zis ca nu a ramas nimic inauntru. Din nefericire am omorat capusa(adica nu am pastrat-o pt o eventula aanliza, s-ar fi putut face?), a iesit sange :(, semn ca apucat sa se hraneasca. Imediat dupa ciupitura zona s-a inrosit un pic, difuz, dar i-am dat cu spirt si betadina si a disparut complet roseata, ramanind doar punctul intepaturii. La 24h dupa intepatura, la fel era doar un punct, la ~36h dupa intepatura(adica aseara), a aparut o pata mica, 2.5mm rosu inchis, care inca nu a crescut...
Dr-ul pe care l-am sunat e in conc, nu l-as mai suna...dar ce sa facem? Tot ce am inteles e ca din momentul asta ai un ghimpe in suflet pentru totdeauna(eu asta am inteles, daca stiti altfel spuneti-mi: tratamentul asta imediat cu antibiotic rezolva/impiedica apritia bolii Lyme??? sau doar e o incercare, la nivelul a ce se stie acum, de a impiedica aparitia bolii???), ca oricum pe timpul tratamentului cu antibiotic nu ii pot face analize, dar apoi??? care e primul pas? De ce a aparut aceasta pata? Dupa analize, daca ies + niste anticorpi ce inseamna?? ca boala e in organism si poate "exploda" oricand?
off!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Probabil este vorba de eritem migrator dupa cum descrii. Din pacate asta ar insemna prezenta bacteriei sau a bacteriilor dupa caz (afzelii/garinii).
Acum orice test s-ar face este irelevant data fiind perioada scurta inca nu s-au dezvoltat anticorpii anitborellia.
Peste 3 sapt. probabil ca un raspuns ar fi mai corect.
Locul unde se pot face acum cele mai complete analize sunt la www.lymediagnostic.ro
Se poate face microscopia intunecata acum.
Nu administrati antibiotic dupa ureche exista proceduri in aceasta directie.
Daca se adminsitreaza fara sa sa stie de care bacterie este vorba nu doar ca nu se rezolva problema ci se mai si denatureaza rezultatele testarilor deoarece vor fi falsificate de prezenta antibioticului.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Madalina iti inteleg perfect ingrijorarea, eu am trait experienta de doua ori cu baietelul meu, prima data nu cred ca avea trei ani si m-am panicat si am fost stresata vreo jumatate de an. In Franta tratamentul e standard, Amoxicilina ( antibiotic ) 10 zile, se face un test de anticorpi la o luna si la 6 luni ( eu prima data l-am facut si al un an sa fiu sigura). Daca se incepe rapid tratamentul cu antibiotic si se face corect 10 zile nu este nici un risc de maladia Lyme. Tratamentul profilactic cu antibiotic la copii este preferat in Franta pentru riscul e prea mare ca sa se astepte alte simptome, la adulti altfel sta treaba. Iritatia nu e semn major de ingrijorare,un semn de boala este un inel rosu care apare la aproximativ o saptamana dupa muscatura ( dar daca face trat nu e cazul); Eu la a doua experienta nici nu m-am panicat cand a venit cu o capusa pe picior de la centru de joaca din padure am mers la spital si a scos capusa, Amoxicilina 10 zile, 50 mg/kg corp /zi impartit in trei prize , dezinfectare locala si gata, testul dupa o luna si 6 luni . Exista repulsive f eficiente si pt bebelasi si eu le folosesc mereu acum si nmeni nu mai indrazneste sa imi zica ca sunt paranoica .
Sanatate multa si curaj si daca ia corect antibioticul nu e nici un risc major dar aveti grija la administrare corecta, la timp si studiat locul unde l-a muscat causa, va tin pumnii si sa aud ca sunteti bine.
PS Daca e cineva tentat sa spuna ca dau sfaturi aiurea tin sa precizez ca datorita experientelo avute m-am supra documentat in domeniu, sotul meu este medic si avem prieten de familie medic pediatru aici la spital deci stiu ce vb cand spun de protocoale de tartament si antib 10 zile ( Amoxicilina ) la copii cu muscatura de capusa. Pare mult dar nu e antib dat aiurea ci pentru ca e o situatie exceptionala, nu ai toata ziua acest gen de risc de infestare si e preferabil asta decat maladia Lyme. sa nu va suparati ca am fost asa ferma cu tratamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Incerc sa raspund celor care am citit acum au intrebat de repulsive: sunt spray-uri repulsive, in Ro cred ca cele de la Autant sunt cele mai cunoscute care actioneaza pana la 8 ore, sunt epntru mai multe insecte printre care si capuse, sunt super eficiente si la tantari actioneaza ca vad pe fiul meu.
Cei care au analize care indica prezenta maladiei Lyme nu este timp de pierdut, am citit ca este in cauza cineva cu o fetita si Adialex. Cititi ca mai fost un subiect pe tema asta si era unanim recomandat ceva medic din Ungaria care avea experienta in acest domeniu si aceasta maladie si era foarte apreciat, daca gasesc eu subiectele zilele urmatoare le postez. Nu este nici de panicat nici de delasat, maladia Lyme trebuie tratata urgent si profesionist. Medicina internationala a avansat f mult si sunt tratamente eficiente, din pacate in Ro este inca putin neglijata aceasta boala.
PS am gasit subiectele : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98815&SearchTerms=maladia,Lyme

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=121460&SearchTerms=maladia,Lyme

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=126711&SearchTerms=maladia,Lyme

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139294&SearchTerms=maladia,Lyme

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141575&SearchTerms=maladia,Lyme

Nu mai stiu la care topic era data adresa si numele doctorului din Ungaria dar aici gasiti sigur mai multe informatii nu va panicati ca nu trebuie dar actionati la timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Marius, nu e dupa ureche antibio, e recomandarea unui dr de la infectioase. Am citit ca tu ai facut microscopia la Budabesta, cand inca nu se facea la noi, deci esti documentat, trecand prin asta. Vreau sa te intreb: eritemul migrator nu e doar cel sub forma de inele concentrice, alternativ rosu-alb? Baietelului meu nu i-a aparut asa ci numai o pata micuta (~2.5mm diametru) ca atunci cand, daca ti s-a intamplat sa iti prinzi degetul intr-o usa se aduna putin sange sub piele, fara umflare sau altceva. Deja azi a scazut semnificativ.
Nu vreau sa par ignoranta dar in momentul asta nu mai pot face nimic. Pentru orice test e prea devreme. Continuam antibioticul apoi facem celelalte analize.
Microscopia intunecata-interpretare sigura unde se face?
Eu am gasit din subiectele deschise aici Fundeni-dr Gogoasa si ce spui tu, Marius, www.lymediagnostic.ro, unde sa mergem din cele doua?

Repet ca sa fiu sigura ca m-ati inteles: imediat dupa piscatura a fost o mica roseata in locul respectiv care a disparut dupa ce i-am dat cu spirt, astfel incat, la spital(~2h de cand i-am extras capusa), cand l-au examinat cu lupa prima data, nu s-a mai vazut decat locul intepaturii nimic altceva. Apoi povestea cu pata mica unica...

Silvi, baietelului tau i-a aparut vreo roseata imediat dupa piscatura?
Nu stiam ca tb sa repetam analizele la 6 luni, multumesc si pt aceasta informatie. Am aceeasi intrebare si pentru tine: eritemul migrator ce forme poate lua? ce am descris eu seamana cu eritemul asta?

Aseara am fost la dr si a zis sa continuam tratamentul, nu s-a pronuntat asupra petei minuscule.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Madalina,
Pata aia ar putea fi eritemul insa pentru ca ai vazut efectiv capusa, nici nu mai are relevanta daca pata este eritemul migrator sau nu.
A existat capusa+muscatura ? Atunci = tratament. Considera-te norocoasa ca ai vazut in fapt 'evenimentul'. Multi se lupta cu simptomele si nestiind de muscatura pierd mult timp pana ajung la ipoteza Lyme. Riscurile sunt mult prea mari ca sa te faci sa n-ai vazut capusa si ca pata aia o fi doar ca a batut vantul ceva mai tare in ziua aia...

Silvi, zici ca te-ai documentat...'ceva medic din Ungaria' nu mai primeste pacienti din Ro, pana in 2013 !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Maria eu ziceam ca m-am documentat in privinta actionarii imediate in caz de muscatura de capusa nu in privinta medicului din Ungaria pentru ca locuiesc de 5 ani jumate in Franta si nu aveam nici o legatura cu asta, am incercat doar sa ajut nu stiu de ce am simtit o nota ironica in raspunsul tau dar nu conteaza poate s-a inteles gresit.
Madalina habar nu am ce sa spun studiaza tu mai bine poze cu eritemul tranzitor sa vezi daca asa ceva a fost sa nu pentru ca e probabil si sa fii fost doar o inflamatie locala. Eu am fost stresata ca i-au aparut ceva pete la 7 zile dar era o urticarie de la antib, oricum am facut poze la pete atunci si am vb cu medicul. Oricum daca ai inceput la timp tratamentul eu nu cred ca fie pb cel putin in Franta ei spun ca nu are ce sa fie daca iei antib imediat. Sanatate multa si fa testele oricum pentru linistea ta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Silvi,

nici o nota ironica, doar supararea ca cei care-s chiar disperati se pot agata de o informatie falsa, avand in vedere ca documentarea si experienta medcilor de aici lasa de dorit in timp ce Dr. Bozsik a fost suprasolicitat de cazuri din Romania.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Mariaa, vrei sa spui ca daca vom merge pt investigatii la
Fundeni-dr Gogoasa sau la www.lymediagnostic.ro sau la dr Moscu(gasiti in 2 zile de cautari pe net), aici in Ro, e pierdere de timp?(te rog sa nu treci cu vederea si sa imi raspunzi la intrebarea asta)

Eu am insistat cu descrierea simptomatologiei ca sa fiu sigura ca m-am facut inteleasa nu ca as vrea sa neg existenta intepaturii sau a pericolului. La cat sunt de ingrijorata acum, nu as fi putut sta fara sa-i fac minimul de tratament ce se poate face in faza asta, Silvia incurajunsu-ma ca e o procedura consacrata si acceptata, ma ajuta in acceptarea situatiei(cu toate ca mi-e ciuda de nu mai pot ca ni s-a intamplat). Ce ma uimeste e ca tu si Marius, doi oameni trecuti prin asta, dati sfaturi contradictorii:
Marius nu se face acum antibio, tu fiind adepta tratamentului.

Mergi la inceput