Ce inseamna o femeie ingrijita?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

uite acuma ma uit la antena 3 este alina petrescu, as vrea tare mult sa stiu cu ce se vopseste, are cea mai frumoasa nuanta de saten/castaniu pe care am vazut-o

dar presupun ca e de salon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

hehe, de cand caut eu o nuanta frumoasa si deschisa de saten, si tot rateuri negricioase dau

am google-uit rapid dupa Alina Petrescu - clar are nuanta de salon si sunt vreo 3 nuante acolo: un saten deschis de baza, cu suvite blond inchis si aramii. la www.webpr.ro/stiri-media-7874627-webrelease-alina-petrescu-revine-antena-3-emisiunea-esential.htm" target="_blank">poza asta ma refer.
Eventual cu o vopsea blond inchis / saten aluna sa obtii culoarea de baza. dar nu direct peste parul inchis, ci cu tratament la salon.
ce-am mai observat: parul vopsit arata infinit mai bine daca si sprancenele sunt vopsite in aceeasi nuanta. se schimba total aspectul - devine profi de tot

epilatorul electric imi merge doar pentru picioare - ma fac de ani de zile, cam la 3 sapt. deja nu simt nimic, s-au slabit bine radacinile. si l-am suportat bine de la inceput. folosit dupa baie, cand sunt porii mai deschisi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

are un par deosebit, intr-adevar, intr-o perioada credeam ca are peruca, pentru ca forma tunsorii, lungimea si nuanta parului ei erau aceleasi luni in sir, plus ca nu i se vedea deloc scalpul pe linia cararii. am vazut recent ca si-a lasat parul sa creasca...bine, n-ar fi exclus sa fie o alta peruca sau extensii
insa culoarea ei poate fi influentata si de luminile puternice din studio + filtre de culoare si ce-o mai fi in materie de televiziune live.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu ma spal pe par o data la 5-7 zile, de obicei 7. Si nu pute, nu e unsuros, murdar sau mai stiu eu cum, ba chiar toata lumea mi-l lauda.Sa mai spun ca il piaptan doar la spalat si atat?

Ingrijit cred ca stii ce inseamna : unghii curate, dus, deodorant, haine curate, pantofi curati, par sanatos, dantura si ten ingrijite.
restul tine de "aranjat".

In privinta hainelor, si eu sunt cam la fel: dimineata stau si cate o jumatate de ora pe pat, in fund, uitandu-ma in dulap. daca imi pun hainele seara atunci sunt gata imediat, incep ziua bine dispusa, si ma simt bine toata ziua ca imi place cu ce m-am imbracat. Am aut zile in care m-am imbracat ca naiba (nu ma simteam eu confortabil), ca ma grabeam :))

Rezerva-ti o zi pe saptamana in care sa te rasfeti : masaj, cosmetica, o carte citita in pat etc. ce-ti place tie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

vrei si parerea mea sincera? ai promis ca nu te superi si sper sa nu te superi:)

Arati ca o mama dedicata. Naturala, simpla, lejera, curata, deloc fitzoasa. Desigur, fizicul iti permite sa te "joci" cu o multime de hainute, asa ca aici nu ai probleme. Tenul pare curat, dantura ok, parul nu e "obosit" dar parca ti-ar sta bine o idee mai lungut, sa treaca un pic de linia barbiei, sa-ti incadreze fata cumva, filat frumos, fara breton insa, sau cu breton lung si mai aramiu, aluna...o nuanta mai calda. Sprancenele ma bucur ca nu le ai subtiate si "facute doar din creion", grosimea e ok, forma idem.

stai calma ca nici sotul meu nu remarca nimic, poate doar daca m-as vopsi verde la ochi si roz la par:P in rest, micile retusuri ce mi le fac trec neobservate. Poate o bluza noua sau un blug le remarca daca sunt mai deosebiti

am uitat sa zic: nuanta aia faina alunie se obtine cu o vopsea de par profesionala, eu mi-am obtinut-o singura acasa cu londa applicata direct pe parul meu saten. Nu din prima, ci din a doua aplicare la interval de 6 saptamani. Cu oxidant de 12 %

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

dorsilia, nu ma supar pt ca stiu asta, doar ca nu am stiut sa o exprim asa

adica arat ca o mama care se intampla sa fie si femeie, si eu vreau sa arat a femeie care e si mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Eu ma spal pe par o data la 5-7 zile, de obicei 7. Si nu pute, nu e unsuros, murdar sau mai stiu eu cum, ba chiar toata lumea mi-l lauda.Sa mai spun ca il piaptan doar la spalat si atat?

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Xio, parca ai spus la alt subiect ca ai parul usor ondulat, destul de aspru. ei bine, acest tip de par se preteaza mai rar la spalat, pentru ca se ingrasa mai greu, are mai degraba tendinta de a fi uscat. cu cat te piepteni mai rar si nu stai cu mana in par toata ziua, cu atat se ingrasa parul mai greu, pentru ca sebumul ramane la radacina parului, nu este stimulata productia lui in exces, nu este adaugata pe par grasimea de pe degete...

tipa despre care povesteam eu mergea frecvent la restaurant, in club, etc., mai gatea cate ceva si pe-acasa, rar insa gatea, deci prindea niste mirosuri in par cu sau fara voie.

in plus, pe timp de vara transpiri mai mult inclusiv pe scalp, e mai mult praf in aer, etc. daca e cald si in casa pe timpul noptii (stii tu, nopti din acelea tropicale), invariabil transpiri (la ceafa, de ex) si cand dormi.

asa ca nu pot intelege si accepta sub nici-o forma ca se poate sta cu parul nespalat si nepieptanat timp de 10-14 zile pe timp de vara. iar meseria ei impunea o anumita imagine si tinuta, degeaba era "boboc" in rest, daca parul ii strica tot fasonul. si era/este inca o tipa care arata absolut genial, are un corp perfect, de manechin, ten impecabil, dinti frumosi...evident, investeste bani frumosi in ea (coafor, cosmetica, spa, creme si lotiuni scumpe si de calitate, etc.), iar rezultatul este pe masura, cu exceptia parului, desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

4. merg la solar cam odata de 2 ori pe sapt - depinde


Au, de ce?
Solarul este dovedit cancerigen.

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

- ingrijjirea tenului, scoaterea punctelor negre, a grasimii ex. prin aburire saptamanala la oala cu apa si musetel


Am citit ca in timp duce la pierderea elasticitatii pielii si marirea porilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

nici eu nu inteleg cum se pot spala unele doar la 2 saptamani la coafor, eu daca nu ma spal maar la 3 zile ma mananca pielea capului de imi vine sa o rup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

daca vrei sa fii o femeie care sa fie si mama si sa dureze...

imbunatateste cate un lucru o data!
altfel, daca o iei tare si pe puncte, o sa te plictisesti dupa 2 saptamani si o s-o lasi balta.

asa ca o iei cu ce te enerveaza mai mult si dupa ce iti intra in reflex, iei urmatorul lucru la rand.

aspectul ingrijit nu e dat nici de cantitatea de machiaj, nici de tocuri (ok, ok, o pereche de pantofi / balerini ar ajuta ). mai degraba un aspect curat si o tunsoare cu o linie clara si foarte ingrijita.

daca nu te-ai machiat pana acum, las-o mai lejer cu partea asta (foarte mancatoare de timp si cu probabile rateuri). cred ca 90 % din persoanele care folosesc fondul de ten habar n-au cum si in loc sa arate decent cu fata curata arata groaznic cu o manjeala informa (eu sunt f critica, tre sa recunosc, si mai am si ochi buni).

si incearca sa-ti schimbi putin atitudinea, adica sa stai mai verticala, nus' cum sa spun, sa nu stai ca si cum ai avea toate greutatile lumii pe umeri! (asta-i un sfat f bun si pt mine )

Mergi la inceput