lamurire privind OG96/2003

lamurire privind OG96/2003 | Autor: bonsai

Link direct la acest mesaj

Am inteles cum e cu OG96/2003,multumesc Marius, ,asa ca dupa ce am citit-o am "purces"la elaborarea cererii catre angajator.......si m-am lovit de o formulare pe care nu stiu cum sa o interpretez:

ART 2,alin e):"salariata care alapteaza e femeia care la reluarea activitatii dupa efectuarea concediului de lauzie isi alapteaza copilul si anunta angajatorul in scris....."

eu ma reintorc cand a implinit copilul 11 luni,deci e legal sa cer scutire de munca de noapte,conform art 19 ,alin 1)???.....la 11 luni e considerat ca sunt inca in concediu de lauzie?...

intreb deoarece imi place sa fiu documentata in momentul in care pasesc pe un taram mai putin cunoscut mie(partea legislativa),cu termeni mai greu de interpretat..

multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu ai cum sa fii lauza la 11 luni. Lauza este femeia care a nascut recent.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

E legal.E legal sa ai si program redus 6 ore.Dar ai grija cum pui problema,angajatorii pot interpreta in favoarea lor.Esti in CIC,draga mea,lauza esti doar 42 de zile dupa....



CIC-ul poate fi intrerupt oricand.Si te poti intoarce cand copilul are 11 luni si 3 saptamani.Sau in ziua dinaintea implinirii varstei de doi ani.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

multumesc de raspunsuri,sunt 2 ,oarecum diferite.....deci vorba lui Caragiale" bun,nenica,si eu cu cine votez????"

eu ce fac totusi????am colege din ramura sanitara care dupa ce au depus cerere cu OG96/2003 art 19 +art 2 au fost scutite cateva luni de munca de noapte.....deci scriu sau nu cererea?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai ce te costa sa scrii? Daca iti aproba bine daca nu... ce ai de pierdut? Dar nu mai discutam de lauzie la 11 luni - sa fim seriosi


@eumada - era vorba de programul de noapte nu de reducerea programului de la 8 la 6 ore.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bonsai

Am inteles cum e cu OG96/2003,multumesc Marius, ,asa ca dupa ce am citit-o am "purces"la elaborarea cererii catre angajator.......si m-am lovit de o formulare pe care nu stiu cum sa o interpretez:

ART 2,alin e):"salariata care alapteaza e femeia care la reluarea activitatii dupa efectuarea concediului de lauzie isi alapteaza copilul si anunta angajatorul in scris....."

eu ma reintorc cand a implinit copilul 11 luni,deci e legal sa cer scutire de munca de noapte,conform art 19 ,alin 1)???.....la 11 luni e considerat ca sunt inca in concediu de lauzie?...

intreb deoarece imi place sa fiu documentata in momentul in care pasesc pe un taram mai putin cunoscut mie(partea legislativa),cu termeni mai greu de interpretat..

multumesc!

Vezi ce am bolduit. Nu trebuie sa fii lauza. Trebuie sa fii salariata care alapteaza dupa ce a terminat concediul ala de 42 zile (de lauzie si e obligatoriu, obligatoriu iin sensul ca nu potii intra in cic inainte de astea 42 de zile) si si-a reluat activitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Corect, cu mentiunea ca va trebui sa dovedesti cu acte (medicale) ca alaptezi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

multumesc de raspunsuri si de ajutor.

Mergi la inceput