Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Altesa, nu cred ca ii goleste prea tare ca nu suge mult. Oricum mie nu prea mi se umpleau sanii, vine laptele in timp ce mananca radu. Dar deocamdata nu disper, ii dau tot tzatza, chiar daca se trezeste mai des noaptea.

Gabriela, nu mai stiudaca ai zis, dar cum ia in greutate? Spor si rabdare!

Eu m-am apucat sa le fac bratari copiilor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Habar nu am ce s-a stricat, dar nu mai face vaccum, deci nu mai trage lapte. Daca as stii ca e o garnitura si care anume, poate as rezolva mai usor. Adevarul e ca nici mie nu-mi vine sa mai dau atatia bani pe alta. Deocamdata m-am muls cu una din aceea veche, cu pompa de cauciuc, ce sa fac, plesneam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Mihaela, ma scoate din minti soacra-ta asta. Te trateaza ca pe o infractoare. Femeia asta chiar nu da doi bani pe tine? Drept cine te ia si cum dracu de-si permite?
Offf Ileana! Din pacate, ea nu da 2 bani pe nimeni; nici chiar pe copiii ei. Duminica ne-a spus mie si lui Theo astfel:"Nici macar nu regret cand spun ca eu pe Barbara nu o mai iubesc (Barbara e fiica ei mai mare, primul ei nascut). M-am saturat de ea si problemele ei; ca asteapta mereu ajutor de la mine (B e divortata, are un baietel de 11 ani, iar de 6 luni nu are serviciu, dar a ramas cu o ipoteca de platit lunar. Nu stiu cum face, dar se descurca. Ajutorul cerut era in legatura cu un job.)"


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Tudor si David Cristian!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Buna fetelor!

Faith, ai dreptate cu imbolnavitul la mare... noi am patit-o cand avea Sofia un an si eram la noi, la 2 Mai. A facut febra si am zis sa mergem sa ne vada totusi un medic inainte de a lua vrun tratament. Am dat peste o baba acra la Mangalia care ne-a zis ca suntem inconstienti ca are copilul otita, rosu-n gat si poate si pneumonie... Am fugit direct acasa, pana am ajuns Sofia nu mai avea nimic, fusese o reactie la Varilix, care da reactii la 21 de zile de la administrare. Acum n-as mai avea emotii, dar la primul copil nu ai aceeasi experienta.

Ghiulten, eu va invidiez pe cele care stati la mare, tare mi-ar placea si mie!

Adriana, nici Tudor nu mi-a luat nici un gram in prima saptamana din mai, iar dupa mi-a luat doar cate 100-140g/ saptamana... nici el nu se mai trezeste noaptea, daca-l las, sta nemancat si 12 ore, de la 21:00 la 9:00... Eu as zice s-o mai lasi sa vezi ce se mai intampla saptamana asta, se poate sa fie doar o faza. Pe de alta parte s-ar putea ca nici cu LP sa nu ia mai bine in greutate si sa pierzi laptele degeaba...

Ane-Maria, mai am de-ale soacra-mii... ea le zice dovezi de cat de buna mama e ea

Bravo Ana pentru hranirea puiutilor si sanatate multa!

CristinaGoji, sanatate multa si tie!

Georgia, d-aia am ales eu sa plecam la mare in iunie, ca sa nu ma chinui cu diversificatul pe plaja
Iar cu hainele stai mai bine decat mine, eu am 2 fuste si o pereche de pantaloni care-mi vin si cum nu imi place sa fac sport (dar deloc!!) nu am de ales decat sa astept sa termin cu alaptatul, iar in intervalul asta o sa ma rasfat! Din exerienta anterioara, o sa dau jos fara efort 5-7 kile dupa diversificare, apoi inca 3-5 dupa intarcare, iar pentru ultimile 10 voi face foamea! Mi-am facut calculele, in 2015 o sa fiu zana iarasi!

Mihaela, frumoase planuri de vacanta ai! Nu am fost decat la manastirea Rameti si ce-mi aduc aminte e ca mi s-a taiat rasuflarea de frumusetea imprejurimilor, poate avea legatura si cu faptul ca cu 30 de minute in urma tocmai aflasem ca sunt insarcinata (cu Tudor) Si are dreptate Ileana cu soacra-ta! Depaseste orice limita!

Cati, ma gandeam zilele astea la dulceata de trandafiri... facea bunica mea si de cand s-a dus ea nu-mi mai face nimeni. Si nici de nuci verzi sau de cirese amare... Oare se gasesc de cumparat?

Ileana, ai rezolvat cu pompa? Cum s-a stricat? Poate pot sa-ti dau eu niste piese, tot pompa de la Avent am. Am vazut acum ca nu stii... Daca nu face vacum problema ar trebui sa fie butonasul ala mic si alb (e ca un disc si are cam 1 cm in diametru).

Revin.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

-la multe lunite si Alexandru pentru ieri!!
-fetelor..apropo de dormit, io nici nu ma chinui sa o adorm pe Ilinca....ea duap baitza de la 22.30 papa si dupa aia adoarme..singura..ii mai dau si suzetica...dar sunt seri in care adoarme instant dupa ce papa..pe umarul meu..ii fac rugaciunea...si ea tot doarme...o pun incet in patut si gata..doarme dusa pana a doua zi..asa doarme de la o luna...rar se mai trzea in timpul noptii...sa manance..asta la 4 dimineatza...am inceput de duminica sa-i dam cereale..mi=e asa dragaaaii place lingurita la nebunie..e turcoaz la culoare..a atractiva..si vrea si ea sa tina lingurita sa o tina la gurita...si chiar papa!..la inceput dadea pe ea...radea...dar aseara si azi dimineatza chiar a papat..acum fetelor..ce fac?cate lingurite ii dau de-acu inainte?pe site-yl pediatrei scrie ca orice masa incepe cu laptele si dupa aia cereale...sau supa.sau piureu...pastrez acelasi numar de lingurite?duminica i-am dat la pranz o lingurita de suc de mere..dar i-au aparut imediat niste bubite in barbie...si nu i-am mai dat..ieri am incercat cu morcov..si la fel, iar bubite...asta e alergie,nu?
- mai am o rugaminte...am cautat pe net niste modele de alimentare in timpul zilei..la fiecare masa ce si cat sa-i dau...dar nu am gasit ceva concret...daca gasiti voi ceva...si sucul asta..se indoaie cu apa sau se da asa dupa ce l-am facut la storcator?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

ileana- sper sa reusesti sa rezolvi cu pompa mamico...
- gabriela- eu cu fetita mea nu am avut probleme mari la inceput..in ceea ce priveste colicile...dar dupa 2 luni, parca au inceput...in fiecare zi tragea cate o portie de plans,nu dura mult Slava Domnului...se linistea...nu mai vroia nimic..era ora ei de masa..si ea nu manca...nici san, nici LP...nimic...si se intarzia o gramada...multa rabdare iti doresc..o sa fie bine pana la urma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

aa.pediatra mi-a zis la ultimul control ca Ilinca trebuia sa aiba 5800 grame..ca cica la 4 luni se dubleaza greutatea de la nastere...ii mai lipseau 300 de grame..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

mihaela-vorba fetelor...las-o pe soacra-ta asta,nu te mai gandi la ea k nu se merita...gandeste-te la Romanica noastra...te asteaptaai multe locuri de vizitat...
- si eu ma gandesc la mare.....dupa ea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

suzieq nu stiam, dar ma bucur ca se pot cumpara si piese separat, ca la inceput eu am avut o pompa imprumutata caci nu stiam daca am nevoie si nu m-am putut folosi de ea, asa ca asta ce o am e super buna si nu vreau sa ma lase ca sunt moarta fara.
Mihaela, soacra ta e rautacioasa nu gluma, cum poti fi asa cu copilul tau, in loc sa-l ajuti cand are nevoie, ii intorci spatele? Si vorba mamei mele "Doamne tine-ne sanatosi la minte"

Mergi la inceput