Gustari reci pt petrecere copii in aer liber, vara

Gustari reci pt petrecere copii in aer liber, vara | Autor: boticelina

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Incerc sa incep sa ma pregatesc pentru aniversarea copilului, pe care intentionez s-o fac in aer liber, in curtea gradinitei, cu copiii din grupa ei. Estimez ca vor fi maxim 15 copii.

Problema mea e ca va trebui sa pregatesc de acasa niste gustarele si dulciurele pentru ei si parintii insotitori. Nu vreau nimic spectaculos, vreau doar sa poata fi facute acasa in ziua si noaptea dinaintea petrecerii, sa fie "pentru copii" (adica nu somon fumé), sa nu se altereze in cele 2 ore cat va dura petrecerea tinand cont ca e iulie si, ca sa pun capac, trebuie sa le pot face singura in cele 36 de ore de dinaintea petrecerii.

Ma puteti ajuta cu ceva idei?

Spun la ce m-am gandit eu si poate imi oferiti alternative sau solutii mai bune.

Vreau sa fac niste mini-frigarui reci pe scobitori de cockteil cu jumatati de oua de prepe, jumatati de rosii cherry, o bucatica de mozarella si un cruton - sau alte combinatii (idei?) Vreau sa le infing in jumatati de verze invelite in staniol pt stabilitate.

As mai putea face niste mini-senvisuri daca gasesc o brutarie care sa-mi faca vreo 60-80 de mini-chifle.

Tortul sigur il fac eu, l-am facut in fiecare an, deci se adauga si asta la "to do list"

Idei de dulciuri, saratele, miscotzele rapid de facut sau de cumparat? Dar sa fie "curatele" ca-s pt dracii mici...

Parintii sper din toata inima sa serveasca din ce-i si pt kinderi ca doar nu fac party pt adulti. Sper prea multe? Asta ca sa nu povestesc cat voi roboti pt decoratiuni



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

doamna Boti
frigaruile sunt ff ok, pune oua intregi daca vrei, si asa sunt mici. merg si mini mozzarelline cu rosiile mici.
mini sandwhich-urile le poti face pe foetaj. iei un pachet de 800 g foi, il decongelezi, tai cu forme rotunde (de biscuiti sau pahar ingust la gura) si coci. apoi le desfaci in 2 sau le aplatizezi si pui pe ele: crema de branza frecata cu marar, sau simpla, deasupra castravecior, sunca, rosie cu cascaval, sau ce ai chef.
sau - poti lua paine feliata ( ca e mai subtire) si o tai cu forma in cauza, apoi procedezi ca mai sus.
dulciuri - clar biscuiti. si fructe proaspete. e mai mult decat destul, daca mai e si tort la mijloc.
carnaciori in foetaj iar e o idee acceptata de copii, si nu numai - "porcusori in cearsafuri"
o "tortilla de patatas" taiata cuburi, servita tot cu scobitori.
mai zic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

boticelina nu iti cer certificat de calitate la gradi? de ziua baietelului meu mie pentru toata mancarea mi-au cerut certificat asa ca am fost nevoita sa cumpar de la patiserie produsele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Rox, miaaam, ce idei bune, o sa fac niste incercari inainte cu senvisuri din foietaj. Ma gandeam sa ma duc la Stepan si sa-i intreb daca fac mini-mini-chifle, adica 2-3 muscaturi de paine si in alea sa bag diverse combinatii. Cred ca tema vor fi fluturasii roz si verde crud anul asta, tre sa intreb si infanta, vad ca nu are inclinatii catre super-eroi/eroine. Am multe forme de decupat, printre care si vreo 4 fluturi, dar iti dai seama ce risipa de paine ar fi... (eeeh, dau cojile la curci ) numai ca sunt si presata de timp. Probabil senvisurile le voi monta intre orele 4 si 7 in dimineata petrecerii

Irina, desi e in curtea gradinitei o sa fac petrecerea sambata, cu acordul conducerii, ca petrecere privata, in afara orelor de program, deci nu cad sub incidenta rigorilor legate de mancarea oferita in gradinite/scoli. Acolo nici oua n-au voie sa dea copiilor. Sau dulciuri facute in casa si uite-asa ajungi sa aduci torturi din comert, facute din plicuri cu prafuri



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina
le voi monta intre orele 4 si 7 in dimineata petrecerii



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"


Vin cu cafeaua la montat si degustat

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si io cu Lulu
cine-i Stepan?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

boticelina multumesc scuze de offtopic dar chiar eram curioasa . petrecere reusita si spor la treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Duamnele mele dragi, sunteti invitate (in orice faza vreti). Puteti sa duceti si o mana de briose ca si-asa va pricepeti

Stepan e brutaria aia de la autogara sud care face tot felul de cocaturi faine pe comanda. Se pricep, fac si paine integrala buna, dar tre sa intreb daca au si astfel de sortiment sau baga un stas doar pt mine



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nr. 1: care e autogara sud???? (cea veche de la gara????)
nr. 2: mi-a mai venit o reteta care e instant success: pizza rolls. cu foetaj sau cu aluat de paine - foaie intinsa, deasupra sos de rosii, cascaval ras si ceva sunculite, masline, taiat in rulouri si copt asa. teribil de bune!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

la ce ora sa sunam la usa?cum sa fie cafeaua?

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mergi la inceput