Gustari reci pt petrecere copii in aer liber, vara

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

minipizza
cu aluat facut in casa, sau cu felii de paine decupate, sau cu foietaj.

tarta cu branza dulce si stafide sau mere
aia cu aluatul clasic - 2 oua+un pachet de unt :)

prajitura cu visine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buli, zi te rog aluatul clasic, nu il stiu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

pai am zis - 2 oo, un pachet de unt zahar - 1 cana parca, dar cel mai bine gustometric si faina "cat cuprinde", plus ceva de crescut, sa-l afane un pic.

eu las aluatul mai moale, nu il intind cu sucitorul, ci cu mana uda si nu mai pun strat deasupra, las crema de branza galbena-aurie, sau "intaresc" cu faina numai o parte mica de aluat si il dau pe razatoare pe deasupra- asta la mere mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ah-haaaa. deci o varianta a prajiturii care la noi se numeste "cu coca rasa" . se incearca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

- chiftelutze mici-mici (copii si nu numai le mainica f bine)
- mini-schinitzele din curcan sau piept de pui (sora mea a serbat ziua nepotelului - 6 ani- acum o sapt cu...18 kinderi si le-a facut hamburgeri cu aceste mini-schnitele)
- frigarui cu cirnaciori din aia nici (Nürnberger Würtchen)...taiatzi bucatele mici, pusi pe betze, sau mincat din "castron", n-au mai ajuns in farfurii
- potzi face si o salata de paste, cartofi sau o salata de primavara cu de toate pt adulti
- fructe proaspete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Doar ca sa ma lamuresc eu..somonul fume ce are? Eu le-am fact copiilor, ai mei sunt fani. Fac paine prajita, ung cu un pic de unt, si un cate o bucatica mica de peste deasupra, pun scobitoare si gata. Si dintr-un pachet din ala de peste ies destule pentru un platou (un singur pachet nu e asa scump). Si mi se pare mai usor si mai rapid de montat, mai ales ca le faci in noaptea aia. Doar sa prajesti painea in avans.
Minipizza sa e faci tu..mi se pare treba multa pentru tine singura.
Ar mai merge sa faci clatite pe care sa le tii la cald si sa le servesti taiate in doua pt pitici. La capitolul dulciuri merge sa faci niste fursecuri..am eu o reteta, daca te procepi, pe care cu cat le tii mai mult cu atat se fac mai bue si ies si destul de multe (cu nuca, miere, scortisoara si cuisoare in compozitie).

La minifrigaruile tale, eu le-as transfomra in minisandvisuri, adica nu as pune toate cele enumerate de tine pe aceeasi scobitoare (nici nu stiiu daca incap). As pune paine, rosie cu carne si ou, apoi paine, ou cu branza si rosie, pe altele as inlocui rosia cu o ridiche mica sau cu ardei gras si asa se fac mai multe chestii variate..
La chiftelute..e o idee buna, arata bine, doar ca nu totii copii (si parintii agreeaza ideea de tocatura).
Minisnitzelele alea au mereu mare succes.
Spor la bucatarala si petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Pfuai de de idei, va mutumesc tare mult

Da, as putea face chiftelute mici din carne de pui, chiar la cuptor (salvez si timp ca se fac toate odata si nu e cu prajeala).
- de peste mi-e teama pentru ca e in aer liber si e vara si sigur foarte cald.
- minisnitele pot face din fillet-uri interioare de pui, eu le iubesc, se gasesc rar dar sunt dpdv al consistentei intre piept si pulpa. Vazusem in Auchan, daca ajung iarasi si gasesc o sa iau special pt party.
- in loc de clatite pot face waffles (n-am mai facut de mult) si am o presa de-aia electrica speciala, cu forme de inimioare, thanks for reminding

N-as renunta la mini-frigarui pt ca sunt de efect iar faptul ca sunt infipte intr-un suport le face usor de transportat la "lcul faptei"

Am intrebat infanta ieri ce tema isi doreste pt petrecere si a zis gargarite si flori, deci tortul va avea etajul mic in forma de gargarita iar gama cromatica a petrecerii va fi verde prazuliu-rosu-negru.

eunice, imi scrii te rog reteta de fursecuri...ma gandesc ca le pot face in avans, apoi le glazurez cu cioco neagra in forma de elitre gargaricesti si apoi sa le fac cateva puncte albe cu creioane decor, macar cateva gustari/dulciuri sa fie in tema.

Disclaimer: stiu ca exagerez un pic dar imi face foarte multa placere sa fac asta, decoratiunile din hartie nu ma vor costa nimic (doar timp), am un singur copil care pe deasupra si apreciaza chestiile de felul asta (adica se bucura sincer si nu le ia ca pe ceva de la sine-inteles). Multa lume zice ca ma agit prea tare, au dreptate , dar nu ma pot abtine



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

- minisnitele pot face din fillet-uri interioare de pui, eu le iubesc, se gasesc rar dar sunt dpdv al consistentei intre piept si pulpa. Vazusem in Auchan, daca ajung iarasi si gasesc o sa iau special pt party.[quote]





Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"


au, am luat eu ieri.


SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Buna boti uite iti raspunde mama care sambata are petrecere cu 7 fetite si tema e printesa..

Eu le am acasa si or sa manance la pranz clatite de mine facute si ele le orneaza cu ce vor.
Dupa le fac in
aluat foietaj carnaciori mici
am sa fac si eu aperitive pe scobitoare cu cascaval si salam si rosii si castraveti
mini pizza
dupa o sa aibe si ceva prostii ca asa sunt invatati
si tort special printesa iar la oameni mari cica sa fie cu etaj om vedea noi ce o sa iasa.

Dar daca mai raspund fetele ma inspir si eu

si lulu si roxana sa ma luati si pe mine cu voi la boti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gusta


si lulu si roxana sa ma luati si pe mine cu voi la boti.

http://www.flickr.com/photos/21299120@N04/?saved=1
Marilena si Mara Augusta



nu te supara, dar io nu te iau...esti la regim si nu ai voielasa-ne pe noi sa pacatuim.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput