Cat poate insemna un SCAUN!?

Cat poate insemna un SCAUN!? | Autor: alinuk

Link direct la acest mesaj

Pentru multi dintre noi, scaunul este un loc pasager de relaxare.
Pentru Alex si pentru mamica lui, un scaun inseamna ENORM!
E vorba de un carucior special in care Alex isi petrece cea mai mare parte din viata...
viata unui copil bolnav de tetrapareza spastica si condamnat la automutilare
(la 10 luni a fost diagnosticat cu tetrapareza spastica, iar apoi la 4 ani cu sindrom Lesh-Nyhan)


Pe Alex, l-am cunoscut in carne si oase, acum cateva zile cand a venit cu Diana, mamica lui, la recuperare la spitalul Obregia in Bucuresti. Am fost impresionata de felul in care comunica, de felul in care cei doi formeaza cumva un intreg - unul fara altul nu e posibil. Alex e un baietel cuminte, zambitor intelege tot ce e in jurul lui. I-am daruit o ratzusca si i-am spus ca-i poate fi o buna prietena daca el doreste asta.


Caruciorul 'improvizat' si greoi pe care-l folosea (atentie ..locuiesc intr-un imobil la etj 2, fara lift!) s-a stricat. Nu se poate descrie disperarea unei mame condamnata in casa cu copilul bolnav de asemenea boala.
in vizita la Alex


Fac un apel la marea comunitate desprecopii, catre fetele din Germania sau de oriunde din lumea aceasta....sper sa gasim IMPREUNA o varianta prin care sa ii gasim micutului un scaun potrivit care i-ar putea asigura mobilitatea (si asa limitata). Poate o donatie din partea unei fundatii!? poate sa strangem banutii necesari de achiztionare a unuia accesibil...un carucior second hand...!?

Avand in vedere ca Alex nu-si poate tine capul, ca are miscari necontrolate ale corpului e necesar un carucior care sa indeplineasca anumite caracteristici. Iata cateva indicii oferite de Diana:


http://www.ottobock.ro/categorie.php?cid=5
si site-ul in germana http://www.ottobock.de/cps/rde/xchg/ob_de_de/hs.xsl/353.html
http://www.kinderrollstuhl-beo.de/
http://www.paravan.de/rollstuhl-evolution/modelle.html?gclid=CMWW-_20k7ACFcrwzAod3yxYqg
*Tetiera sa fie fixa sa nu poata sa isi miste capul de acolo;
*hamurile sa stea fixe sa nu ii permita sa se miste foarte mult ca sa stea bine si sa aiba o pozitie normala,
*intre picioare sa aiba ceva care sa il tina fix sa nu poata sa alunece jos sau sa stea rau


--------------------------------------
aici sunt conturile Dianei, mama lui Alex, in care se pot face donatii in vederea strangerii de fonduri pentru carucior:

RO26BTRL03801201H20464XX cont lei
Banca Transilvania sucursala Vaslui
Dascalu Diana Laura
RO98BTRL03804201H20464XX cod swift BTRLRO22 cont euro

cont de paypal e dascaludianalaura@yahoo.com
----------------------------------------


edit: precizez ca Alex este baietelul sustinut si anterior de comunitatea DC. Aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171737&whichpage=1

multumim moderatorilor pt intelegere



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

extragerea premiilor



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

plecand de la site urile oferite de Diana avem nevoie de un search pe limba germana pe site uri de profil

sa vedem ce si cum gasim, la ce preturi, am zis mai sus fundatii cu gandul ca poate se gaseste vreuna care sa o doneze micului Alex

..orice idee e binevenita!




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

extragerea premiilor



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Alinuk draga mea mi-au dat lacrimile, multumim din suflet nu mai pot spune nimic acum

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream


Daca va place un vot va rugam nnd1si nnd2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Alina ma bucur ca ai luat iar initiativa si ai deschis acest subiect in speranta ca il vom putea ajuta pe Alex sa obtina un scaun mai adecvat situatiei in care este acest copil minunat.Am fost f fericita ca am petrecut putin timp cu ei cand au fost la spital la Obregia, Alex s a simtit f bine in acea vizita, a ras mai tot timpul..........o admir mult pe Diana pt taria cu care se dedica puiului ei cu toate ca ii este din ce in ce mai greu.......la un mom dat o intrebam noi fetele ,, bine si cand mai creste Alex ce faci,cum te vei descurca sa l mai ridici,muti etc?.,,,,,,,,,iar ea a dat din umeri ,,nu stiu,, mi a ramas in minte si suflet acea vizita si imi doresc mult ca macar de un scaun sa putem sa i facem rost ca sa i mai usuram situatia mamicii si starea de sanatate a lui Alex sa nu aiba de suferit...intr adevar Alex statea in acel scaun lasat intr o parte,,,pleostit,, sa zic asa, fapt ce i va deforma coloana sigur in timp........... celor care pot sa contribuie in orice fel si o vor face la ,,scaunul lui Alex,, , Sa va ajute Bunul Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Alinuk, toata stima! Doamne ajuta!

Eu am cumparat carucior Otto Bock pentru Raisa, second hand cu 500 de lei de la o mamica din Galati al carei baietel incepuse sa mearga. Poate fi o varianta buna. Am sa caut si sa intreb si eu la alte mamici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu vreau sa particip , Alinuk, te rog sa pui un cont sa-l vada toata lumea
Diana, suntem alaturi de voi


(nu am mutat eu subiectul, daca e de acord Admin l-as muta inapoi la Generale sa il vada toata lumea !!!)

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

propun ca Diana sa scrie contul in care strange banutii pentru Alex
Diana scrie'l te rog aici si eu il voi trece in prima postare de la inceputul subiectului

da, si eu ma gandeam ca ar fi bine ca subiectul sa fi ramas la generale macar pana maine...

dar putem sa il promovam si pe alte canale gen messanger, mail, FB
care cititi poate ne ajutati


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

extragerea premiilor



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ok - pana maine.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Multumim din suflet nici nu am cuvinte sa va multumesc, am ramas pana sapt viitoare si fara carutul pe care il aveam l-au luat la reparat asa ca il avem pe primul in care Alex sta foarte foarte rau, mai mult intins pe spate si cu picioarele aproape pe jos. Contul ep care il folosesc eu e RO26BTRL03801201H20464XX deschis la Banca Transilvania sucursala Vaslui pe numele Dascalu Diana Laura. Am uitat sa mentionez ceva despre caracteristicile carutul. Rotile din spate sa nu fie mari pentru ca sta numai cu mainile pe roti. Am mai avut odata ceva cu rotile mari si era sa isi prinda mainile in roti. Ceva de la otto vazusem si eu si pare bun era vorba de primul carut pe care il au ei http://www.ottobock.ro/categorie.php?cid=2300 dupa cum pare cred ca ar fi cel mai bun dar fiind in germana nu inteleg caracteristicile tehnice si ce specificatii mai au ei. Daca ar putea cineva sa imi traduca .
Contul pe care il folosesc eu e RO26BTRL03801201H20464XX deschis la Banca Transilvania sucursala Vaslui pe numele Dascalu Diana Laura si contul in euro e RO98BTRL03804201H20464XX. Va multumim

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream


Daca va place un vot va rugam nnd1si nnd2. Multumim

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Marius multumim

e bine ca spui Diana toate detaliile
asteptam fetele din Germania sa ne spijine cu traducerea si deslusirea a ceea ce scrie pe site urile acelea

contul il pun acum si in prima postare

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

extragerea premiilor



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput