Comori de nov-dec 2004 (210)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

MIHAELA, am citit despre Dienutza. O sa vezi ca isi va da drumul f bine is cu matematica la concursuri, ma bucur ca se descurca nemaipomenit la stiinte si romana. Bravo! Am o intrebare: in princpiu mergem pe varianta "carte", insa azi i=am dat voie sa inceapa la Craiasa zapezii pe laptop, cartea in format electronic. Sa o continue tot asa in format electronic sau mergem la biblioteca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna fetelor va pup pe toate si pe toti copilasii aniversati pana acum, La multi ani! sa fie sanatosi

La multi ani! David sa cresti mare si sanatos alaturi de fratiorul tau(cuscra, v-am admirat pozele...tare frumusei amandoi) iar voi sunteti neschimbati sper sa nu mai aveti probleme cu astmul, noi am scapat dupa ce am venit din Br



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

LA MULTI ANI, SARBATORITILOR!
LA MULTI ANI, DAVID!


Ioana, continuati cum crezi tu ca-i mai bine pentru el. Nu pot da sfaturi.
Eu merg pe cititul cartii tiparite pentru ca sta confortabil in pat, nu pe scaunul de la birou,(avem calculator, nu laptop) nu-si oboseste asa tare ochisorii si din punctul meu de vedere e mai usor de citit la varsta asta ce-i tiparit decat ce-i in format electronic.
Noi citim acum "Dumbrava minunata" ca au avut un fragment in manual, dar stau cu ea cand citeste pt ca sunt si cuvinte necunoscute pe care i le explic pentru a intelege mai bine continutul celor citite. De regula, o pun sa citeasca cu voce tare, nu in gand pentru ca asa se formeaza mai bine aceasta deprindere. Ca sa-si insuseasca corect actul citirii copilul trebuie sa-si formeze un camp vizual cat mai mare, sa pronunte corect, sa se auda si bineinteles sa inteleaga sensul cuvantului, sa inteleaga continutul celor citite. De asemenea ma intereseaza si intonatia cand citeste.
Exista cateva exigente pe care eu vreau sa si le insuseasca: corectitudinea citirii, ritmicitatea, intelegerea si expresivitatea. Se intampla sa reluam o propozitie mai lunga pentru ca nu a citit cu intonatia corespunzatoare decat la sfarsit cand s-a apropiat de semnul de punctuatia pe care l-a vizualizat sau se intampla sa pronunt eu unul dintre cuvinte cu o anume intonatie si atunci isi da seama si continua propozitia cu intonatia respectziva.
Atunci cand, de exemplu, citeste:
"Mama îi spune hotarat:
- Nu mergi la joaca, trebuie sa-ti termini temele!"
stie sa citeasca cu intonatia corespunzatoare pentru ca a citit in prealabil cum trebuie sa fie tonul in timpul citirii. Dar in cazul in care apare:"-Nu mergi la joaca, trebuie sa-ti termini temele! îi spuse mama hotarat." se intampla sa citeasca pe alt ton, nu hotarat si atunci reluam. Bineinteles, acesta-i un exemplu, dar in povesti, povestiri apar alte situatii cum este, îi soptise, se smiorcai etc.
Acesta-i motivul pentru care stau cu ea cand citeste.

Sa aveti o zi mununata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

La multi ani comorilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

La multi ani! Mihaita, sa cresti mare si sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mihai! MAria! Multa sanatate si cadouri frumoase!

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Salutare de la mare!

Stiu ca nu am mai dat pe aici de 1000 de ani, dar am pierdut parola, am gasit-o, s-a stricat PC-ul... si tot asa ...


La multi ani tuturor copilasilor! Sanatate multa, rezultate scoalare bune si multe bucurii!


Matei merge bine cu scoala. A lasat-o mai moale cu Jeles Verne, dar citeste benzi desenate si e fan Jurnalul unui pusti. E mult mai interesat acum de scoala fata de primele 2 saptamani. Spune despre lectii ca sunt floare la ureche si cere exercitii mai grele, motiv pentru care voi introduce in vacanta de iarna timpul ca si unitate de masura. Pana acum orarul lui impune temele intre 14:00 si 16:00, iar cand vin si nu e gata ceva sau nu imi place cum a scris, il mai pun sa scrie o data. Sta la fel de singur acasa, pleaca si vine singur, inca la timp Pana acum nu a intarziat niciodata.

Adam a avut serbare la gradi, a fost dintre cei dezghetati, el depasind cred macar cu juma de an pe cei mai multi dintre copii. Spre deposebire de anul trecut cand nu isi gasea locul in grupa mica, anul acesta vine cu pieptul plin de buline rosii si e mandru tare de laudele doamnelor.

Am avut petrecerea de sf de an cu colegii de firma, si samabata voi merge la cea a sotului. Daca ma invrednicesc in we asta pun si poze, ca poate ne-ati uitat culoarea

Pupici tuturor si ... tinem aproape!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

MIHAELA, multumesc pentru sfaturi! Lui ii place f mult sa citeasca de pe laptop Azi de ex a citit jumatate din Vrajitorul din Oz si a si terminat-o, de fericire ca l-am lasat pe laptop. In timp ce calcam rufe, il ascultam cu citeste, ii explicam cuvintele necunscute si il puneam sa alcatuiasca propozitii cu ele, dupa ce gasea si cuvinte asemanatoare. Dar asta nu se va intampla mereu si da, si eu sunt adepta cititului cartii, insa e mai la indemana netul asta, uaf!

OTILIA, am ratat ziua Anei! LA MULTI ANI!!!!!!!! Sa fie sanatoasa, multe bucurii sa va aduca!!!!!

In cartier se fac lucrari la cabluri si ni se tot taie curentul!!!!!!! Acum in preajma sarbatorilor!!!! Ca la noi la nimenea!!!!!

Paul a intrat de azi in vacanta si mutulica al meu ma toaca la cap non-stop , recupereaza peroada de tacere de cand era bebelush! A terminat f bine sem II, a avut un singur calificativ de B la romana pentru aspectul caietului. Zi de zi il bat la cap sa scrie frumos la scoala, el nu si nu!!! Nah! Azi am stat un pic de vb cu doamna despre el, a spus ca ii place sa lucreze cu mintea, dar nu cu mainile (deci nu abilitati, desen), si ii place sa ii manipuleze pe ceilalti si sa se joace cu mintea lor. Cred ca se refera la faptul ca te face din vorbe, are el un dar de a te seduce prin vorbe frumoase, te convinge sa faci lucruri si insista cu argumente care par f bine puse la punct.....cand de faaaapt....!!!!!!

Am facut bradul, culori predominante ce m-au socat si pe mine (alese de mine dealtfel) fiind mov (nuanta spre siclam dar nu f tipator) si argintiu...iar acum ma topesc de dragul lui.

Dani are maine serbare, nu vrea sa invete poezia si nu il pot convinge e capooooos raaaaaau!!!! O sa le las doamnelor ap foto, poate ne alegem si noi cu amintiri frumoase de la cresa, ca e ultimul an, de la anul avem baiat de gradiiii!!!:D:D:D:D:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Salutare civilizatie!

Am avut si curentul oprit vreo 12 ore, ca oricum caldura n-avem de cateva zile ... azi noapte era sinistru in oras ... acum asteptam alimentarea cu apa ...afurisit ciclonul vecinilor!

Astept in seara asta serbarea lui Matei, pentru ca si el e foarte entuziasmat.

Sper ca sunteti bine cu totii. Ne citim mai des in vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

CRACIUN FERICIT!!!!!


Mergi la inceput