Comori de nov-dec 2004 (210)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Frate, nasoala treaba asta cu temele si caietele ... vad si eu bine ca sunt mici si aerieni, sau cel putin Matei ... dar nici cu regimul asta nu imi convine


Oana la Bucuresti trebuie sa mai venim la sf de oct/ inceput de nov, exact cand au astia mici vacanta, la control cu Adam (la ochi). Am verificat programul de concerte si chiar in perioada aceea va canta BZN ... ma bate un gand sa venim pentru concert, apoi control si sa nu ne grabim spre casa, mai ales ca prindem vacanta acolo. Crede-ma, in perioada aceea la noi nu e mare lucru de facut.


Poate doar bicicleta Adam a invatat si el sa mearga fara roti ajutatoare si de atunci nu ne mai stau picioarele, desi ne este foarte greu cu turistii iesiti la promenada Azi am facut cea mai lunga cursa, noi 4 + 1 fetita de 10 ani. A fost super, super, super! Am ajuns pana la Venus, unde sunt 5 piscine cu apa sulfuroasa (dar filtrata sa fie buna de scaldat), si s-au balacit Adam si fetita. Matei uitase ochelarii si nu a vrut sa intre, desi era VISUL LUI sa faca asta. Jur! N-am vazut atata incapatanare in viata mea! Cand isi pune in cap sa nu se distreze si sa stea imbufnat ... sa te tii, nene!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

EVE, ups!! Am comis-o inseamna! SCuze, oare pe ale cui le=am vazut de aici de te=am confundat?

Lily, abia astept sa ne vedem...chiar daca abia la sf de octombrie!
I-am luat bicicleta lui Paul mai mare imediat cum am vazut ca a invatat pe cea a nasilor, mai precis a lui Silviu.

Apropo de control la ochi, ieri am fost si noi cu Paul ca trecusera 6 luni de la ultimul. Vesti bune: i-au scazut dioptriile la fiecare ochi cu -0.25. Acum are la stangul -0.25 si la dreptul -0.75. Doctora era multumita si a spus ca din cauza faptului ca a crescut.
Ce voiam de fapt sa va spun e ca sunt f multumita de doc aceasta, e fff atenta si meticuloasa cand ii face controlul, nu il lasa sa o fenteze cand il intreaba cu ce lentile vede mai bine din 2 variante, daca ea simte ca nu e sigur il intreaba de 3 ori dar variante diferite ca sa fie ea sigura ca da raspunsul corect. I-a pus si picaturi pentru depistarea corecta a dioptriilor. De acum numai la ea vom merge. SI ne-a costat si putin, ea ne-a invatat ca daca aducem trimitere de la medic, ne costa 50 de lei, ca fetele de la receptie nu anunta lumea fiindca au alocat un anumit plafon pentru programarile cu trimiteri. E cam departe de noi dar acum deja nimik nu prea mai e aproape; e vb de spitalul Europe Eye, doc Moiceanu Claudia.
Saptamana asta sunt mama de 3 copii ca am adus-o pe nepoata mea de 12 ani insa nu o simt prin casa e tare cumintica si cu bun simt. Peri albi imi scot ai mei in schimb.
Sambata suntem in party iar eu sunt deja obosita.

Otilia, mi-e dor de voi. Mai pune si tu cand poti cateva pozici cu iedutele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

Ioana, poate ne nimerim pe mess sa mai vorbim si sa facem schimb de experienta. Eu cred ca esti in avantaj cu nepoata pentru ca ea se poate juca cu Paul iar Dani va fi puiul mamei.

Ce jocuri favorite aveti? Ana a prins bine de tot ideea la Bingo (trebuie sa puna 4 fise in linie sau diagonala) si avem cam zilnic program de seara. Cateodata fixez un numar maxim de jocuri sau o ora ca altfel ne culcam la miezul noptii.
Anul acesta are trei activitati in programul saptamanal permanent. Are luni balet, marti merge cu scoala la inot, miercuri dans creativ. Ma declar multumita mai ales ca mai facem cate ceva si suplimentar.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Buna, fetele!

Si noi intre doua curse si un inot

Onitza ma bucur pentru progresul oftalmo inregistrat, mai ales ca din experienta stiu cat de mult conteaza. Multumesc de ideea cu doctorul, poate mai are cineva nevoie... nu se stie niciodata.

Otilia la noi prinde bine, ba chiar foarte bine, Metropoly. Se pare ca Matei are fler pentru bani si stie cand sa investeasca si cand sa zica pas. Cred ca tot datorita acestui joc acum isi evalueaza propriile cheltuieli cu usurinta. Vor nu stiu ce bazaconie ce mi se pare mie scumpa si cand ii intreb "tu vezi cat costa?" se uita mai bine si imediat compara "hmmm, adica de banii astia as putea sa imi iau 2 herofighter-i si imi ramen si un rest" si le trece pofta. Deocamdata porcariile astea de herofighter-i sunt jucaria suprema


Daca tot s-a amanat scoala cu 1 saptamana ... ne mai distram putin. Am facut cumparaturi de scoala, mai ales pentru ca am primit lista cu rechizite de la scoala si am luat exact ce trebuie. In plus, a gasit Matei fff multe carti de Jules Verne la Real si nu a plecat de acolo fara .... 14 buc. E foarte entuziasmat si a inceput deja sa citeasca Calatorie spre centrul pamantului (dupa ce a vazut ecranizarea la TV a ramas profund impresionat). I-a promis lui Adam ca in zilele cand vor mai fi singuri acasa, ii va citi aventurile din carte.
Da, Doamne sa il tina asa asta cu cititul!


Nu va spun ca intr-o zi am iesit de la birou in oras sa rezolvam ceva si fara sa stie copiii ne-am infiintat peste ei, acasa. Sotul avea o alura de mafiot la usa, tragea cu urechea sa asculte "dezastrul" din casa. Taci ca acu'i momentul sa ii prindem! Cand am intra ... ce credeti?! TV inchis, PC inchis, in casa liniste. Copiii la ei in camera se jucau pe covor cu masinutele I-am zis sotului "tu te-ai uitat prea mult la filme, mai barbate!"


Va las ca suntem echipati de bicla si scaldat in mare. Yupiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

LILY, felicitari lui Matei pentru entuziasmul si placerea de a citi! E foarte bine pentru el si chiar cred ca daca citeste acum Jules Verne e pe calea cea buna cu imbogatirea vocabularului si rezultate excelente la limba romana. O sa i-o iau si eu lui Paul. El tocmai ce a citit IceAge ieri intr-o ora, bine carticica e mica mai are si poze dar oricum sunt 67 de pag si a avut satisfactia ca a terminat-o. Jules Verne mi se pare greuta acum pentru ei dar daca zici ca Matei e entuziasmat o sa incerc si eu cu Paul.

Dani a inceput cresa, suntem tot cu pampers, se incapataneaza sa nu vrea sa faca la wc sau olita si nu stiu ce sa mai fac in acest sens. Oh, poate vor reusi fetele la cresa desi sunt f comode din ce am vazut chiar daca le atingi cu ceva.
Am facut cumparaturi si noi pt scoala, mai avem pantofi si ghiozdan. Ne-am invatat minte si de acum vom cumpara din Moreni ca sunt mai ieftine decat in Bucuresti.
Am avut si noi petrecerea de casa noua, am cuprins eveniment dublu cu ziua lui Mihai si ne-am bucurat sa ne vedem prietenii cu aceasta ocazie. Abia acum vom incepe sa ne mai linistim un pic. Pt ca s-a prelungit vacanta cu o sapt, Paul se va mai bucura de o sapt la bunici.

Va pupic si va doresc o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Felicitari lui Matei pentru pasiunea pentru carti! Este extraordinar, mai ales ca el abia va merge acum la scoala, va fi foarte simplu pentru el in clasa I.

Si noi am facut cumparaturile pentru scoala, ma refer la ce stiu sigur ca le trebuie, coperti, caiete si haine (camasute, ciorapei, tenisi).In rest asteptam listuta doamnei. Ma bucur ca inca ii vine sarafanul de anul trecut, am scapat de-o cheltuiala. La anul probabil ca va trebui sa luam altele, anul asta inca merg. Bianca asteapta cu nerabdare si scoala si inotul, de la care a luat pauza o luna ca a fost bazinul inchis, probabil sa-si ia si instructorii concediu. Bianca devoreaza deocamdata "Povesti nemuritoare" si "Povesti arabe", cartile alea mici si multe de pe vremea copilariei noastre...na, sunt pe-acolo printese, cavaleri...intelegeti voi, e fetita.
Darian e super, comunicativ pana peste poate, are un vocabular estimez eu al unui copilas cam de 3 anisori. Stie o gramada de lucruri, animale, activitati, ce fac fiecare, culori si numere nu mai zic - povesteste orice, unde a fost, ce a facut...Si am scapat de pampers de vreo 3 saptamani, total, si ziua si noaptea. Ma bucur ca e pregatit sa stea cu mama si ei ii va fi usor sa stea cu el, se vor intelege bine.
Eu mai am o luna si ma intorc la servici, tare sunt curioasa cum ma voi acomoda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Multumesc mult pentru aprecierile la adresa lui Matei!
Sunt foarte mandra de el desi incerc sa ma impac si cu gandul ca e o lectura greoaie si e fff posibil sa nu o termine. O sa imi musc buzele daca e nevoie numai sa nu ii reprosez ca nu a terminat cartea.


In rest ... IN FIECARE ZI avem curse cu bicicleta. Ma suna inainte sa vin de la birou si imi spun cat sunt de pregatiti/ echipati, rucsacelele si le pregatesc singuri (dar mai si uita de ele... sticla cu apa, telefonul mobil si o bluza cu maneca lunga + echipamentul). Plecam la max 6 si venim la 7:30. Cina si apoi cad rupti de oboseala. In felul acesta dimineata dorm si ei pana la 8:30 ~ 09:00, ceea ce e o mare minune!!!

Dar pentru efortul si determinarea cu inotul si bicicleta de anul asta si-au scos toate petele de pe ravas, zau asa! Suntem si mai degraba sunt asa de frumosi aliniati intre noi pedaland de zor pe biciclete! Acum turisti nu mai sunt asa multi sicainilor vagabonzi le-am venit de hac cu un aparat anti-caini (dog chaser). Imi sunt atat de gradi cand vad ca nu se lasa!


OK, bat campii, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Oooook, i-am luat lui Paul cartea "O calatorie spre centrul pamantului" si a marturisit atat de sincer: " Mami, recunosc,mergeau 2-3 poze" incat nu m-as putea supara pe el daca renunta. Pana la urma a fost ambitia mea nu a lui:))) I-am luat o cartea mai pentru varsta lui cu poze si scris mare, ca sa ma revansez.:)))))))

Dani , dupa 4 zile de cresa, mi-a racit cobza, direct pneumo scrie pe el, asa ca am dat start racelilor, spre marea mea disperare. Deocamdata e pe aerosoli, sper sa ne ajute sa nu ajungem internati. Of!!!!!


Va pup si va doresc sanatate din plin, credeti=ma ca de cand il am pe Dani, cred ca asta e cea ami potrivita urare!:))):D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Bafta in noul an scolar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Salutare de la mare!

Ok, am inceput si noi intr-un final ...scoala! Cu emotii, cu nerabdare, cu colegi de gradi si din start o buna dispozitie predominanta intre copii ... cu o doamna foarte emotionata si parintii si mai si :)

Au inceput usurel ... dar Matei e nerabdator sa vina odata temele alea cu care il sperie toata lumea Si cand va veni vremea lor, cred ca o sa vrea vacanta Pana una-alta vineri era randul sau sa se prezinte in fata clasei, sa isi prezinte originea (gradinita) si cel mai bun prieten al sau-jucarie. Dupa 3 zile in care numai despre asta a vorbit ... vineri dimineata l-a luat febra, durerea de burta, gatul, varsaturi ... asa ca a stat acasa Nu stiu daca sunteti de acord sau nu, insa Matei in toti 4 ani de gradinita a facut la fel inainte de serbare Cand ii vine randul si isi da seama ca va fi incentrul atentiei ... se blocheaza si gata!A trecut un we, s-a mai detasat ... si sper din tot sufletul maine sa fie bine, fiindca este asteptat de colegi si doamna


Adam e bucurso de grupa mare, in sfarsit un colectvi pentru varsta lui. Noi la serviciu, ba am fost si sambata noaptea la un botez super distractiv, motiv pentru care acum ... imi iau foc talpile


Sa aveti o saptamana usoara si un an scolar fructuos!

Mergi la inceput