oligoastenoteratozoospermie 16

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

mimi,noi luam profertil de o luna jum aproape.le-am cumparat din sensiblu.prima cutie capsulele au fost crem,acum gri.mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Multumesc, Velvet. M-am mai linistit. Bafta multa si voua!

MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)
Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/zi, Acid folic, Euthyrox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

multumesc mimi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

succes sotzilor, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

multumesc mult,tano!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

cu placere!
va astept cu vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elflo spune:

Buna seara fetelor!
Vreau sa va scriu citeva rinduri cu povestea mea pentru a va incuraja si a va spune sa nu va pierdeti speranta.
Povestea ar fi cam asa: in 2006, rezultatul unei spermograme se prezinta astfel: oligoastenozoospermie severa. soc! nu ne vine sa credem...in 2007 mergem la Bucuresti la d-na biolog Matei...alta spermograma..acelasi rezultat....inca se adauga si teratozoospermie...ne trimite la urolog...mergem la d-l doctor Ciurel care descopera un varicocel si recomanda operatie. Mergem cu toate rezultatele la dr Tutunaru..eu aparent normala...imi recomanda monitorizare si sotul sa faca interventia si sa vedem ce se va intimpla dupa. OK...in 2008 se opereaza sotul meu si ii ia un an sa repete spermograma....asadar in 2009 SURPRIZA: normospermie! mama, ce bucurie pe noi....gata..intr-un an trebuia sa apara gigilicea....eu fac monitorizari intre timp, totul ok, ovulam in fiecare luna, folicul dominant, ajunge la dimenaisuni ok, se spargea...dar nimic....Hm, in ianuarie 2010 iau taurul de coarne si hotarasc sa-mi fac dosarul pt FIV si incepem cu investigatiile sa spunem banale....testul Papanicolau. Buuuuun....nu imi faceam nici o grija si nu sun dupa nici un rezultat...la vreo 2 saptamini ma suna doctorita sa ma intrebe cind mi-am facut testul, cum ma cheama, etc...la un moment dat nu mai inteleg nimic si intreb ce se intimpla...si-mi spune sa trec pe la ea pe la spital.....OK..trec...primesc rezultatul testului si imi fuge pamintul de sub picioare: carcinom in situ! O Doamne, totul se schimba la 180 grade....eu faceam investigatii pentru a aduce pe lume o viata si acum eram in situatia de a-mi salva propria viata!Dupa o "negociere" cu doctorita, ea spunindu-mi ca viata mea conteaza acum si ea inclina spre histerectomie totala, eu boceam si spuenam ca la nici 36 de ani nu fac histerectomie si mai bine mor, ajunge la un consens: imi face conizatie si in functie de cit de mult e prins colul, decidem in continuare ce facem! Ok, fac imediat, pe 4 februarie, conizatia (intr-o saptamina) primim rezultatul, erau margini de siguranta, si-mi spune asa: am vorbit si cu S.....(anatomopatologul pe care o cunoasteam si eu) si ai trei ani de la noi sa faci un copil...dupa 3 ani iti fac histerectomie totala pentru ca eu nu-mi permit sa stau cu sabia deasupra capului (carcinomul facut pe fond HPV gena oncogena)...
Buuuun, trece 2010 cu tate problemele lui de acceptare a acestei situatii, cu criza, firma la care lucram in insolventa, ma rog, in 2010 nu facem nici o procedura...
In ianuarie 2011 imi intirzie menstruatia cu 2 zile si ceva simteam ca nu e in regula si fac primul test din viata mea: doua liniute....nu puteam respira...sun doctorita, nu era in Iasi...urma sa vina in doua zile, intre timp imi spune sa-mi faca HCG-ul ....pot sa va spun ca in 3 zile mi-au trecut prin fata ochilor urmatporii 20 de ani...cum am nascut, cum am crescut gigilica...aproape ajunsesem la nepoti...pluteam...nu mai puteam de fericire...pina intr-o dimineata(dupa vreo 3-4 zile) cind m-am trezit balta de singe...avort menstrual!Doamne, nu stiam ce e cu mine...eu credeam ca e greu sa-l concepi...nu stiam nimic de cit e de greu, de fapt, pina la capat si ce riscuri sunt! Doctorita ma incurajeaza si-mi spune ca pentru ea semnele sunt extraordinare si ca sansele sunt mari sa-mi indeplinesc visul!
Trimit mesajul acum sa nu-l pierd si continui imediat povestea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elflo spune:

continuare...

buun, incurajati de ce s-a intimplat, in 2011 facem stimulare ovariana la mine, inseminari....dar nimic...parca in fiecare luna er amai greu...
Dat fiind ca aveam o problema majora la un sold de citiva ani si tot aminam o interventie chirurgicala ampla tocmai in ideea de a face un copil, hotarasc sa fac interventia ca aproape nu mai puteam merge normal. Ca o ironie, la primul consult la ortoped, acesta ma intreaba daca am copii, ii spun ca nu si-mi zice zimbind: ei, poate de acum...ca o sa puteti naste normal dupa interventie, pina acum nu ati fi putut.
Cu doua saptamini inainte de operatie moare bunica mea, fac operatia si urma sa ma refac....merg cu cirje, cu baston...in fine. Dupa interventia chirurgicala, menstruatia imi vine ceas, la 28 zile, cantitate normale, aspect normal....ma gindeam..doamne, de ce ma chinui, imi arati ca functionez si atit....Buuuun....In luna iunie, la a treia menstruatie de dupa operatie, imi intirzie mentruatia cu doua zile....si-i spun sotului meu ca eu imi cumpar test... el se uita la mine mirat (imi zice ca pentru a face copii trebuie sa mai facem "ceva, ori noi am facut sex o singura data dupa doua luni de abstinenta)". Bineinteles ca nu il ascult...imi cumpar test si apare a doua liniuta instant.....am ramas incremenita cu batul in mina.....nu puteam respira...

Ei si povestea continua....acum am aproape 25 de saptamini, am in burtica o fetita si in fiecare seara ma gindesc ca Dumnezeu a fost asa bun cu mine!

Imi cer scuze de cit de mult am scris, dar tin minte cum rascoleam forumul in 2007 si 2008 si cum cautam povestile de succes si speram...nopti intregi am citit forumul si o gramada de informatii am aflat de aici...poate reusesc si eu cu povestea mea sa va trezesc, mentin speranta de a avea, intr-o buna zi, o gigilice in burtica!

Va pup si Doamne Ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

elflo,Doamne ajuta!

tano am citit de testosteron,ca e ff important in producerea spermei.noi am fost acum la o alta clinica RUAM.si dna dr a notat analizele hormonale ale sotului meu,iar cand a ajuns la testosteron liber a zis "mic".scriu valorile la hormonii facuti imediat dupa aflarea rezultatului la spermograma,in ianuarie.

FSH 2,13 interval 1,5-12,4
testosteron 16,57 interval 9,9-27,8
LH 3,65 interval 1,7-8,6
prolactina 243,5 interval 98-456
testosteron liber 0,06 interval 0,015-0,145

crezi ca este vreo problema din cauza asta?dr androlog nu ne-a zis nimic.am continuat cu tratament si pe langa ce i-a dat andrologul i-am mai adaugat din ce m-am documentat si nu prezenta risc.la spermograma cea mai recenta facuta la sfarsitul lui august aavut nr total de 3 ori mai mare si am ajuns de la 9 la 14% forme normale.mobilitatea a scazut de la 66% la 54%.sper sa fie totusi bine si ea.

multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

velvet stii ca va intrebam eu mai de mult de analizele hormonale cum au iesit la soti

e micut testosteronul si cu siguranta e o problema
cel free conteaza mai mult si chiar ala e mic

vreau sa sper ca medicul NU va apela la tratament de substitutie cu testosteron sintetic
nu face altceva decat sa suprime productia si asa mica
vazand ca i se aduce din afara...nu mai produce
iar cel sintetic e incomparabil cu cel produs de organism

asta asa ca un sfat
iar ca o paranteza sotului meu i-au iesit si FSH si LH la limita maxima


i-ai dat cumva ceva ce contine si tribulus terestris ?
e o sursa puternica de testosteron

vezi ca toate au un "pret"
am tot rasfoit si eu in lung si-n lat netul
nu e o reteta perfecta se pare, unele fac bine la forme si reduce nr. altele la nr si reduce mobilitatea
si eu ma documentez, dar parca si la plante am inceput sa am o retinere de cand cu BU


elflo frumoasa poveste
multumim ca ai impartasit-o cu noi
da, face bine sa mai citim si povesti de succes
sarcina usoara si la termen si o fetita de nota 10 !!!



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput