Biopsie de endometru

Biopsie de endometru | Autor: ad_b

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Trebuie sa fac o biopsie de endometru si rog pe cele care au facut asa ceva sa-mi spuna in ce consta, daca este dureroasa, daca se face anestezie si de care, daca se sangereaza dupa aceea si alte informatii.
O sa o fac la Medlife Grivitei.
Multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Eu am facut (a iesit bine). Mi-a facut anestezie generala (mi-a spus ca se poate si cu locala, dar e f neplacuta, deci eu am ales generala), m-au trezit dupa aprox. 30 minute, am fost ametita cam jumatate de ora si n-am maia vut nici o urmare dupa aceea... Nu stiu ce alte informatii as putea sa-ti dau, la mine a fost rapida, nici nu mi-am dat seama de nimic, cand m-am trezit aveam impresia ca nici nu adormisem...

Edit: raspunsul l-am primit parca intr-o saptamana sau cam asa-ceva, nu mai stiu exact, dar stiu ca a durat destul de mult si tot timpul asta de asateptare a fost de cosmar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_b spune:

Multumesc. Si mie mi s-a spus despre anestezia generala, un fel de adormire, fara intubare, dar ma gandesc ca ar trebui sa-mi fac si un control la inima, macar sumar sa nu am vreo surpriza. De aceea ma mai gandeam si la anestezia locala, dar nu sunt sigura daca este la fel cu cea folosita la chiuretaj (am avut 2 sarcini oprite in evolutie, deci stiu cum este chiuretajul-neplacut, dar trece).
Menstruatia revine cum era inainte data sau biopsia se considera un fel de menstruatie? (am deja bilete cumparate pentru vacanta de vara si ma interesa)

La ce medic ai fost? Crezi ca exista laboratoare mai bune si altele mai slabe?

Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_b spune:

Am vazut ulterior ca esti din Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Se face EKG, se da anestezie intravenos, sau se poate face cu anestezie locala, care e cea care se face si la chiuretaje. Diferenta este ca la biopsia aceasta se ia putin material, nu se insista cu chiuretajul si dureaza mai putin.
Rezultatul vin in fctie de spital, in medie 10 zile.

Mergi la inceput