alaptarea

alaptarea | Autor: IosifLuiza

Link direct la acest mesaj

Buna ziua, sunt mamica de curand si as dori daca se poate sa ma ajute cineva, au trecut 9 zile de la nastere si de 3 zile am lapte, am alaptat bebelusul dar s-a stricat puternic la stomac, plange, nu mai doarme,pana sa fie alaptat a fost hranit cu lapte praf si avea scaun o data pe zi, ce as putea sa fac sa-i dau san in continoare sau sa-i dau lapte praf?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Daca ai lapte, laptele tau e cel mai bun lucru pt el acum. In nici un caz laptele praf nu are cum sa fie mai bun. Colicele sunt normale, sunt o etapa prin care trec majoritatea bebelushilor in drumul lor de acomodare la viata extrauterina. Sunt tot felul de picaturi anti-colici, dar cred ca important este sa il alaptezi la cerere si sa il tii lipit, aproape de tine.
Crestere usoara!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

IosifLuiza, la ce te referi cind spui ca s-a stricat la stomac? Daca prin faptul ca face de mai multe ori scaun, apoi asta e normal la copii alaptati.

Ai grija la ce maninci tu. Orice te baloneaza sau nu iti prieste tie la stomac nu ii va prii nici bebelusului. La mine era extrem cu ardeiul. Deasemenea sucuri si fructe citrice, varza, fasolea.

Incearca sa ii faci masaj usor pe burtica, sa il tii pe burta ta sau sa il porti in salurile speciale (nu in port-bebe). Cind e treaz si tu linga el, poti sa il pui pe burtica, ajuta la calmarea durerilor.

In rest exista tot soiul de picaturi pt stomac.

Nu renunta la alaptat! Ai sa vezi in 2-3 luni ce sentiment si legatura unica vei avea cu copilul tau la alaptat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Ce inseamna ca s-a stricat puternic la stomac? Diaree multa si exploziva, urmata de o iritatie a fundului foarte puternica poate insemna o enterocolita. Ia legatura cu pediatrul, pentru ca scaunele dese pot deshidrata bebelusul.

Eu sunt pro-alaptare si as zice sa nu il treci pe lapte praf decat daca sunt cauze medicale sau personale serioase. Altminteri, laptele tau e cel mai bun.

Sa fii un pic atenta la ceea ce mananci in perioada asta (sunt legume care dau discomfort: fasole, varza, mazare, se pare ca si rosiile) ca sa nu ii creezi balonare suplimentara lui bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Aschiuta, gand la gand .

Luiza, laptele matern se digera mult mai repede, de asta sunt scaunele si pisulicile mai dese. Vezi insa cu iritatia cum e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Un copil alaptat poate avea pana la 8 scaune de diverse consistente (adica pot fi si f. moi) si sa fie normal asa. Consulta un pediatru daca ti se pare ca nu e in regula, dar nu laptele praf este solutia.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IosifLuiza spune:

facea scaun la interval de 30 minute moale, plangea si era agitat, am incercat sa-i dau in ultimele ore lapte praf si are scaun la 3 ore si doarme mai mult, ce sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu mai amesteca laptele tau cu lapte praf. alapteaza-l daca ai lapte destul si arunca laptele praf. stomacelul lui micut nu tolereaza atatea schimbari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

De regula (mai ales in prima luna, pana invata sa suga, pana isi regleaza cat de cat un program de masa si somn) copiii alaptati se trezesc mai des si cer lapte mai des decat cei pusi pe lapte praf. Este ceva normal si nu e un motiv de renuntat la alaptare daca ai lapte.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IosifLuiza spune:

ok. va multumesc pentru sfaturi, inca ceva, i-am dat san mananca o ora si doarme 30 minute,de aceea i-am dat si san si in completare lapte praf, pt a dormi si eu si el. Voi ce ma sfatuiti sa merg cu un program asa 1/30 minute. va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IosifLuiza

ok. va multumesc pentru sfaturi, inca ceva, i-am dat san mananca o ora si doarme 30 minute,de aceea i-am dat si san si in completare lapte praf, pt a dormi si eu si el. Voi ce ma sfatuiti sa merg cu un program asa 1/30 minute. va multumesc.


Pentru un bebelush atat de mic, alaptat, e normal sa suga des. Daca ii oferi sanul la cerere (de cate ori cere el sa suga), productia de lapte va creste pt a asigura cererea, el va invata sa suga mai bine, se va satura mai bine si va incepe, usor-usor sa doarma mai mult intre 2 mese. Tie iti trebuie multa rabdare, vointa si mai ales ajutor de la cei din jurul tau pentru a trece peste aceasta perioada de inceput. Dormi cand doarme si cel mic. stai intinsa in pat si pune-l la san culcat. Asfel puteti atipi si va puteti odihni amandoi. Mananca bine si mai ales hidrateaza-te bine (supe, apa, ceaiuri de chimen, fenicul sau marar - sunt foarte bune pentru stimularea lactatiei si sunt si anti-colici).
Felicitari ca alaptezi! Crestere usoara!




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput