Caut, caut...

Caut, caut... | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Dragii mei, caut o carte. De fapt doua. Si, cum m-ati mai ajutat altadata, cine stie?
Caut doua carti despre politete. Din pacate sunt vechi si nu stiu cate detalii pot fi folositoare. Dar cine stie?

Prima se numeste (nu sunt foarte sigur) "De la etica la eticheta". Sau ceva cu etica si eticheta. Prima coperta are, parca, un barbat stilizat, cu o palarie. Nu stiu autor...si pe prietenul google n-am gasit nimic (dar nici nu ma prea pricep sa caut adanc). Este o carte veche, de pe vremea parintilor mei.

A doua este mai noua, dar tot are in jur de 25 ani vechime. Aici nu stiu titlul...dar stiu ca e scrisa de o doamna. Am putine date, doar cineva care a citit-o si i-a placut o poate recunoaste. Are capitole obisnuite despre reguli de politete, dar in partea a doua are scurte povestioare din care tragi multe concluzii. Una din povesti se refera la concurenta acerba dintre doua mamici, vecine de palier, ale caror fete incep clasa I, in aceeasi clasa, scoala. O situatie comica, plina de substraturi.

Incerc si eu...multumesc!

Rufus, Tora si iadele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Rufus eu am doar "Codul bunelor maniere astazi" de Aurelia Marinescu. Poate te ajuta asta.

www.humanitas.ro/humanitas/codul-bunelor-maniere-astazi" target="_blank">http://www.humanitas.ro/humanitas/codul-bunelor-maniere-astazi

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Si mai e una rufoasa, pe la maica-mea, scrisa de Delia Munteanu.
Da' nu mai stiu nimic despre ea, doar niste vagi amintiri.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

asta-i cu omu' pe coperta "de la cuviinta la eticheta"
http://www.coltulcolectionarului.ro/de-la-cuviinta-la-eticheta-p-57514.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

cea de-a doua poate fi sanda faur - "politetea la toate orele zilei" - e o carte mica aparuta la "caleidoscop" (carticelele alea mici-mici) - nu stiu ce contine, e scrisa de o autoare, dar corespune epocii doar aproximativ - trece de treij' de ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

corap, m-ai dat pe spate! E-fec-tiv!
Da, aia-i cartea, fenomenal!
Si, tot ce se poate, a doua sa fie cea de care vorbesti (Sanda Faur); o recunosc in poza, imi aduc aminte ca era in format mic.
Trec peste intrebari stupide, gen "cum naiba ti-ai dat seama", ca nu ma duce mintea; si nu-mi ramane decat sa-ti multumesc mult.
O sa trec la faza cu cumpararea.

Vivi, cartea Deliei Munteanu e din 1992. Prea "noua" pentru gustul meu...iti multumesc.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

cu placere!

Mergi la inceput