Clubul "babelor" FIV-oase 38

Clubul "babelor" FIV-oase 38 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns o-baba spune:

fetele babei, sa veti un capitol frumos si vesel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

pupam baba






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

m-am retras de la capitolul anterior si reiau...


un tip in legatura cu pozele de la avatar (deja cam tirziu acuma pt mitzele anei)

- Click dreapta pe poza
- Copy Image Location (in Firefox) (sau echivalentul pt alte browsere)
- Paste linkul intr-o fereastra noua de browser (va arata ceva de genul
http://forum.desprecopii.com/forum/membriphoto/anaasta/anaasta.jpg)
- Refresh (sau Shift + Refresh)

Posibil ca si Clearing browsing history sa ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o-baba spune:

eeeehhhh, fata cuminte si ascultatoare, maria, de data asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

am fost pe faza si de data asta
m-am abtinut sa nu scriu prima




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ioana, nu prea stiu sa-ti zic prea multe, ca eu n-am ajuns pana-n faza aia doar ca, suntem aici alaturi de tine si trebuie sa crezi ca va fi bine..probabil de-asta ti-a iesit anemia (cu fier ok), deci implicit lipsa de folati, indeosebi B12, pt ca nu mananci carne

Mami sami si mami qiao, hai sa va spun ce-am mancat:
salata apple-honey, adek: salata, mar, porumb dulce, nuci, stafide si sos de miere cu mustar si limonada lemon-lime cu frunze de menta (fara zahar, normal)..
Ari, eu am 59kg la 167cm si nu prea mai vreau sa slabesc..fff slaba, inseamna bad ovo..asta-i si retinerea mea..pe de alta parte, am simtit (parca) in doua randuri intepaturi in dreptul ficatului, acum, nu stiu, poate a fost doar in imaginatia mea, dar, dupa cocktail-ul Molotov de la fiv-ul asta, parca se resimte organismul, e giftuit..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

lara, pls sa nu te superi si sa zici iar ca ma iau de cum scrii; I'm just kidding
giftuit as in das Gift, sau ghiftuit?

Pe cuvintul meu de baba ca la prima citire am inteles varianta de, si abia peste citva timp mi-a picat fisa cu ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Qiao acum le-am vazut pe mail : estradiol 427 pg/ml; lh e 0.42 si progesteron 0.1; deci f bune, si asa cum am simtit nu risc sa ovulez pt moment. Astept sa vad ce decide dr D, pina diseara aflam sigur
Ioana imi pare rau de vesti, dar ai sa vezi ca cu putn ajutor de la Dzeu va fi bine; ai vazut ca si Many a trecut prin situatia asemanatoare, si vezi acum ce baietel mare si sanatos are.
E perfect duminica la 13
Lara le las acum sa bea bere, si eu o trag cu radacinoasele sau sucurile naturale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

chiar nu ma supar
pe cuvantul meu de sas'a ca iar am tradus..normal ca era, as in das Gift, dar ca sa si inteleaga cineva ce vreau eu sa zic (cu Kauderwelsch-ul meu lingvistic cu tot), trebuia sa scriu ghiftuit, obviously
hai, c-ai fost tare sympathique (oare p-asta n-am pocit-o, ca-n franceza doar ma-ncerc)


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Ioana... acum mi-a picat si mie fisa cu ceva, cand am vazut ce a raspuns Lara... Pe mine ma apucase documentatul cu cateva luni in urma despre Medyn Forte (are foarte foarte mult B12 si B6 pe langa acid folic) si am citit nu stiu pe unde ca a avut efecte foarte bune in caz de retard de crestere intrauterina si citisem si de persoane care l-au luat toata sarcina. Nu stiu daca te ajuta cu ceva ... dar am zis sa ti spun ce stiu de el si ca eu asta as mai lua ( de altfel si acum mai iau cate o pastiluta din cand in cand pe langa femibion). Iti doresc sa fie totul bine si fetita sa vina sanatoasa pe lume.
Daca doresti sa iei, pana il poti procura, iti pot da o folie de 10 de la mine.

Mergi la inceput