Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, pt inceput luam unul singur, iar peste cateva luni il vom lua pe al doilea. exista patut dublu? ai vreun link cu vreun model? eu nu am vazut pana acum. voi ati gasit vreun pret mai bun la carucior?

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Patuturi luam clar separate in caz ca se bat sa ii putem desparti. Exista patuturi simple la care se da grilajul din fata jos si din doua se face unul dublu.

Si eu stiu destule gravidute care au fost f active si le-a priit perioada sarcinii f tare, uneori chiar ma enerveaza cand mi se dau drept exemplu desi ele saracele n-au nicio vina ca eu stau mai mult in pat


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

am vrut sa pun link pt patut de gemeni, dar nu am reusit. da un search dupa 'patut gemeni' si gasesti imagini.
noi luam separat. daca iei doar unul, ii culci la capete diferite?
peg perego tot pe la 3200 lei am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, hai k m-am uitat pe prietenul google. eu eram setata pe doua patuturi si nu mi-a mai trecut prin cap sa ma uit si dupa unul mai mare. ii voi culca pe latime ca asa am citit in capitolele anterioare k au facut mamicile si voi pune intre ei o chestie despartitoare ( un pled, un prosop, gasesc eu ceva). era fain si un singur patut, dar nu cred ca am loc in camera. pe cel de-al doilea patut il voi pune perpendicular. mi-e groaza oricum de ce inghesuiala va fi in casa si in mod special in dormitor.

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ii culcati in aceeasi camera cu voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

nu avem decat 2 camere. nu stiu cum va fi, dar pt inceput vom sta impreuna, ulterior, in functie de cum va merge treaba, ei vor ramane in dormitor, iar noi in living. oricum, pana atunci, imi pare cale lunga.

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, stii cumva de ce statul pe partea dreapta declanseaza arsuri si regurgitatie? parca si tu scriai k pozitia asta nu e ok.

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, statul pe dreapta preseaza vena cava si placenta nu mai este suficient irigata.
nu stiu daca arsurile si regurgitatia au legatura tot cu vena cava.
eu ziua stau doar pe stanga, dar noaptea nu reusesc sa stau doar pe stanga. in general ma trezesc fie pe dreapta, fie pe spate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna seara, buna seara. Am revenit si eu. m-am tinut de cuvant..am gatit, apoi odihna cat cuprinde. Balanta nu stiu daca sunt curajoasa...cert e ca la serviciu merg 2, 3, 4 ore nu mai mult si doar daca ma simt cat de cat ok. nu dati cu pietre dar nu pot sta numai acasa...mi-as face mii de ganduri. Dr. nu mi-a recomandat repaus total la pat. Am si eu zile proaste cand stau mai mult in pat. am avut chiar si perioade nasoale cu sangerari, greturi cand nu faceam nimic, doar stat in pat si mers la baie.
De gatit aproape toata perioada asta..mai putin intre saptamanile 10 si 13...cu sangerarile. Nu abuzez, uneori ma ajuta si sotul...mai curata o ceapa...mai un morcov. cert e ca ma pot baza pe el ca gateste el ceva acolo daca eu nu pot.
Legat de patut si eu la inceput o sa iau doar unul si ii voi culca impreuna, inca nu stiu daca unul al un capat, altul la celalalt sau pe lateral...dar vom vedea. Vad ca si Irip se plange de aglomeratie...sunt exact in aceeasi situatie...avem 2 camere..si ma cam enerveaza glomeratia dar asta este.
Balanta si eu mai sunt uneori invidioasa pe alte gravidute foarte energice...dar asta este. Mai ales ca uneoi se gasesc tot felul de persoane care imi dau exemplu, uite cutare nu a avut aia, a facut aia...e enervat dar ignoram. eu fac exact ce pot si in functie de cum ma simt

Mergi la inceput