V-a crescut piciorul in timpul sarcinii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

cred ca ajuta sa porti niste talonete de suport. fiindca nu creste piciorul ci colapseaza arcul piciorului sub greutatea crescuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mie mi-au crescut picioarele cate un numar la fiecare sarcina si nu mi-a colapsat nimic - arcada e tot cum o stiam, oarecum exagerata, ca intotdeauna "bolta" e aproape iesita din pantof. inutil sa spun ca nu am revenit la 38-39, ci 41 scrie pe pantofii mei (rareori 40, uneori nici 41 nu-mi vin, depinde de firma). ma uit la pantofii de la nunta si nu pot sa cred ca am incaput vreodata in asa ceva...

de altfel am si citit o parere de ortoped ca in fiecare an tre sa re-verifici masura la pantofi (era f documentata si bine pusa la punct opinia, nu am vreun link la ea ca era intr-o carte).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Din fericire mi-a crescut piciorul cam jumatate de numar, eram intre numere si nu gaseam nimic dragut pe masura (intre 35 si 36).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

lillo, 35? uauuuuuu. fi-mea poarta 33 si are 5 ani si-o saptamana... nu stiam ca 35 e masura de adulti si nu-mi inchipuiam ca poate fi cineva fericit ca i-a crescut piciorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Hai mai ca-i asta-i un motiv bun sa punem pantofii nostri mai sus pe lista de prioritati !

Ne mai innoim si noi de voie, de nevoie .

On topic: confirm si eu, de la 37 la 38. Fara revenire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Si eu,dupa 3 sarcini,am ajuns de la 35,5-36(la unii pantofi am avut chiar si 34-erau de la Carmens,nu stiu ce calapod aveau,dar erau ff comozi ),am ajuns la 37 cu brio.Si aici am ramas.Nu ma plang,ca inainte era tare greu sa gasesc incaltaminte,mai ales de gala masura mea,asa ca acum sunt cat de cat "in randul lumii " la numarul ce il port la papuci

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Inainte de sarcina aveam 40 la picior indiferent ca aveam 60-65-80 de kg. Dupa prima si ultima sarcina, gemelara, am ajuns la minim 41. Nu mai scade clar, ca se vede ca s-a lungit efectiv. Sper din tot sufletul sa ma opresc aici pt ca mama mea a ajuns de la 36 inainte sa ramana insarcinata cu mine ,la 38, iar la un moment dat ajunsese sa poarte si ea 40. In tot acest timp i-au crescut si sanii si laba piciorului. Ciudat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Confirm si eu. Am 12 ani si 4 luni de cind am nascut si piciorul nu a mai revenit la 39 cit aveam inainte de sarcina, ci a ajuns si stabilizat la 40. Si nu amluat decat 12 kg in sarcina, fata a avut 4050 la nastere si din spital am mai plecat cu 5 kg in plus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Da. Si eu confirm. A crescut 1 numar si nu a mai dat inapoi.
Mai nasol e ca am ajuns la 41 si uneori si aia ma string.

Si unei prietene i-a crescut piciorul cu 1-2 numere ( depinde de pantofi ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

da, confirm si eu. de la 37-38 am ajuns acum sa port 38-39, in functie de model si firma producatoare.
asta n-ar fi o problema in sine, pe mine ma deranjeaza mai mult labartarea/latirea talpii, ceea ce face sa-mi gasesc destul de greu incaltari in care piciorul meu sa nu se chinuie si sa "protesteze" mai ales din monturi.


Mergi la inceput