Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 2

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dorinutza sper sa scapi repede de problema (eu as masa locul dureros usor pana se pune cea mica pe treaba)
Eu stiu ca perna nu e necesara. Stiu asta pt ca am ceva probleme cu coloana si mi s-a spus ca fara perna e cel mai indicat (nu doar in cazul meu ci in general). Pe David l-am pus pe perna la 1 an si ceva cand a racit prima data si astfel respira mai usor, dar acum doarme pe o imitatie de perna (adica f subtire) si tot cum zice Sovi pt ca si noi dormim pe perna si el de ce nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Fetelor, si va multumesc pentru urari si incurajari. Pana la urma am rezolvat problema cu sotul. Sa vedem cat il tine pentru ca i/a aparut o carie la o masea de minte si trebuie scoasa. Insa cei de la clinica stomatologica tot amana pe motiv ca sunt ocupati.

Noi suntem bine, ne/am acomodat foarte usor la viata in 4. Bebe doarme foarte bine si mananca si mai bine. Seara se culca pe la 11 sau 11.30 si se trezeste la 3 sau 4 si la 7. Apoi dupa ce/l schimb si/l alaptez iar baga somn. Este puternic si mobil, isi ridica capul cand sta pe burta, rade cu voce tare si raspunde prin sunete cand vorbesti cu el. pe mine m/a uimit total. Lapte am pentru inca 2 copilasi, dar nu mulg nimic. Il pun numai la san si stau cu el cat vrea si cand vrea. Il alaptez oriunde si chiar in mers cand este in wrap. Baie ii facem fara sapun sau gel pana pe la 2 luni. Muci nu are si nici colici.

Amy, decalotarea este un subiect controversat. Eu sunt total impotriva, mi se pare barbarie. Aici se recomanda decalotarea dupa 3-4 ani, facuta la baie de catre copilas cand intelege ce are de facut. Cand Finn a avut infectie urinara, urologii au umblat cu grija sa nu/i crape pielea. De decalotat nici nu s/a pus problema. Decalotarea precoce nu reduce riscurile unor fimoze sau infectii ulterioare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Gabriela si fetita mea face balonase la gurita si mai fornaie,folosesc doar ser, medicul de fam mi-a zis sa nu folosesc batista pana la 3 luni, eu as folosi dar sa mor daca mai stiu pe cine sa ascult. Karina face atata kk ca mai iese si la noi din pampers, duminica a facut de vreo 6 ori, in medie de trei ori pe zi si cu toatea astea tot se mai screme si se agita, nu plange inseamna ca nu este asa grav, este alaptata exclusiv si nu am avut deloc probleme cu scaunul.
Si eu ma mir cate folositi pt bebe, eu am inceput sa ii mai dau putin ceai doar asa ca am tot citit pe aici si m-am gandit ca poate o ajuta dar tot ma intreb dc fac bine. Ea niciodata nu a plans isteric, iar noaptea cand se trezeste daca nu sunt langa ea are asa un plans de zici ca ma cheama si mai are zile cand pare nelinistita si atunci plansul este ca un tipat scurt in rest plansul ei ma amuza, este ca o pisica care miauna.
Eu nu stiu cat meconiu a eliminat pt ca nu am schimbat-o in maternitate decat in ultima zi nici nu stiu dc era kk sau meconiu dar cred ca era kk.


Karina 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

JD esti o mamica fericita, bravo!! sa o tineti tot asa!!

Karina 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

JD-bv s-o tineti tot asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

intru scurt ca mor de ras p-aci!

se uita fi-miu la DInozaurul Dorothy pe Jim Jam si tocmai a aparut un nene care dirijeaza orchestra trandafirie pe numele Dominique!
asta ca sa stiti si voi cu ce se mai ocupa dansul in timpul liber...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart_apr2012 spune:

Capitolul 3

Mergi la inceput