porcusorul de guinea

porcusorul de guinea | Autor: Melaroxy

Link direct la acest mesaj

vreu sa cumpar un porc de guinea pt fiul meu de ziua lui. stiti cumva de unde sa-l cumpar si cum se ingrijeste?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

cred ca il poti cumpara de la petshopuri. si noi avem un exemplar acasa, il cheama fluffy.
ii trebuie o cusca destul de maricica, talas pt asternut, care trebuie schimbat cam tot la 2 zile. mancare: legume, fructe, seminte (gasesti la petshopuri sau chiar in magazinele gen kaufland, auchan etc) si sa aibe apa proaspata in fiecare zi. rontaie toata ziua. al meu e innebunit dupa morcovi si castraveti, dar papa cu placere si frunzele de papadie si in general orice leguma. ii plac strugurii, merele, pepenele (chiar si coaja) si bananele. trebuie avut grija cand il scoti din cusca sa nu il asezi pe suprafete la inaltime, nu sta f bine cu vederea, se poate accidenta usor. in schimb isi recunoaste stapanul dupa voce si miros. cand il mangai scoate niste sunete specifice; la fel si cand cere de mancare parca fluiera, e foarte simpatice usor de ingrijit si sigur pt un copil, nu zgarie si nu musca. daca ai suficienta rabdare cu ei, ii poti invata tot felul de trucurisunt simpatici rau! sunt mai multe feluri de porcusori, noi avem cu blana lunga, care necesita periat cam de 2 ori pe saptamana.


Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Eu am doua porcusoare care au ajuns la venerabila varsta de 6 ani si jumatate; prin prisma experientei mele cu ele, iti pot da urmatoarele sfaturi:

- este obligatoriu sa plasezi cusca intr-un loc ferit de curent; curentul e cel mai mare dusman al porcusorilor si se pot imbolnavi foarte tare de la el;
- este musai ca porcusorii sa aiba in cusca fan proaspat (pus deasupra talajului); le place sa se cuibareasca in el dar sa-l si manance, lucru care ii ajuta enorm la digestie;
- eu curat cusca alor mele la 6 zile pe timp racoros si la 4 zile in perioadele calduroase;
- porcusorii nu pot produce vitamina C, asa ca trebuie sa le asiguri hrana specifica (ale mele mananca foarte multa salata, castravete, ardei gras, samd);
- le place sa se "ascunda", asa ca eu le-am luat 2 casute din lemn in care dorm sau isi fac siesta;
- eu iti recomand sa iei 2 porcusori, ei sunt animale sociale si le place compania unui alt porcusor;
- e musai sa aiba ceva de ros in cusca (hrana solida luata de la petshop si bucatele de lemn);
- sa ii controlezi ghearele cam la 3-4 saptamani, vei constata ca ele cresc, se curbeaza si trebuie taiate; eu fac operatiunea asta cu o unghiera foarte mare si sunt atenta sa nu tai prea mult din unghie. E dificil de taiat unghiile porcusorilor cu picioare colorate pentru ca nu poti vedea firicelul de sange - deci trebuie sa fii foarte atent cand tai. La Petshop / veterinar te pot ajuta cu operatiunea asta.

Porcusorii de Guineea sunt animale de companie minunate, nu sunt pretentiosi si se ataseaza de tine repede.
Daca ai intrebari specifice te pot ajuta. :)

Mergi la inceput