un sfat,poate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu stiu ce sfat sa iti dau, si eu sint cam in aceeasi situatie; dar eu nu am sanse de locuinta si nici 21 de ani...daca ai sanse de locuita sociala duteeee...fugi! cit de repede poti! cred ca statul in franta iti da si ceva bani daca iti da locuinta...banuiesc? asa ca daca ai ocazia nu mai sta, pleaca pina mai poti
! bine ca nu esti maritata ca asta ar complica situatia si mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Iolanda, fara acte in regula in Franta nu-ti da nimeni alocatii sau altceva de gen. Daca ai sa primesti ajutor social va fi punctual, ca sa poti sa iesi din situatia in care esti.
Cu atit mai putin locuinta sociala sau alte balarii... mai ales in zona Parisului, unde se stau ani intregi la coada pt locuintele sociale.
Tot baiatul cu care esti trebuie sa te ajute cu bani - pensie pt copil cel putin... dar nu ai cum sa te descurci numai cu ea.
Fetele te-au indrumat bine: mergi la o asistenta sociala si spune-i despre ce e vorba... si gindeste-te ce vrei sa faci de-acum incolo, ca asistenta sociala nu poate lua deciziile in locul tau. Daca nu vorbesti franceza roaga pe sotia unuia dintre prietenii lui sa vina cu tine si sa traduca.
Bafta!

Mergi la inceput