Copii romano-catolici - Prima Impartasanie ?

Copii romano-catolici - Prima Impartasanie ? | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Oare sunt pe forum parinti cu copii romano-catolici care au fost deja sau urmeaza sa mearga la orele de religie in cadrul bisericii pentru pregatirea pentru prima impartasanie ?

Vroiam sa va intreb de la ce varsta i-ati dus si cum li s-a parut copiilor - greu sau usor si cum a fost pentru voi, parintii, acest eveniment

Eu stiu ca orele incep din septembrie si tin pana in mai, dar ma tot gandesc daca la 8-9 ani copiii inteleg exact despre ce este vorba in aceasta pregatire sau e mai bine sa mai asteptam.

_______________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu sunt romano-catolica si am inceput orele de religie la biserica pe la varsta de 8 ani. mergeam 1 data pe sapt, sambata. la 10 ani am avut prima impartasanie.
la fel, copilul prietenei mele, merge la orele de religie tot de la 8 ani, anul urmator cand va implini 10 ani, va avea prima impartasanie, deci vad ca nu s-au schimbat lucrurile de pe vremea meamai mult decat atat, prietena mea il duce si pe cel mic de 3 ani impreuna cu cel mare, nu pricepe el foarte multe, sta si deseneaza...
nu e nimic rau sa ii lasi sa mearga, totul e explicat pe intelesul lor, tin minte cat am cantat, desenat si ce distractiv era...
nu stiu cum au perceput parintii mei momentul, dar stiu ca eu am fost foarte emotionata si fericitaca in sfarsit sunt si eu cu drepturi "depline" in timpul slujbei
la varsta de 14 ani urmeaza confirmarea (sper ca am tradus bine din maghiara)



Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu, confirmarea e la reformati, nu stiu cum se traduce celalalt termen.
Din cate ai scris, multumesc frumos pt raspuns, pe la 10 ani se se intampla
Anm un mare stres, eu nu tin minte cati ani aveam ...
Voi merge sa intreb la bisericuta din cartier, doar sa vad cand apuc ...

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

mirul, nu confirmarea.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

am incercat sa gasesc traducerea pe google, dar fara succes.

o fi "mirul" cum zice eseea (in maghiara "bermalas")

Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Eu stiu ca am fost dupa ce am inceput clasa II-a. Greu nu mi s-a parut dar am avut emotii foarte mari in acea dimineata si mi-a fost foarte rau iar faptul ca nu am avut voie sa mananc nu m-a ajutat deloc :(.
La varsta asta mie mi se par pregatiti copii (vorbesc de cei care cresc intr-o familie credincioasa, care merge la biserica regulat si stie despre ce este vorba).

Dar la scoala nu face religie? Nu poti vorbi cu preotul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La scoala a ales sa ramana in clasa cu restul :-)
La biserica eu nu mai merg.
Asa ca totul va fi nou pentru noi.
Eimotto, eu nu tin minte asta cu nemancatul, asa e regula ??

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Baietelul meu are Prima Impartasanie chiar duminica asta. Este in clasa a III-a, are 9 ani si 5 luni si s-a pregatit impreuna cu colegii lui catolici inca din ianuarie. Totul a fost organizat de profesorul de religie. Cred ca este varsta potrivita, copiii au toti intre 9 si 10 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Va multumesc frumos de raspunsuri

Cristina, daca te rog, nu revii cu impresii

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

A fost minunat! Am si plans un pic de emotie in timpul slujbei. Copiii erau si ei emotionati si bucurosi ca traiesc un astfel de moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

A fost minunat! Am si plans un pic de emotie in timpul slujbei. Copiii erau si ei emotionati si bucurosi ca traiesc un astfel de moment.




Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput