PRIETENE FARA TITLU (85)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

La multi ani Elenelor si Constantinilor!
MIRA suna bine,dar ce "vacanta" a fost asta cu asa gasca mare? N-ai mai aparut cu pozele.
DANIELA in sfarsit mai apari! Felicitari si pentru nepotel! Am vazut pe FB si ca una din surorile tale din Italia e manechin ,nu?
Ma bucur ca o dadusi pe Ioana la clasa intai,o fi ok o sa vezi! La Diana singurul coleg de gradi care trebuia sa fie cu ea la aceeasi invatatoare,a fost mutat si el la cealalta mai in varsta - sigur la sugestia educatoarei in varsta ,dar eu chiar ma bucur (mai ales ca maica-sa era la categoria infundat educatoarea cu cadouri/flori) . La cealalta invatatoare vor fi deci 4 colege si un coleg de-ai Dianei,iar cu ea ... nimeni dintre fostii colegi Cam se miorlaie ea ca ar vrea sa fie vreo colega si cu ea,dar lasa mai bine e sa cunoasca lume noua!
La capitolul cadouri la ei sunt vreo 24 in grupa,deci se aduna ceva Pana acum la fiecare serbare cam adunat doar 25-30 lei pentru cadouri + cheful de dupa serbare (suc+prajituri),asa ca acum multi cam considera ca e cam exagerat 65 lei doar pentru cadouri,insa la "sedinta" n-au cracnit niciunul cum se intampla de obicei ...
La activitati, asa e si la noi in curand gata cu ele,incepe vacanta.Oricum in final Diana doar la gimnastica si dans s-a mai dus de cand a dat caldura.La gimnastica iar vor avea serbare (in 8 iunie),deci iar bani stransi pentru cadou si-acolo ...
Felicitari lui Rares pentru inot.Imi pare rau de el ca s-a necajit asa cu puiul ...
INGRID cum ati ajuns? Cum a fost pe avion? Ai zis ca intri sa dai raportul

Noi duminica am tras o tura in Gradiste la aer,am luat-o si pe Ramo cu Iulia cu noi - a dormit Iulia incontinuu cat am stat acolo.
"Productia agricola" e in grafic ,deja mi-am pus 3 pungulite cu spanac la congelator ... In rest am salata,patrunjel,marar,ceapa verde si usturoi.Ba chiar si ceva ridichi,dar alea-s cam atacate (n-am stropit cu absolut nimic,totul e "ecologic" ) Nu-i rau ,dar mai fain ar fi cu un solar ceva ... sa iasa toate mai devreme.
Ah si am tras zilele astea un gulas iuteee de fasole uscata cu sunca (picior de porc afumat,sau jambon, sau cum sa ii zic ,ca stiu ca in alte zone decat a noastra "sunca" se zice la slanina ...) Asa si deci m-am delectat si de 2 ori pe zi cu d-ala A avut mare succes si la restul lumii (inclusiv Diana) desi noi nu obisnuim sa consumam iute.Mai schimbam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Neata! haideti la o cafea.

La mine in casa liniste si pace...cred ca ai mei copii vor chiuli azi de la gradi Nu-i bai...nici eu n-as avea chef sa ma scol in locul lor Mergem diseara la inot!
Deci Diana va merge singurica la scoala...Ai dreptate, cu siguranta va cunoaste oameni noi dar iti imaginezi cum va fi prima zi de scoala pentru ea?? Dar nu-i bai..ea este sociabila si imediat de va lipi de cineva pe acolo.
Nu sora mea este manechin!! Nepoata mea Anto de 17 ani este!!
Vezi ca am pus pozele la mine pe wall ca la tine este interzis!!
Anul asta aproape ca nu m-am mai dus prin gradina...doar u pic la cules spanac. Moni sa-ti vand un pont...dupa ce termini cu spanacul de anul asta...prin august sa semeni altul si sa-l lasi asa...anul viitor in februarile il poti acoperi cu o folie si in aprilie ai spanac cu siguranta daca nu mai devreme!!
In rest a pus tataia salata, ridichii, pe care nu le mancam, ceapa, usturoi, fasole verde, mai avem si ceva capsuni, zmeura...cre ca se vor face si vreo 3 caise in caisul plantat anul trecut (am tot zi s anul asta sa mai luam doi copacei sa plantam si le-a trect tmpul pana ne-am hotarat noi!!
Unde a plecat Ingrid cu avionul??
Azi cred ca ma chinui sa lipesc folie la Rares in camera sa- lipesc si lui tapetul.
Denisa, Bee, Cristina, Ingrid, Liliana, Mira, Moni...O zi buna si frumoasa la toata lumea!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna dimineata si de la mine.
Moni nu am mai aparut, ca nu am timp si nu stiu de ce dar tare obosita ma simt. Nu mai sunt in stare de nimic seara........si atatea ar fi de facut.
Daniela, Ingrid e in Tenerife, la mare si la soare.

La noi iarasi ploua. Ma termina vremea asta. Sambata a fost frumos si gata. Se fac si la noi toate dar tare chinuite mai sunt. Salata am si de dat, si n-am cui!! Ceapa verde la fel. rosiile au floare, dovleceii s-au intis deja prea mult,ridichiile plantate tarziu le-am rarit aseara, am mai descoperit ca mi-au rasarit si altele care nu mai stiu ce sunt. Caisul nou plantat avea 3 flori pe trecute cu fructele formate, dar din pacate le-a pierdut in schimb dudul e plin de fructe. Zmeura de toamna pe care am muta-o s-a prins aproape toata dar vad ca e mai mica in comparatie cu a vecinei. Tare rau mi-ar parea sa nu faca fructe. De cand ma stiu nu am mancat atata zmeura ca anul trecut.

Moni, vacanta a fost organizata de biserica evanghelica unde mai mergem noi. O familie a fost responsabila cu gatitul, alti voluntari i-au ajutat, copii erau resposabili cu pusul mesei. e bataie era pe locurile astea nici nu va inchipuiti. Nu a fsot nimic pretentios. copii s-au simtit minunat, si noi astia mari la fel, s-au organizat seara tot felul de jocuri, peste zi aveam cate un concurs "de creatie"..... vin si pozele dar inca nu le-am descarcat nici macar de pe card.

Copii sunt in vacanta saptamana asta. al meu mai mult sau mai putin pe acasa de dimineata, ba fuge sa mai lucreze 2 ore ba la terapie, asa ca e lumea lor. Le-am scos stikul de la maus. Asa suntem asigurati ca macar computer nu au. E de groaza!!!!!!!!. Ieri au stat la televizor de la 8 la 12. Daria la ora 10 deja nu mai era in stare sa vorbeasca cum trebuie cu mine la telefon.

Mai Moni m-ai lasat fara respiratie cand am citit ce cadouri primesc educatoarele, si ingrijitoarele la gradi!!!!!!!!!!! Da ce ma ele nu au salar???? La noi daca primesc un buchet de flori de la graupa mare sunt super fericite si ne multumesc la fiecare parinte in parte de n ori. 5fr atat am dat anul trecut cand a terminat Daria gradi.

..........si eu sunt azi la farmacie.


Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)

Poze noi.....cu noi



Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata si-o cafea !
MIRA se vede ca plecasi cam demult din Ro ,nu mai stii cum stau treburile p-aci Mai si din cate am citit p-aci / aflat de prin alte parti la noi inca se cotizeaza subtire bine,deh gradinita de cartier ... probabil tot la fel o fi si la scoala.
De data asta chiar am calculat cat le iese de la 24 bucati ca atati copii au mai ramas ca in toamna erau 27 din cate stiu,dar unii din cei noi n-au ramas pana la final.Deci 65x24=1560 .Din astia am socotit ca 520 lei vine per educatoare si 260 lei per ingrijitoare . Ca asa a ramas ca educatoarelor le ia dublu - adica 2 g aur,iar ingrijitoarelorr 1 g - adica cate un medalion de gramajul respectiv.Si inca si asa li se parea (unora) cadou subtire - ca ce-i aia doar 1-2 g de aur?
Acum legat de salariile lor intradevar sunt mizerabile , adica ceva gen 500 ingrijitoare ,700-800 educatoare.Atat ca sunt destui si parintii cu la fel de "mari" salarii
Na ca m-am intins ... dar cine stie ce trupa de parinti nimeresc la anul (ca tot aici la ele ramane si Tudor in continuare) care poate or fi si mai "cotizatori" Si-asa ... De ex. zilele trecute de sf Elena normal iar trebuiau cumparate flori ca una e Elena,dar nu i-am mai luat - au avut grija altii (cam mereu aceiasi ) De 8 martie iar nu le-am luat flori (inca 4 buchete? = vreo 60 lei ),m-am limitat la cotizatul pentru cadouri la comun.In primii doi ani le-am mai dus si eu flori sau cafea/ciocolata la ocazii de-astea,dar atunci aveam un salariu cat de cat
ma rog,nu ma mai plang,ca exista si doua fetite surori in grupa,iti dai seama care-i costul la oamenii aia - dublu
Pana una alta "banchetul" s-a programat in data de 14 iunie la ora 19 ,la locul ala fain de joaca.Serbarea de la gradi nu stim inca,probabil depinde si de vreme ca se tine pe scena de-afara.Tot din cauza vremii nici acum nu au ajuns inca la Timisoara in excursie - ca a tot plouat.A ramas pe vineri,dar cine stie.
DANIELA wow asa nepoata mare ai? Nu m-as fi gandit
Cu scoala nu-mi fac eu probleme de prima zi ,cum ziceai Diana e f. sociabila asa ca se descurca ea.
MIRA super iesirea aia a voastra
Cu gradina ... eu inca n-am pus si rasadurile de rosii sper ca om face-o colo pe vineri-sambata,ca acum ma lupt cu hartoagele urgente,n-am timp d eplimbari.Dar oricum bine ca nu le-am pus ,ca "gradinarul" nostru si-a pus el cateva dar fraierul dupa ce ca le-a pus ziua si le-a cam batut soarele-n cap (normal e bine plantte seara) ,a urmat si ploaie+vantoase,asa ca-s nitel cam ciufulite ,nu stiu ce-o iesi din ele.Cu salata: voi nu faceti si supa din ea? Cred ca mintenas bag si eu una ca tot am salata culeasa.
Iar ceapa verde ce-are? Las-o acolo in pamant pana creste ,colo prin august o scoateti si-aveti ceapa "normala".
DANIELA mersi de pontul cu spanacul,stiam eu ceva dar nu sigur.Am vazut ca deja o parte din el are seminte,poate ar trebui sa le culeg pe-alea sau sa le las sa pice singure acolo si asa o sa creasca altul? ca stiu ca exista si "spanac de toamna".
Iar INGRID daaa e in TENERIFE pentru 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Ei, Moni, da ce cumnatu-meu ca prof la liceu si verisoara-mea rezidenta la kinderi pe transplant unde muceste de-i sar capacele si pentru altii "mai mari" nu au mai mult de 700lei/luna. eu stiu ca e mizerabil dar de ce ar avea parintii copiilor de la gradi mai mult???

eu am plantat intre randurile de ceapa morcovii cu gand ca voi scoate ceapa verde si au loc morcovii sa creasca. Ma bucuram si eu ca in sfarsit mi-a rasarit mararul si se va si face. a crescut 3-4 cm a facut niste frunzulize si acum se usuca. Incep sa cred ca pur si simplu nu-i place clima asta umeda si rece de aici. De ani ma chinui cu el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRA asa e cum zici tu.Dar de obicei la gradinite/scoli casieri sau prin comitetul de parinti se cam baga cei cu niscaiva bani+timp liber . In general astia-s cei cu o mica,chiar minuscula afacere si cam aia dicteaza ,iar restul accepta si tac fie si sa nu se faca "de ras" ca ei n-au bani precum ceilalti !!! Cam asa e si la noi - una e coafeza (alea macar castiga ceva parale fata de medie) ,una are o taraba pe piata (sotul),altul are ceva afacere mai groasa cred ,ca el a sponsorizat la greu pe-acolo TV/covoare etc. Noi (adica mami de la magazin) am mai "sponsorizat" in fiecare an de Craciun pachete pentru fiecare copil+ doamnele ,cand veneau cu colinda,sau cafea la "chefuri".Deci fiecare cam ce poate ... cei care pot si cand pot.Ma gandesc ca dupa ce in primii doi ani le-am mai dus cate ceva suplimentar,acum nu le prea place ca nu le-am mai dus ... acum am de dus pe la medici
Nici eu nu-s de acord,dar stii cum e , intai sunt la grupa mica si vai ca trebuie sa le dai ceva sa fie mai atente la copil la mers la wc,la masa sa manance,sa se imbrace etc. si majoritatea se straduiesc sa dea ceva,ce nu face omul pentru copii? Io nu ma bagam,dar s-a mai agitat mami la grupa mica,pai cum numai eu sa nu le dau ceva? Si mai ales ca pe ingrijitoare le si cam stia din vedere,erau cliente vechi.

Ah si uitam,dar de profa de la gimnstica de la palat ce zici? Bani stransi pentru cadou la serbarea de Craciun,bani stransi si pentru cadou si la serbarea acum ...
Bine ca macar la dansuri n-au mai facut serbare Aaa si sa nu mai zicem ca in jur de 1-8 martie era plin de buchete de flori si plasute cu cadouri plasate pe la toate profele de la cursuri,G. a si evitat sa o duca pe Diana saptamana aia la unele, sa mai faca economie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Moni zic doar ca e trist, ingrozitor de trist. Si ca nicidata nu vom iesi din rahatul asta pana nu ne schimbam mentalitatea. si cum sa o schimbi la un popor intreg?

Asa cum nici elvetienii astia nu se vor "largi" la minte vreodata. .........in sens invers decat noi. ei stiu doar sa munceasca si iar sa munceasca si sa fie perfecti!!!!!¨¨. Offf nici cum nu e bine.
Pe vremea cand lucram la firma cealata un farmacist, care ne mai ajuta din cand in cand dar care era mai toata vremea pe acolo, (ceva partener de afaceri cu seful), si aveam tot felul de "lupte" cu colega mea binevoitore mi-a zis, "stii noi elvetienii traim ca sa muncim , nu muncim ca sa traim". La cateva luni dupa a fost gasit mort langa masina in curte, la 58 ani!!!!!!!¨......... ei unde l-a dus munca asta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRA asa e ,cum se zice nimeni nu-i perfect si asta se extrapoleaza si la natiuni
Mai tot am vrut sa-ti zic si tot am uitat: ai mei mananca in ultima vreme chiar binisor,mai ales Diana, si tare am impresia ca de la multivitaminele-caramele alea de la tine li se trage
CRISTINAAA pe unde bantui? Am vazut pe FB cum scrie si cum citeste Razvan Chiar e pacat ca nu-l dai in clasa intai!
A vazut si Diana cum scrie si s-a ambitionat aseara de-a scris o pagina cu a mic si juma' de pagina cu a mare - da' ma rog e un "caiet special" si mai are ceva imagini pe pagina,deci nu e chiar o pagina plina.Totusi e ceva.Dar a scris cu pixul cu gel ca nu mai gaseam aseara stiloul ,e ceva de groaza cat poate fi de dezordonata,nu-i adevarat ce-i la ea in dulapul de rechizite si pe/sub birou Sunt curioasa daca mai continua si azi ... ca maine+poimaine hai sa zicem ca o fi ocupata cu dansul si gimnastica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello si o cafea de la mine ca e doar 7 si de la 6 mi-a dat Alex trezirea azi.
Noi am venit luni seara de la cabana dupa 3 zile de mini-vacanta cu mers la pescuit zilnic Dragos si fetele in 2 zile si cu purcel facut la rotisor si 3 familii de prieteni-desi simbata a fost cam aglomerat ca au venit vreo 6 familii de vecini la purcelul ala, fiidn afara si avand ceva ajutoare nu a fost asa de rau pe cum ma asteptam-am avut super vreme intre 27-30C si copii s-au si balacit desi pt mine era rece ei nu aveau nici o treaba-a luat barbate-meu un tobogan,trebuie sa le faca scara la vara si vor avea inca o distractie in plus, am dus si trambulina si e fain acuma.
Poze am aici dar putine ca mai multe a facut nasa cu camera ei,cand le primesc mai adaug-unele sunt de la EMma de la scoala de ziua internationala,sunt 2 colegi frati cel cu parul cret o place mult,deja o invita pe la el-dar nu s-a materializat nimic caci nu au schimbat numerele de telefon ca ea zice sa il dea James intai
www.dropshots.com/cabana
Deci Dragos a fost cu 3 fete la peste si in 3 h a prins 7 stiuci, cea mai mare de 5kg-dar Emma s-a dus cu culorile dupa ea si un joc, si pt ca a mers fata cea mare a nasilor-altfel nici o sansa sa se scoala la 4 dimineata si sa o pasioneze asa ceva, si o inteleg
Moni-lasa ca e bine ca are activitati Dia,cu atentiile si mie mi se pare cam mult, dar dc asa e moda, de..EMma le face la 3 profe ea felicitari ca le-a avut doar 1 an, iar la cele ce au fost 3-4 ani le ducem de la 1 dolar si le mai imbunatateste ea.. S-a inscris la un curs de 4 sedinte de desen la scoala,deja ieri a fost prima si le-a predat cu umbre si shades si a venti acasa direct si a desenat 2 obiecte simple cum a zis profa, e mortala ca nu vad eu talent la ea cum au cele 2 Diane
Mira-faina iesirea voastra,iar aveti vacanta, dar cea de vara cand incepe?
Daniela-bine ca ai rezolvat cu scoala si eu zic ca sunt pregatiti la varsta asta pt clasa intai,restul cu inaltimea sunt chestii secundare. Si felicitari pt Rares-bravo lui
Eu am refuzat sa il mut pe Alex la o alta scoala in clasa speciala ca mi-au spus terapistele si psihologul ca la varsta asta A nu are mare beneficiu de acolo,daca clar nu va face fata la clasele primare mai vedem-deocamdata vom face terapie pe greu si pe vara si logopedie si poare ii gasesc o mini-tabara de inot pt 1 sapt-2h pe zi si mai vedem la anul dc il mai aman de la scoala-adica dc il dau la pregatitoare sau un Montessori in loc de clasa 1.
Merg sa ii dau sa pape ca la 8 vine logopeda pt 45 min si la 9 autobuzul sa il duca la scoaala,care il aduce acasa la 11.45 si de la 1-5 are ABA-saracutul uneori imi emila dar imi dau seama ca fara astea ar fi tare greu pt el..
Cris-mai zi ce faceti si dc ai scapat de matze
Bee si Lili-voi??
Va pup si o zi faina.



Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Hello, girls!
Aici parca vine toamna ... dar nu ma plang.
In sfarsit, da soarele si pe "strada" mea, problemele parca incep sa se rezolve... nu va ascund ca avem o per. destul de neagra financiar (ca de altfel cam toata lumea). In fine, tocmai m-a sunat viorel cu ceva vesti bune, poate ne ajuta Cel de sus si pe noi, ca vorba lui "suntem oameni buni" . Ma rog...

MONI, imi cer scuze, dar am impresia ca nu te-am felicitat pentru Iulia! Sa va traiasca sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea!

In sfarsit, de azi merge si Razvan la gradi.
La noi serbarea se va numi "Adio, gradinita!", are loc in 14 Iunie si ne costa 100 lei de copil (cadourile doamnelor). Avem 6 persoane carora trebuie sa le multumim pt. cei 3 ani de gradi (4 educatoare, un ajutor de educatoare si o d-na infirmiera).
Per ansamblu, eu sunt foarte multumita de evolutia lui Razvan, asa ca, de unde am, de unde n-am, voi cotiza.
La serbare, baieteii vor fi imbracati in pantalon negru (eu am bleumarin), camasa alba, papion, si chestia aia pe cap, cum se numeste? Cum au elevii de colegiu cand termina colegiul/liceul/facultatea.
Fetitele - in rochii de gala .
Cred ca vor fi tare frumosi cu totii, si spectacolul va fi pe masura!

De Constantin si Elena m-am sarbatorit pe tren, la Bucuresti, cu Razvan . Terapia merge foarte bine, bani nu prea mai gasim, in rest toate sunt bune.
Eu m-am ingrasat peste limitele bunului simt , motiv pt. care sunt foarte suparata pe mine. Am pofta de mancare si basta! Si nu ma mai simt in stare sa ma apuc iar de vreo dieta... in fine.

RMN-ul meu a iesit prost, in sensul ca sunt la un pas de operatie. Aman cat pot, macar sa mai creasca Razvan putin. Nu stiu cum, dar maduva este efectiv strangulata in canalul medular, si de aici durerile, anchilozarile. In fine, eu continui cu fizioterapia (mi-a mai dat dr. inca 10 zile) si... Doamne ajuta.

Cam atat despre noi, eu nu ma plictisesc aici, ma simt ca la hotel, ce sa zic, cu diferenta ca tot eu o fac si pe menajera si pe bucatareasa .
Nu va spun ca lui Razvan ii merge super bine, tare frumos se joaca afara.

Denisa , multa putere iti doresc! Stiu sentimentul acela de mila pe care il ai... eu ma gandeam pe atunci ca, pe termen lung si foarte lung, va avea beneficii majore si asa reuseam sa trec peste urletele lui din timpul terapiei, peste plans, peste par smuls din cap.... a fost tare greu, a trecut, Dumnezeu m-a intarit si m-a binecuvantat in acelasi timp, si nu incetez sa ma minunez prin ce a reusit copilul meu sa treaca si din ce iad a reusit sa iasa. Iti doresc din tot sufletul sa ajungi sa ai multumirea pe care o am eu acum!
Vreau sa te rog daca poti sa-mi trimiti prin Emma niste picaturi de ochi, ca acelea de anul trecut. Imi dai un cont al tatalui tau si virez banii acolo. Am mare nevoie de picaturi, sunt la ultimul flacon. Stabilim detalii pe PM? Merci mult de tot!

Pe restul va pup si va imbratisez, si scuzati starea melancolica, dar... am si eu defectele mele .

Mergi la inceput