PRIETENE FARA TITLU (85)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata,haideti ca dau o inka ,la cafea inca nu ma bag
Azi am vesti mai bune.In primul rand Diana pare sa-si revina: a mai luat nurofen aseara pe la ora 20 cand avusese 38 febra si apoi doar dimineata la 5 cand a devenit calduta: avea 37,7.Acum nu mai are defel.

Mie mi-a disparut durerea aia de spate/plaman,care poate ca a avut legatura si cu vremea ploioasa.Asa ca as fi putut dormi beton,daca aveam somn,dar n-am avut,asa ca m-am apucat de citit si-am citit,si-am citiiit si tot as mai fi citiiit pana am auzit ... tramvaiele (la noi intre 00 si 5,tramvaiele-s oprite) Deci m-am uitat la ceas si era ora 5 Atunci m-am culcat si m-am trezit la 10,30 si-atunci ca s-a trezit Diana ca altfel poate mai dormeam

Azi am o gramada de treaba,dar macar am scapat de un drum,cel la pediatra.

BRANDUSA voi cum sunteti? Ai primit rezultatul la analiza Anutei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Noi am revenit in tara duminica dimineata la 5, dupa 24 de ore de la plecare. N-am inchis un ochi, nici macar in avion. Diana a dormit ceva, mai mult in avioane, apoi in masina de la Budapesta la Timisoara si in final a picat ca musca si noi impreuna cu ea.
Nu va mai zic ca joi am bocit in Tenerife ca mi-e dor de ai mei...pai eu nu-s buna de plecat prin tari straine dragele mele, m-as imbolnavi. Ce tarie sufleteasca am...
Moni, n-am pus bre mana pe aspirator ca duminica nu fac nimic, luni a fost mare sarbatoare, abia marti ce am intrat in forta. Totusi, am avut musafiri nerabdatori sa auda cum am petrecut si carora le-am lipsit...
V-am spus ca a fost fain acolo, nu stiu ce as mai putea detalia ca sunt foarte multe de povestit, multe locuri vizitate, multe plaje care de care mai frumoase si mai ochioase. Localnicele nu debordeaza de frumusete si sunt la mare cautare formele, nu ca aici, unde silfidele si pantalonii skinny fac legea.
Am inotat pana in largul oceanului de multe ori, apa e albastra, cam rece si foarte clara pana departe: sunt 8-9-10 m sub tine si totusi vezi nisipul...nu sunt scoici. Am gasit cateva dar mici, si nu am vazut niciunde de cumparat. Ciudat. Eu m-am bronzat, Diana nu. De cate ori "uitam" s-o dau cu crema factor 30, facea imediat bubite...asa ca am lasat deoparte gandul sa ma intorc cu ea bronzata. Pur si simplu are o piele foarte sensibila. Am terminat si cartea Imparatul Dunei si acum sunt la Ereticii Dunei. Ma bucur ca ti-a placut Creanga de aur, e printre marile mele favorite.
Sanatate Dianei, cine stie ce a declansat febra, se mai intampla. Sanatate si tie, imi pare rau sa aud ca te dor toate cele, exact problemele cu dintii iti lipseau.
Denisa, ce se aude cu biopsia? Sa ne vii cu rezultate foarte bune.
Cat de multe stie fetita ta, ne pui si ceva poze cu desenele ei? Diana mereu intreaba de Diana de la Arad ce a mai desenat, vrea sa vada si alte stiluri. Daca pui si tu desene, tare o sa-i placa.
Cum merge cu pianul?
Bee, am citit si la generale pataniile cu Anuta. Doamne fereste! Draga de ea, ce necazuri de la o (aparent) banala insecta. Ce analize i-ai mai facut?
Cristina, voi cum sunteti? Nasol cu enteroviroza, sotul prietenei mele a patit asta in iarna si a slabit intr-o saptamana, nu-ti exagerez, 4-5 kg. I-a disparut burta, de ziceai ca e adolescent. Acum nu mi-as dori asa un mod de a pierde din greutate...
Ai cu cine sa-l lasi pe Razvan daca mergi la nunta? Eu zic ca daca da, sa o faci, intradevar ai nevoie de relaxare. Distractie placuta!
A inceput baiatul sa mearga la dansuri? Ii place?
Mira, vreme urata la voi. Aici a fost frumos cand am venit, acum s-a mai racit. Sta sa ploua, dar tot sta si sta...macar sa nu mai ud florile.
La voi e mai lenes preotul sau sunt putine persoane si nu se deranjeaza? Mai, mai.
Lili, ce mai faci, dar copilasii?
Gata pauza. Deseara transfer niste poze si le voi incarca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara.
INGRID bine ai revenit in zona.Ce m-ai distrat cu bocitul Cred ca stiu cum e, eu doar in 1984,pe la 14 ani am fost plecata pe termen mai lung (14 zile) din tara - Ungaria-Cehoslovacia-RFG si inca eram cu ai mei - mami,tati,frate-meu si tot imi era si mie si lor dor de casa! Cand am re-intrat in Ungaria parca ne-am mai luminat la fata,deja ne simteam un pic mai ca acasa ca deja auzeam o limba familiara si oamenii erau mai prietenosi,in schimb intre cehi si nemti ... cum is si d-aia mai reci/rezervati nu era o foarte mare placere.Astept pozele promise si sper ca asa pe rand iti mai amintesti una alta de pe-acolo sa ne povestesti.Super ca ai avut timp de citit.Despre bronzat e clar ca Diana ta il mosteneste pe Genu,dar in schimb are avantajul de blonda cu ochii albastrii
A inotat si ea pe-acolo,chiar daca era apa mai rece?
Si-apropo de avion,am facut si noi azi rezervarile pentru Bruxelles: tot din Budapesta,ca numai de-acolo am gasit cu Wizz-air si ff avantajos.Nu prea merita oboseala cu masina atatea ore,ca tot cam la acelasi pret se ajunge in final.Diana care m-a auzit aseara vorbind cu Anda la telefon (cred ca mai mult de-o ora ) deja ma tot intreaba cand o duc cu avionul la Mark Ca am zis ca daca iese ceva si merg mai des,poate in vara o sa o duc si pe ea odata.
LILI vad ca s-a prins critica de tine si-ai pus poze faine
MIRA? Ce-ti mai face gradina? Am ajuns si io ca tine,avem o gramada de salata verde,am dat o sacosa la vecina, una la mami si tot mai am,vorba ei, om manca tot salata acum Deja mi-a adus husbandu' si visine - le-am pasat la mami sa se descurce si cu alea ca n-am chef/timp.A mai pus niste rasaduri primite de la tanti aia ce vine cu mine in Ungaria: de rosii cherry,de cimbru si niste "flori de nisip" in curte.
E-adevarat ce zicea "gradinarul" nostru ca de-acolo se pot hrani lejer 3 familii (daca o lucrezi ca lumea si daca ... esti vegetarian ) Eu abia astept sa iasa dovleceii,rosiile,ardeii si castravetii,asa scap aproape cu totul de cumparat de la piata.Doar cartofi si conopida n-am pus din cele autohtone.

Pana sambata nu prea mai avem plan de mers acolo,ca maine am programari la ginecologie si dentsta,iar poimaine are Diana serbarea la gimnastica.Vad ca in we vor fi in jur de 30 grade dar si posibil ploaie.Poate ne scapam si cu vreo tura la strand ca uita fata sa inoate de cand n-a mai fost

Mai ce mi-am amintit de Tudor,cu povestile.Imi cere des sa ii zic povestea cu "gandacii colorati" ca asa i-a retinut el pe "gandacii de Colorado". Si fabuleaza la greu.Mai nou povesteste la toata lumea cum s-a intalnit el cu un elefant mijlociu,care voia sa il arunce in apa,dar pe care el l-a aruncat in apa Unde? In parcul copiilor (ca ala-i pe malul Muresului deci presupun ca aia e apa la care se refera ) Si mai are tot felul de amanunte picante,desigur

Eu se vede ca am tras un puiut de somn si dupa aia am baut si juma' de cafea ... alta viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna seara sau noapte buna mai bine zis.
Ingrid bine ati revenit acasa. Ahhh ce visez si eu la mare!!!!!

Moni ma bucur ca sunteti mai bine.

hai ca sunt tare scurta la ore asa tarzii. Moni ,a la noi ploua e urat, dar gradinii ii merge bine. Maine musai sa culeg flori de soc, pana nu se scurtura tot. Sa fac socata si sa pun la uscat pentru ceai. Sirop mai am de anul trecut nu se omoara dupa el. Nici socata nu o beau, dar o fac pentru sufletelu meu.
coacazele sunt aproape coapte. Imi trebuie cica un storcator de fructe, ca sa pot face geleu de coacaze. Azi am crezut ca-mi sta inima, cand am iesit pe seara in curte si am gasit in toata curtea arucate , stropsite pe jos coacazele. ai mei copii le-au luat pe post de jucarii si le-au rupt, si aruncat. asa m-am suparat m-am dus sus la ei, cu toate ca erau deja in pat i-am luat putin la trei pazeste

https://picasaweb.google.com/117646415556753840331/June22012# gradina marita. In sfarsit sunt multumita de rezultat. O sa mai fac poze intr-o zi cu soare..........cand o fi asta??? peste vreo 2 saptamani daca ma iau dupa ce anunta meteorologii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Moni- ce e inka? Ce bine ca nu Mai ai durerea de plamin si Dia e ok si ce fain ca are cine se occupa de gradina- eu am rosii de diferite soiuri si Mariei si cred ca in iulie vom din unele dc incepe sa Sara de 25c -de 3zile am capatat ceva ploaie si e tare bine pt gradina doar ca tb taiata iarba Mai des:)
Ingrid- bine ai revenit si asteptam pozele. Desene am fact ceva poze, vreo 3 f faine le- am ratat ca I le- a luat profa pt vernisaj:) dar le recuperez in iulie dc o lua ceva premiu vedem- o sa pun poze cu ce a facut si invatat
Biopsia- in 4 iulie ca tb sa stau 4h la spital ca find la ambii sani si inn3 locuri dureaza si acum nu aveau sala de operatie libera Asa mult si pt ca si eu si dr plecat piña pe 2 iulie au progr pe 4 na- bine ca nu e pe 5 de ziua lui Alex:)
Mira- vazut poze faine si bravo voua! Cum se simte Heinz?
Va pup si merg si eu sa vad documentare si sa pap ca MoniLa 10 seara ca am scazut sub 54 si nu e ok- mama ma asteapta sa ma puna la ingrasat si cica sa fac analize serioase pt tiroida- piña una alta am sedinte si programari si Maine si vineri pt A iar Dominica Emma are recital si marti examen la pian:)- va


Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara.Musai sa intru sa va zic ultima perla de-a lui Tudor,ca pe-urma uit.Acum seara se duce la baie,mami dupa el sa-l asiste (eu il las mai mult singur ).Si mami ii zice: "Burtosule,semeni pe bunu-to Ghita (socru-meu)" La care Tudor,aratandu-si burta: "Imediat o sa cleasca alta Iulia aici" Mami: "Pai barbatii nu fac copii" Tudor: "Da' tu faci?" L-am lasat acolo acum seara,ca azi mi-a mancat nervii cu ragetele ,de fapt doar jeleste non stop "haaa ... haaa ... haaaa" ,sta ce sta si cand isi aduce aminte iar " haaa haaa haaa " cam asa ca un vitel tras de coada Asta cand nu i se face pe plac ,desigur.
MIRA f. fain arata gradina si socul ala nu mai zic Azi am mancat dude,ca mi-a cules G. cat a bantuit cu Tudor la joaca.
Nasol cu copiii ca au distrus coacazele.
DENISA va sa zic asa,eu credeam ca ti-a facut-o deja.Daca nu se grabesc,cu atat mai mult nu-i nimic serios inka e un fel de surogat de cafea facuta din cereale,se gasea si inainte de revolutie,mi se pare ca in Cehia e facuta.
Bafta Emmei la examenul la pian!

Am fost si la ginecolog azi,de unde m-am intors si mai nelamurita decat plecai.Chistul ala de la ovarul drept se vede mult mai mic si zice ca e spart,se vede si un pic de ascita = lichid, dar el zice ca-i de la cum s-a spart chistul. Si la ovarul stang se vad cateva mici chisturi= ovar polichistic,chestie ce se cam vedea si pe CT. Atat ca la ala din dreapta a zis ca parca vede ceva ingrosat la ovar - la eco la doctorita mea se vedea clar chistul cu lichid in el si ingrosat la margine.A zis ca imi da trimitere mai bine la CT ca se vede mai bine ce-i p-acolo.Ce sa zic ca doar io am facut CT-uri tot la 6 saptamani si cam atat scria "cyst ovarian" intai in stanga,acum in dreapta ... La primul CT inainte de-a lua tratamentul, n-aveam de niciun fel ,asa ca banuiesc ca si de-acolo mi se cam trag.
I-am zis ca nu-mi trebuie trimitere la CT,ca saptamana viitoare am PET-CT si s-o vedea acolo ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu' si de la mine...la ceas de noapte.

INGRID - bine ai revenit acasa. Asadar ti se facu dor rau de tot..pana la ? Lasa ca iti reintri in ritm si uiti imediat ce misto fu' in oceanul limpede.

MONI - multa sanatate Dianei..reveneala rapida.Imi pare rau ca te-a chinuit vremea asta capricioasa. Sper sa iti fie numai bine de-acum inainte si sa mearga totul struna la Bruxelles. Sa o pupacesti pe Anda din partea mea si poate ii faci si cateva poze ca ea-i cam zgarcita.

DENISA - iti tin pumnii sa iasa totul bine cu biopsia...cam greu se misca si-aia la voi acolo. Bafta Emmei cu examenul la pian.

CRISS - cum fu bre pe papainoagele alea la kangu jumps?

Noi suntem bine... Nicolas a invatat sa inoate, ii mai fac un abonament pana ne-om hotara noi sa plecam in concediu. Cu tenisul nu s-a mai intamplat nimic de la atatea ploi. A inceput sa citeasca si el, sa faca mai multe calcule la mate (cica ii place mate) si sa faca SUDOKU.. pt ca m-a vazut pe mine.
Iar Cosmin... e cel mai tare la puzzle.. indiferent cate piese are... si ce imagine.. inclusiv d-alea de la ouale Kinder le face. Iar cea mai tare faza e ca recunoaste literele.. i-a spus lui taica-su literele de pe un tricou N (en) I K (ka)E S(es)OK(ka)X(ics) si mie mi-a zis literele de pe capacul de apa D(de)O R(er)N(en)A . E belea cu copilul asta.

Cam atat...fug sa ma bag la dush ca maine am o zi plina... si sambata il serbam pe Robert..asa ca o sa avem ceva invitati iar eu o sa fiu Isaura.

Toate buneeee!

MIRA ... n-am apucat sa vad inca pozele tale da' abia astept sa bag un ochi acolo.
E ciudata clima la voi... la noi socul s-a trecut de floare de mult iar coacazele inca nu s-au copt... deci nu stiu cum e acolo...sau aici

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna diminata!
INGRID tot ai aparut cu pozele alea
LILI aseara am scris deodata
Felicitari flacailor pentru asa progrese Si la multi ani lui Robert + disractie placuta,inclusiv "sclavei" sper

Io am gramada de hartoage din urma,azi ma simt in stare in sfarsit sa ma lupt cu ele.
Aseara cred ca am descifrat in sfarsit misterul de ce m-am simtit in halul ala zilele alea !!! Mi s-a recomandat sa iau ca antibiotic augumentin si l-am luat in premiera,nu l-as mai fi luat Aseara mi-a picat fisa sa caut pe net la efecte adverse si am nimerit un site american unde pacientii evalueaza medicamentele luate ... am citit trei pagini de comentarii la el si efectiv m-am ingrozit de ce-au insirat oamenii aia Diaree,greata,varsaturi,dureri de stomac,dureri de cap,dureri musculare,articulare,oboseala extrema,slabiciune,depresie,irtabilitate,anxietate,atacuri de panica,insomnie,gust metalic in gura,lipsa totala de pofta de mancare si cate si mai cate ... ziceau unii ca mai bine mor decat sa mai ia odata asa ceva! Io macar am scapat fara diaree ,varsaturi si dureri de cap,dar in rest ... Si am inceput cu el fix de vineri seara,iar fix de vineri noaptea a inceput sa ma doara spatele si am avut insomnie si pe urma am inceput sa ma simt si precum un caine batut fara vlaga.
Partea groaznica insa e alta!!! Pai ma gandesc cu groaza de cate ori a luat Diana antibiotic-sirop Augumentin pentru rosu in gat+febra 39 Pai sa ma mai mir ca nu se atingea de mancare? Nu-i mai dau in veci din asta! Asta contine amoxicilina+acid clavulanic ,asta din urma e sigur "nenorocitul" care da asa efecte,ca din primul am mai luat si n-am avut nimic. Asa ca vedeti daca vreodata le recomanda asa ceva copiilor,mai bine alegeti altceva.
Aaaa si am uitat,ca mi-a aparut si o mica alergie pe gat in stanga de la el.L-am oprit miercuri seara si inca si-acum mai am ramasite de gustul ala metalic in gura Unii ziceau ca si dupa 4 zile dupa oprire mai aveau efecte adverse,ba chiar unul a scris ca luni de zile De coma,adica am luat medicamente pentru melanom si n-am avut efecte adverse nici 10% cat de la un cacat de antibiotic (scuzati expresia )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Moni draga, nu ma certa, ca am asteptat pozele de la familia cu care am fost si nici acum nu le-am primit. Le pun pe ale noastre, facute cu telefonul si cateva din cele descarcate acolo de ei...grosul insa urmeaza.
Daca nu le incarc o sa ziceti ca n-am fost, parca vad.

O sa mai povestesc asa din intamplari, ce mi s-a parut mai nostim: respecta mult-mult familia si admira femeile cu multi copii; am venit odata cu ambele fetite de mana prin hol si si-au sucit gatul dupa mine, salutandu-ma foarte gales: hola! Barbatii sunt curtenitori.
Foarte multe englezoaice care se imbata ca porcul (imi cer scuze familiei porcine), tinere, fac scandal. Vine politia, pleaca politia, le doare in cot, ziua urmatoare la fel procedeaza.
Altceva: am fost sa mancam la o terasa pe faleza, canta un tip de vreo 50 de ani, foarte fain, mai mult country si blues. In general, o terasa e musai pricopsita si cu un cantaret, mai bun sau mai rau care atrage clientii, mai multi de varsta a treia, tot din Marea Britanie ce asculta, aplauda si ocazional canta cu el.
Bautura lor nationala e sangria, un amestec din fructe cubulete, vin, vodca sau rom si suc. Mancarea e puiul canariot cu cartofi fierti in coaja cu multa sare si doua feluri de sosuri, mojo rosu si verde si e super-super-super buna la gust.
Bananele exceptionale si cu totul alt gust, nu stiu daca am mai spus. Altfel sunt si portocalele, au coaja subtire si sunt dulci. Am mancat niste fructe cred ca erau de cactus, usor acrisoare si cu un sambure mare inauntru, semanau cu caisele la aspect.
Mai multe altadata.
Moni, fiecare antibiotic are efecte adverse. Diana a primit odata unul, nu-mi amintesc numele, daca iti spun ce scria la efecte te cruceai. Totul e sa dea cu plus la final, adica sa ai mai multe avantaje decat dezavantaje. Pe Diana a ajutat-o foarte mult la otite Augmentinul asta pacatos.
Iti tin pumnii sa fie ok la urmatorul Pet-CT.
Dulce foc baietelul cu perlutele lui, mi s-a facut dor de el, ar fi cazul sa ne vedem, ce zici?
Mira, ce gradina mare si faina aveti. Imi pare rau ca ti-au aruncat coacazele, acum dupa sapuneala pe care le-ai tras-o cred ca si-au invatat lectia. Ei se jucau...
Cum e vremea, s-a imbunatatit? Aici e tare cald.
Lili, bravo ca a invatat Nicolas sa inoate si ca face sudoku. Diana a facut sudoku pe telefon la Tenerife, de plictiseala...nu avea nika de colorat si murea de ciuda.
Ce istet e fratiorul, sigur are vedere in spatiu daca se pricepe asa de bine la puzzle. Super.
De plans ce sa mai spun, vorba lui Birlic: "am naturelul simtitor!"
Denisa, bafta fetitei la examen. Te rog sa filmezi si sa ne spui cum a decurs, ce i s-a cerut, din astea. Pe Diana a intrebat-o profesorul daca nu vine la scoala de muzica...nici vorba. Lasa ca-i e foarte bine la o scoala normala. Te pup si astept rezultatul de la biopsie. Doamne....
Ma duc cu Diana la Selgros si cand vin promit solemn sa ma ocup de poze. Am un interval scurt, ca deseara......dar stiti deja: am musafiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello si o cafea ca mi-a dat Alex trezirea azi la 5.15-i-am dat ipad sa asculte povesti si el a butonat la puzzle vreo 1h si 20 min si acuma mi-a cerut ceva desene-sper sa reziste azi si la cele 4h de terapie ca nu are incotro ca il vede si psihologul
Lili-bravo baietilor pt progrese si Emmei ii place sudoku cand nu are ce face sau are timpca abia astept sa ia putina vacanta ca prea e ocupata,mai ales acuma cu desenatul si pictatul,valeu..Faine pozele care le-ai pus
Ingrid-eu te cred ca ai mers acolo,nu te supara si astept si pozele-sper si eu sa ma invrednicesc sa pun ceva desene, mersi ca te gandesti la mine cu biopsia,si eu sper sa fie tratabil ce iese pe acolo,ei spun ca nu stiu pina nu vine rezultatul, si ii cred-ca fiind 3 locuri de aia nu se pronunta-a si cu E nu stiu dc ma lasa sa o filmez la examen, dar o sa incerc normal, ala e marti-duminica la recital iarasi nu stiu,dar sper
Moni-noi nu am primit augmentin ca ai mei nu au prea luat,aici se da rar antibiotic,cred ca fiecare au luat de 2 ori pina acuma, dar clar nu augmentin-ai grija de tine si spor la hartoage si eu am de rezolvat cateva pina plecam,plus cand vin la greu-a si treb sa ii fac si mamei hartie sa o poata aduce pe Emma inapoi in Aug-ca nu ar epasaport romanesc inca si vamesii romani ii pot cere procura-oare pot sa ii fac la urgente copilului in tara in 1 sapt pasaport romanesc-defapt si lui A ii treb si mie, ca al meu e expirat de 3 ani si aici am tot neglijat ca dura f mult-4 luni si ca am fost prea prinsa-merg la treburi ca am si curatenie azi si sa fac rapid un pilaf,plus bagaje dc apuc azi,ma indoiesc ca numai acum in 2h am sedinta la Alex si apoi E are 2 activitati plus ca nu s-au hotarat ea si tati dc trag o fuga la cabana-vrea sa plece cu pianina dupa ea sa repete pt recitalul de duminica

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput