acord parinte iesire din tara copil

acord parinte iesire din tara copil | Autor: crissteo

Link direct la acest mesaj

Salutare.

As avea nevoie de cateva informatii- daca parintii sunt in proces de divort si merg amandoi sa-i faca pasaport copilului, are vreo importanta care dintre ei semneaza cererea de eliberare a pasaportului? Ma intereseaza daca in viitor e important, sau asta conteaza numai in ideea ca cine depune cererea ridica pasaportul?

La fiecare iesire din tara a copilului e necesar acordul celuilalt parinte, daca acesta ramane in drepuri?

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu are importanta cine semneaza
2. Nu are importanta in viitor.
3. Da trebuie acordul notarial al celuilalt parinte pana in momentul in care prin sentinta judecatoreasca minorul este acordat defintifi si irevocabil spre crestere si ingrijire unuia dintre parinti. Din acel moment parintele care il are in custodie nu mai trebuie sa aiba acordul celuilalt parinte insa trebuie sa aiba copie dupa divort+custodia copilului+pasaportul copilului la trecerea frontierei.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Multumesc foarte mult pentru raspuns.
O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Marius, cum se procedeaza la iesirea din tara a minorului, in cazul in care, in urma divortului parintii au custodie comuna, iar unul dintre parinti locuieste in strainatate? Copilul traieste cu mama in Romania, divortul s-a pronuntat la sf. lui 2011.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fiind vorba de custodie comuna inseamna ca luarea deciziilor in ceea ce priveste minorul a fost stabilta de instanta ca fiind comuna, practic exact ca si atunci cand nu erau divortati.
In consecinta pentru fiecare parinte in parte este necesar acordul celuilalt parinte in cazul in care minorul traverseaza frontiera doar cu unul dintre ei, exact ca si cum nu ar fi divortati.
Mai pe romaneste parintii sunt divortati, Ok, copilul are domiciliul stabilit la unul dintre parinti (in Romania in acest caz), Ok, a fost stabilita pensia alimentara de la parintele unde minorul nu are domiciliul,Ok, insa ambii parinti prin sentinta judecatoreasca au drepturi egale de decizie in ceea ce priveste minorul fiind vorba de custodie comuna. Din acest motiv oricare dintre parinti are nevoie de acordul de vointa a celuilalt parinte in legatura cu copilul lor minor - la acest capitol nu s-a schimbat nimic in acest caz fata de situatia cand nu erau divortati.
Intrucat un acord poate fi valabil maxim un an calendaristic este recomandabil sa fie facut astfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Multumesc, Marius! Am sa-i transmit informatia prietenei mele.

Mergi la inceput