Cel mai bun restaurant din Bucuresti

Cel mai bun restaurant din Bucuresti | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

De fiecare data cand vin in tara ajung macar o seara sa mananc la un restaurant. In general mamanc bine si nu ma plang. Dar mananc bine si atat! Indiferent de specific se mananca bine in multe locuri dar as dori sa merg de aceasta data la un restaurant de finete inalta, sa mananc "haute cuisine", si sa raman impresionat de ce mi se ofera.

Stiu, o sa spuneti, fiecare cu gusturile lui. Sau care este definitia "haute cuisine" in opinia mea? Sau ca ADMIN caunta un restaurant de fite. Nu, pur si simplu as dori sa gasesc calitatea unei stele Michelin (nu vorbesc de doua sau trei) la un restaurant din Bucuresti.

Si ca sa definesc niste criterii as spune:

- sa fie un restaurant cu ambianta placuta, cu stil
- sa mananc retete speciale, care sa ma surprinda prin combinatia de arome
- preparatele/ingredientele folosite sa radieze prospetime, sa aiba origine organica/ecologica garantata. Calitate maxima.
- retetele sa fie pregatite meticulos si prezentate pe masura
- mancarea sa fie insotita de un vin de colectie ales cu grija si eventual recomandat de un chelnar cunoscator
- servirea sa fie impecabila
- dar nu in ultimul rand: raportul pret / calitate (daca este scump chiar sa merite)

Dupa cum vedeti:
- nu conteaza specificul
- nu conteaza pretul
- nu conteaza zona
- nu caut fite ci calitate

Deci, sa auzim: care este cel mai bun restaurant din Bucuresti? Si de ce?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Si ca sa incep deja lista as spune:

1. Am fost acum 3 ani la Jaristea. Nu mi-a placut. Servire oribila, chelnari aroganti care te obliga sa comanze ce vor ei, mult prea scump pentru ce ofera. Parere personala: nu cred ca bucataria romaneasca are sanse la "haute cuisine". Nu cred ca poate depasi statutul de mancare buna, ca la mama acasa! Poate intre timp lucrurile s-au schimbat acolo.

2. Am cautat pe Google daca exista un restaurant care macar viseaza la o michelin star in Bucuresti. Am gasit acest articol www.fivestar-hospitality.ro/en/heritage-restaurant-bucharest-targets-1-michelin-star-23187" target="_blank">Heritage restaurant Bucharest targets 1 Michelin star (din 2007). Este evident ca nu au reusit. Este ceva de capul lui? A fost cineva?

3. ce stiti de acest restaurant? http://www.hotelepoque.ro/best-restaurant-bucharest

4. Top 5 la Trip Advisor este:
- Carturesti tea&books
- OSHO
- Caru cu Bere
- Restaurant Hotel Christina
- Chocola

La Caru cu Bere si Chocola am fost. Sunt bune dar nu se apropie de criteriile de mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Stiu ca vrei un astfel de restaurant in Bucuresti si nu te prea ajuta raspunsul meu, dar avem in Romania restaurant cu Chef de 2 stele Michelin http://www.restaurantgraf.ro/ro/echipa/chef.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Admin, cred ca fiecare tara are particularitatile ei. Bucatarii si bucatariile cu stele Michelin sunt in Franta, nu pe la noi. Carul cu bere e ok, multe restaurante mici de cartier nestiute decat de localnici sunt OK, dar vorbesti de RO, chelnerii sunt chelneri :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Marina, in Olanda sunt multe restaurante cu stele Michelin, si in Barcelona si in Lodra, etc - aceasta categorisire este una gastronomica la nivel mondial.


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Vorbim de Romania:)
Am fost placut surprinsa iarna trecuta de un restaurant intr-o parcare Petrom in Predeal. Nu iimi aduc aminte numele, stiu ca am asteptat 2 ore pt o masa dar a meritat toata asteptarea. Mancarea si serviciul au fost impecabile si de cand am decis sa fiu vegetariana acum cativa ani am reale probleme de a manca in restaurante cel putin in RO.

Bafta la cautari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Ma bag in vorba pentru ca am citit de Jaristea. am fost acolo cu ceva ani in urma , cred ca in 2007...deci nu-mi mai amintesc exact cum se numea ceea ce am mancat. am fost un grup de 8 persoane si toti au fost multumiti atat de mancare cat si de atmosfera. Chelnerii au fost impecabili , spectacolul de calitate iar mancarea si vinul f bune.

oricum in Romania, criteriile de calitate vin aplicate dupa ureche. Odata doar din principiu m-am certat cu chelnerul de la Hilton in Bucuresti din cauza ca am comandat o salata de creveti cu nu stiu ce...si am primit salata cu 2 creveti! Regulile zic ca trebuie sa fie mai multi cand in menu e scris crevetele spre ex ca ingredient principal...A plecat chelnerul cu salata si s-a intors cu...3 creveti! De tot rasul , ce sa mai zic...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Marina, si noi tot pe acolo mancam cand ajungem in Predeal!
Buna rau mancarea lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ati incercat Casa Vernescu? Noua ne-a placut,este, cred, unul dintre cele mai bune restaurante din Bucuresti. Mancarea este gustoasa, elegant prezentata, atmosfera foarte placuta,stilata, servirea buna, ospatarii erau profesionisti.
Imi amintesc ca la masa s-a servit si vin, dar nu mai stiu daca a fost recomandat de o persoana avizata sau cerut special de cineva de la masa(eram mai multe persoane,masa mare)
Nu cred ca se pune problema insa de stele Michelin...dar e mai bun decat multe alte restaurante unde se mananca ´´doar´´ bine. :)

Un restaurant la care revenim de fiecare data cu placere este Up Town. Nu se pune nici aici problema de michelin, dar servirea, atmosfera(mai ales la terasa in serile calde sau amiezile prea fierbinti) si desigur, mancarea, merita vizita. Atmosfara e relaxanta, lejera,nu tocmai stilata cum iti doresti dar ca o alternativa candva...e ok recomandarea.

Un alt restaurant pe care l-as recomanda ar fi Benihana, din incinta hotelului Howard Johnson(fostul hotel dorobanti)Specific japonez. Preparatele au fost delicioase si proaspete, servirea ireprosabila, tipica restaurantelor cu acest specific.

Apropo de Jaristea, nici pe mine nu m-a incantat mancarea acolo. Atmosfera a fost frumoasa, cand am fost, au avut niste programe frumoase cu muzica si dansuri populare.
Insa mult mai bine am mancat, pentru specific romanesc, la ´´La doi cocosi´´ in Herastrau sau la Vatra, din brezoianu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Mica Elvetie - nu stiu daca musai cel mai bun, dar foarte bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Vorbim de Romania:)
Am fost placut surprinsa iarna trecuta de un restaurant intr-o parcare Petrom in Predeal. Nu iimi aduc aminte numele, stiu ca am asteptat 2 ore pt o masa dar a meritat toata asteptarea. Mancarea si serviciul au fost impecabile si de cand am decis sa fiu vegetariana acum cativa ani am reale probleme de a manca in restaurante cel putin in RO.

Bafta la cautari!

Marina

Dragului se numeste si da este o mancare f buna...


anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Avem poze in concurs dca1 si dca2 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Iarna 2012&page=12" target="_blank">aici

Mergi la inceput