Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (70)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

olita, nici sa nu o vada....nu vrea decat imbracata si pace!

va veni si timpul ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

vreu si eu un SFAT

Matei mananca la 12.30 un singur fel de manacare
pana nu de mult dupa ce se trezea si statea pe olita papa celalalt fel in functie de ce mancase la 12...asta era pe la 16.30 - 17.00
apoi seara isi bea laptele 180-200ml


de ceva vreme mananca foarte greu la trezire...dureaza si 30-40 min masa...plus ca papa putin

i-as da doar un fruct atunci si i-as introde o cina solida dar imi e frica ca nu va mai bea laptele...adica cand sa ii dau cina la 20? si apoi peste 30-40 min sa ii dau laptele
am mai incercat acum cateva luni si mi l-a refuzat

EDIT: perfect ar fi pe la ora 19 sa pape ceva solid...atunci ar bea si laptele...dar la ora aia suntem pe afara

cine papa seara cina solida, cat lapte mai beti apoi si la cat timp?

Matei incepea sa bea laptele la 20.20-20.30 si apoi adormea instant
acum reusim cumva sa stam pana la 21 cand adoarme


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Oana,
eu nu stiu daca noi putem fi luati de exemplu general,dar luam cina solida:masline cu painica si branzica/branzica/ou si ceapa/ cus-cus/ tocanita de ceapa/carnita cu paste etc pe la ora 19-20.musai.
la 22 papa de rupe un biberon cu 250 ml LV+ cereale+miere

programul strumfaciosului"
9.30 trezirea, papa biscuite,mar.
11.30 cirobita/cus cus

12-14.30 somnic de voinic
14.30 iaurtelul/samnatinica cu branzica/piure/ciorbita ,dar doar un fel si daca nu a mancat anterior din el,adica la 11.30

17.00 lupii vin in stomacel.papam ce nu am papat la mesele anterioare, adica iaurtel,ou, cozonac facut in casa,daca nu a papat anterior.

18.00 mandarina/portocala

19-20 masline cu painica si branzica/ branzica/ou si ceapa/ cus-cus/ tocanita de ceapa/ carnita cu paste / piure de avocado cu masline si cas/avocado salata/daca nici un fel de acesta nu l-a mai mancat peste zi.

22. LV+cereale+miere,asijderea la 12, 2, 4,6,7 dim.

noi suntem putin diferiti.ne-am vindecat de malabsorbtie in sensul ca intestinul lui stie sa asimileze nutrientii, INSA toata viata vom papa mai mult si mai consistent ca altii pt ca vom avea arderile mult mai rapide.de aceea nu trebuie sa va sperie cantitatea de papa.
si eu papa slaninuta cu painica si apste cu paine si tot 47-48 de kg am,cei drept cel mai mult decat am avut vreodata.insa nu am niciun merit,asta-i gena.si eu am un grad mare de malabsorbtie.ar trebui o dieta de 3000 de calorii/zi sa imi acopar arderile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

ha-ha-ha noi la ora 22 suntem in lumea viselor
papa bine strumful dar vad ca totusi intre cina si lp aveti o pauza mai mare de 1 ora

meniul nostru
7.30 - 200-230ml LP
9.00 - o felie de paine cu ceva + fruct
12.30 - ciorba sau felul II
17.00 - aici e buba, ca nu mai papa tare bine
20.30 - 200ml LP

oricum parerea mea e ca trebuie o pauza de minim 2 ore intre cina si lp


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

da.am incercat cu pauza aia acum 2 zile
sa vedeti aici mama denaturata,ca nici n-am scris.
pregatiti lazile cu rosiile sa aruncati,da' sa fie chery,ca-s alergica:

strumf chitaia.am zis, 2 ore pauza papa.
strumf a tacut.
ma duc sa vad ce face.
facea ca papa.
ce papa?

ciucalata intr-o mana,ceapa in alta.
eu asa combinatie zau daca am vazut.nici nu stiam ce sa fac:sa-l cert pe ta-su ca a lasat ciucalata la indemana strumfului,sa rad, sa ii spun strumfului ca nu e bine.

papase suficienta ciocolata si era ora 21 si am crezut amandoi ca va alerga toata noaptea.
mai, asa un somn fain a prins.................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Anca - ce operatie ai avut? Sanatate multa!

Paula - pupam pe Raul sa se faca bine cat mai repede

Ooana - frumos concediu ati avut, asteptam si poze.
Noi mancam cina pe la 19-20, iar lapticul la 21 (6-8 masuri in functie de cat de bine a mancat cina), deci nu sunt 2 ore intre mese dar nici nu am vazut vreo problema. In plus, se trezeste si noaptea uneori pe la 3-4 sa mai manance o tura LP (cam 100ml) si inca o tura pe la 6-7 (tot 100ml).
Micul dejun e la 9-9.30 la gradinita si pranzul la 12.30. Gustarea la 15.30-16.00, dar mai rontaie pana la cina, mai ales daca iesim afara, cere biscuite mereu.


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

sotul a fost cel implicat!

maria are masa solida seara, iar la culcare mai bea cam 180-200ml lapte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palomina spune:

Hola, fetelor!

Ne mai tineti minte!?

V-am citit tot timpul dar Mai greu cu scrisul..... Inca mai avem ceva curatenie de facut, am zugravit ( si ñu-mi place ce-a iesit) in graba mare dar n-avem incotro- papi are mult de lucru, ai mei probleme cu bunica... Asa ca Antonito a stat printre picioarele noastre... Luna plina, treaba multa egal discutii in contradictoriu dar important e ca ce a fost mai greu a trecut....

Antonito e in plin proces de intarcare . Pt moment am renuntat la tzitzi de la somnul de dupa amiaza. Plange, nu vrea sa doarma, intr un final adoarme dar ff suparat. Si bineinteles ca se trezeste dupa maxim o ora dupa care, daca vreau sa doarma , il pun pe mine si mai doarme o ora. Offffff! In curand imi fac curaj sa renuntam si la suptul de noapte . Sper doar sa sa ñu sufere mult si sa doarma!

Saptamana trecuta si el incepuse, ca si Raul, cu tuse dintr-o data si fara muci. Acum mai tuseste maxim o data pe zi. Ñu se aude niciun suierat, nimic. Nici febra n-a avut! Dar nici nu i-am dat nimic....

Referitor la mese, noi avem asa programul

9-10 paine cu cascaval sau cu ou si unt sau miere si unt sau mozzarella cu rosii sau paste cu lapte sau pasca sau piure de fructe cu sau omleta la cuptor insotite de o canita de lapte de migdale sau lapte prima crescita

11-12 un fruct
13-14 ciorba de legume cu sau fara carne
17-18 felul 2 - spanac, broccoli, sparanghel, naut, linte
20-21 200-250 gr iaurt cu cereale - ii dau aproape in fiecare seara iaurt pt ca mananca f greu dupa ce intram in casa plus ca e sacait, obosit si doar pe asta il accepta. Ñu mai zic de faptul ca n-as mai avea timp si nici ñu m-ar lasa sa pregatesc ceva..

22-22 30 - tzitzi si somn , cand n-o mai fi tzitzi o sa incerc cu lapte, sa vedem . Sper ca il va bea!

la mas feliz mamacita del mundo - Antonito 18.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Ooana, daca i-ai da un fruct la 16.30-17, cand se trezeste, poti sa-i dai o cina solida peste 1 ora, adica ar fi pe la 17.30-18 si pana la ora 20 ar fi cele 2 ore. Si amani iesirea la plimbare dupa cina.

Nu ar fi ok?

Noi ii mai dam cina si in masina, in drum spre parc, ca in zona nu prea avem unde sa ne plimbam, decat asa, pe strada, prin cartier.

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Histamina saru'mana de intrebare! Pai suntem cam in acelasi punct... de cand am inceput sa ii mai introduc cate un aliment nemancat demult nu mai face aproape deloc solid, mai mult mult moale, chiar usor lichid . Dar azi de ex. nu a facut kk pana la ora asta...de vreo 2 saptamani face zilnic si pana in ora 15-16.

Cu siropul de afine...a baut de cateva ori (s-au consumat cam 3 degete din sticla), dar apoi nu a mai vrut sub nici o forma...cat a baut nu am observat vreo imbunatatire la kk...ba acum nici daca papa afine nu prea se mai intampla minuni. Deci...suntem tot in plop.

Voi continua cu testarea alimentelor chiar daca sa zicem ar ajunge sa faca de 2 ori kk/zi. Daca ajungem la 3 scaune e cam nasol.

Astept sa primesc NIKVORM-ul sa vedem poate are vreun efect.

In seara asta o sa vb. cu dr. care i-a urmarit evolutia sa vedem ce mai zice si ea...in special vreau sa stiu daca mai putem face si alte investigatii si, de asemenea, cat mai trebuie sa-i dau LP-ul asta Peptamen, ca ne usuca de bani sincer... e 56 lei cutia si papa o cutie cam la 3-4 zile...deci cam 10 cutii pe luna

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput