Nou stil de viata (306) - Sa redevenim silfide !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Uitam, fac si eu la Daniela : dau raportul :

MD : 2 cafele cu piine prajita si o bucatica de tarta cu dulceata (prima abatere)
P : salata verde, un ochi (a doua abatere), iepure cu ciuperci in sos de rosii acompaniat de cous-cous, o felie mica de pasca (abaterea 3)
C : salata verde (alta varietate) cu putin couscous rece, ceapa, peste marinat si masline. un iaurt complet

Am baut intre timp inca 4 cafele, prea putina apa si 2 cani de ceai slab verde.

Pe miine !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ieri : dimineata cafea neagra, fara zahar
pranz : orez brun fiert cu branza fagaras , sos de rosii cubulete (fara sare :D) si o lingurita ulei de masline.
ora 16 : capuccino cu frisca, fara zahar
ora 18.30 : Kinder delice
ora 22() varza la cuptor cu un pic de unt , fara sare, o lingura branza de vaci si marar si piper.
kinderu ala e in plus evident, si o sa scad cantitatile treptat.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Buna seara, doamnelor, unde ati disparut?

Meniul meu de azi:
- MD: cafea cu lapte, ardei rosu cu putina branza
- P: salata cu de toate + o pulpa de pui la cuptor
- G: doua chiftele
- C: o chiftea + 4 linguri de salata
Am ajuns ff tarziu acasa, n-ar mai fi trebuit sa mananc.

Mik, de ce zici ca oul ochi e abatere?

Sabina, da-l incolo de Kinder Delice , mai bine mananci niste fructe uscate. Uite un exemplu: 2 caise sau prune uscate, pui in fiecare miez de nuca, mie mi se pare dementiala combinatia (mi se trage de la bomboanele ucrainene Liudmila ).

Cami, pe unde esti?

Fug ca e tarziu, va astept sa mai spuneti ce mancati.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna seara! Am intrat intamplator la suboectul vostru si daca am inteles eu bine cortizon-ul te ingrasa,deci din acest motiv am luat citeva kg bune in sarcina acuma.E adevarat,eu mai iau citeva zile deja am inceput sa-l reduc de luni complect....oare am sa-mi revin in urmatoarele luni de sarcina? Nu stiam eu de ce am luat atit de repede 8 kg,deja m-am speriat am zis ca in ritmul acesta nu e a bine cu mine.Desi maninc si multe fructe,mancare gatita mai putin.
O seara frumoasa

Looana
+13


Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Fetelor, scuze ca am disparut ca "magarul in ceata" ... Scriu la mesajul asta de 2 zile; ieri am mai scris unul, pe care l-am pierdut si nu am mai luat-o de la capat. Pana la sfarsitul lunii am o perioada mai aglomerata, dar dupa voi fi mai activa.
Mik Ai grija cu durerile de spate; oricum, nu ai multe kg de dat jos, asa ca le poti da numai din dieta. Poti renunta la masa de seara sau sa o iei la maxim ora 18,00 si se vor vedea rezultatele imediat. Pentru lista: ziua mea de nastere - 15 august; ziua lui Radu - 30 ianuarie.
Sabina prioritar e sa fii sanatoasa, indiferent de cum arati! Tratamentul cu cortizon e cu doua taisuri: pe de o parte te ajuta, dar pe alta iti scade imunitatea ... Asa ca o dieta pentru slabit, nu ar fi indicata. Cred mai degraba ca 45 de minute de sport zinic sau de minim 3 ori pe saptamana ar mai schimba un pic situatia.
La capitolul "vointa" te inteleg ... eu nu sunt sigura nici acum daca mi-a revenit! Insa am din nou motivatie si sper sa reusesc!
Danielag pai la inaltimea ta si la 63 kg esti super! Raducu e un nazdravan, un copil atomic, care face cat doi! Dar nu ma plang, prefer de 1000 de ori viata agitata de acum, decat linistea de dinainte ... Cand voi avea mai mult timp, intru sa povestesc mai multe si sa pun si poze noi. Si voi posta si meniurile de la nutritionist.
bb_yasmi super ca esti la mentinere
Looana ai grija sa bei 2 l de apa zilnic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:



Pardon, ieri am fost ocupata rau si n-am apucat sa va scriu.

Cu durerile de spate e destul de ciudat, am si un umar mai fragil (cel dreptul cu care fac toata treaba). Va scriu daca apuc sa alerg sau sa ma dau cu rolele.

Daniela, oul meu era abatere pentru ca era in plus la cererea copiilor. In masa de prinz citata aveam deja carne.

Looana, lasa kg in pace acuma in sarcina, maninca sanatos, fara sare in mincare, caci piine si ce mai maninci tu deja preparat e deja sarat si bea destul lichide cum a spus Cami.

Meniul de azi :
- cafea neagra si 2 felii subtiri de piine prajita
- tartiflette (o mincare cu cartofi, jambon, ceapa si brinza ffff grasa ), un castravete enorm in otet, o mandarina
- salata verde cu masline, ceapa verde si porumb. un iaurt simplu.

o zi cu mult soare, caprioarelor !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Buna seara, doamnelor!

Meniul pe ziua de azi:
- MD: cafea + lapte, iaurt + tarate de psyllium + seminte de in + seminte de susan + apa multa
- P: o salata cu de toate + 2 chiftele (de pui)
- G1: un castron mic de salata
- G2: un mar
- C: putina branza cu ardei rosu

Cami, multam de aprecieri, da' sa stii ca toate kg in plus s-au pus pe burta si pe fund. La umeri sunt slabuta, dar de la talie in jos... Asteptam meniurile de la nutritionist (cand ai timp). Eu sunt cam in pana cu idei de masa, pana imi intru iar in mana.

Mik, tartifletta ta suna bine , da' parca nu e foarte de dieta.

Sabinel, pe unde esti?

bb_yasmi, tu ce mananci la mentinere?

Looana, de la Sabina stiu ca atunci cand iei cortizon trebuie sa tai sarea din alimentatie.

Eu m-am cantarit azi si in 3 zile de mancat corect nu s-a dus nici macar un gram . Sper sa ma urnesc in jos cat de repede.

Seara buna, frumoaselor!

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

hello

va multumesc ca m ati trecut in noua listuta!
daniela tocmai asta este pb la mine nu reusesc sa revin la regimul sanatos de alimentatie avut inainte am reinceput sa beau cola (nu mult 1 pahar pe zi asa de pofta ) iar problema mea cea mai mareeee sunt dulciurile!!! fara mancare as putea supravietui o saptamana dar fara dulciuri nop ar trebui sa fiu dubla la greutate cate dulciuri pot manca/zi si mai nou am descoperit arta "coacerii" de cornulete si tot felul de foietaje.....si imi este tare drag sa fac pt a mea familie mai ales ca vad ca le place!

acum seara am preparat o budinca de vanilie+gris+stafide si pana acum am reusit sa nu mananc si eu


deci astazi am mancat asa:
dimi: lapte cu doua felii de paine cu unt si dulceata
pranz: ciorbica de pui si tocanita de pui cu mamaliguta si ca desert orez cu lapte si cioco
seara: paine cu smantana de casa+sunca de casa si rosii
intre mese: un kinder bueno si unul pinguin , 2 bucati de rahat,mere..

loona, eu ti-am spune sa ai mare grija la alimentatie acum. sa nu "te culci pe o ureche" ca esti gravi si trebuie sa papi cat 2 eu asa am facut la prima sarcina si m am ingrasat aproape 25 de kg iar la a doua sarcina cu putin regim si o alimentatie sanatoasa am pus 11 kg. ambii copilasi au avut cam aceasi greutate la nastere! sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Daniela, nu, tartifletta nu e deloc, dar absolut deloc, de regim. Singurul lucru pe care il fac e sa maninc putin (1/2 din portie). La copii le place la nebunie.

bb-yasmi, idem si eu cu gatitul dar n-am ajuns la performanta ta de foietaje.Nu am enorm timp de gatit asa ca imi zic frumos ca nu am timp de foietaj si nu pun mina sa invat. Aluaturile mele sunt rapide cu faina + unt + sare + apa (+ zahar cind stiu ca e dulce umplutura). Sunt o lenesa !
Asa, ca tot mi-ai cazut in gheare , spune repede cum il cheama pe cel mic si cind e nascut ca sa pun lista de pe prima pagina actualizata.

Meniul l-am respectat, am pus numai 2 ciuperci crude in salata si nu regret. Am stat pina la ora asta sa coc prajituri de ciocolata care sunt pentru meciul de basket de miine de la fiica-mea. Eu nici macar nu gust. Parol !

Gata, va pup de noapte buna si nu uitati ca un somn de calitate ne ajuta enorm in lupta cu "dimpotriva".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Unde sunteti, doamnelor? V-am gasit pe pagina a doua.

Ieri am umblat mult prin oras si am avut meniu cam haotic:
- MD: cafea + lapte, legume + ciuperci in tigaie (fara ulei)
- G1: un mar
- G2: un mar
- C: ficatei de pui + salata de castraveti (cina a fost pe la ora 17, mai pe seara nu mi-a fost foame deloc, deci n-am mai mancat nimic)
Apa cam putina: cam 1.5l.

Azi m-am cantarit si aveam 62 kg si un pic, sunt pe drumul cel bun.

Lavinia, cam asa am mancat si eu la "mentinere", da' am ajuns sa pun 5 kg in iarna asta (am pus mentinerea in ghilimele, ca dupa cum se vede eu nu m-am mentinut). Poate tu ai arderile mai bune sau faci mai mult sport / efort fizic.

Mik, cum a fost meciul de baschet? Sper ca nu te-ai atins de prajiturile cu cioco .

O zi de duminica frumoasa va doresc,

Daniela

Mergi la inceput