ce ati face?(2)

ce ati face?(2) | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

<<Topic precedent



Katya,
la copii, fiecare are punctul lui de maturitate...sau cum se spune. la unii mai devreme la altii mai triziu(unii sunt maturi si stiu de Dumenzeu la 8-10 ani...altii habar nu au nici la 20+ ani).
Doar Dumenzeu stie ce e in inima lor.

dar toti copiii care mor si care ajung sa nu-L respinga pe Dumenzeu doar ca nu-L cunosc, nu li s-a vorbit despre El, indiferent de faptele lor, eu cred ca ajung in Rai si indiferent daca au fost sau nu botezati.

Botezul copiilor daca nu ma insel a fost instaurat prin anii 300 dupa Isus.
deci, ce s-a intimplat cu copiii care au murit de la venirea lui Isus si pana atunci si nu au fost botezati?
ce se intimpla cu restul de copii nebotezati de pe planeta asta? doar la catolici si ortodocsi daca nu ma insel se practica botezul copiilor mici.



michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

da, eu nu pot sa zic ca sunt dezamagita de michelle, pot sa zic ca am inteles ca atunci cand ajungi sa traiesti cu biblia inteleasa atat cat te duce mintea incepi sa te vezi intelept. lucru care nu e rau pentru unii.

si nu pot sa nu remarc ca si greieras, in aceesi credinta cu michelle, se comporta la fel ca si ea.
greieras refuz sa cred ca nu ai inteles intrebarea mea de la bun inceput, dar se pare ca va place sa aratati cat de "born again" sunteti.

desi departe de mine sunt biserica, biblia si inchinarile la icoane, in sufletul meu cred intr-un dumnezeu care nu asteapta sa ma nasc din nou, asteapta sa imi deschid ochii , sa imi destup urechile si sa vad si sa aud realitatea care ma inconjoara. ASTAZI.




alina



Alina, imi pare sincer rau ca te ofenseaza ce spun, dar nu e de mirare. De fapt Isus a spus ca multi se vor simti ofensati cand le vom spune despre Dumnezeu. De fapt multi erau suparati pe El ca le spunea despre Dumnezeu si cautau sa-L omoare. Cu totii avem dreptul sa alegem ce credem. Tu ai ales sa crezi ce vrei tu (chit ca ai sau nu dovezi) iar eu am ales sa cred Biblia.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing



>>>Continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Merci Michelle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

Eu nu-s prea religioasa. Adica n-am o explicatie pentru tot ce ma inconjoara si iau credinta asa mai simbolic. E mai curand credinta in faptul ca necunoscutul din care evoluam e prietenos sau macar impartial. Adica n-ai creat lumea in cateva zile ci in etape. Ce s-a intamplat de la Bing-Bang mi-e clar, dar cum s-a ajuns la el nu si tot asa.

DAR nu mi-as lasa copiii unei familii cu alt set de traditii si sau origini sau valori religioase. Nu pentru ca eu cred cca-s cele mai bune ci pentru ca ai mei copiii au crescut cu ele si le apreciaza. Eu eram femeie tanara si cand in familia primului sot s-a apucat cineva sa zica jidanul X sau Y m-am simtit lipsita de aparare, sotul meu de atunci a tacut si m-am simtit si mai rau. Tatal meu fusese evreu si era mort de ani... dar m-am topit de plans. Cum s-ar simti un copil daca in fata lui s-ar lua cineva de ce au crezut sau au fost parintii lui.

Asa ca da eu mi-am lasat copiii in grija altei familii care-i ca si noi mixta religios, in care ea e rusoaica si impreuna tin traditiile ambelor religii fara exagerari.
Nu i-am lasat prietenilor mei cei mai buni cu care suntem weekend de weekend pentru ca sunt amandoi evrei si pentru ca-s mai stricti decat noi.


Si eu ma trag din neam de evrei dinspre bunicul, si sunt foarte sensibila la catalogari din astea. De fapt sunt sensibila la orice nume date ca apostrofare tiganilor, negrilor, evreilor, .. Prietena mea cea mai buna este din fam. de tigani, am prieteni negri la care tin foarte mult.

Oricum, din postarile de pana acum reiesa ca fiecare familie cauta sa lase copiii celor care au aceleasi valori ca si ei, si sincer, mi se pare normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

da, eu nu pot sa zic ca sunt dezamagita de michelle, pot sa zic ca am inteles ca atunci cand ajungi sa traiesti cu biblia inteleasa atat cat te duce mintea incepi sa te vezi intelept. lucru care nu e rau pentru unii.

si nu pot sa nu remarc ca si greieras, in aceesi credinta cu michelle, se comporta la fel ca si ea.
greieras refuz sa cred ca nu ai inteles intrebarea mea de la bun inceput, dar se pare ca va place sa aratati cat de "born again" sunteti.

desi departe de mine sunt biserica, biblia si inchinarile la icoane, in sufletul meu cred intr-un dumnezeu care nu asteapta sa ma nasc din nou, asteapta sa imi deschid ochii , sa imi destup urechile si sa vad si sa aud realitatea care ma inconjoara. ASTAZI.








Alina, imi pare sincer rau ca te ofenseaza ce spun, dar nu e de mirare. De fapt Isus a spus ca multi se vor simti ofensati cand le vom spune despre Dumnezeu. De fapt multi erau suparati pe El ca le spunea despre Dumnezeu si cautau sa-L omoare. Cu totii avem dreptul sa alegem ce credem. Tu ai ales sa crezi ce vrei tu (chit ca ai sau nu dovezi) iar eu am ales sa cred Biblia.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing







greieras , nu e ofensa si din pacate nu ai inteles ce am vrut sa spun.
poate nu m-am priceput.
e doar un alt punct de vedere al altui om care crede intr-un dumnezeu si care in acelasi timp crede ca pana in ziua de azi biblia a fost interpretata , nu inteleasa in adevaratul ei sens.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Alina, dar cine te impiedica sa crezi ce vrei tu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:


Greieras, si mie-mi place sa vb cu tine,chiar daca ne-om contrazice, macar stim ca nu e cu suparare.

Sa trecem la treaba deci.

Ioan boteza, dar doar cu apa, n-a zis ca dupa el va veni Cineva care va boteza cu foc-care va sa zica cu Duh Sfint? Lumea inca nu auzise de Iisus cind boteza Ioan, ori botezul e imbracare in Hristos cum zice la Carte.

Marea trimitere: "Duceti-va in toata lumea si predicati Evanghelia la orice faptura. Cine va crede si se va boteza va fi mantuit; dar cine nu va crede va fi osandit." Tu zici ca de-aici reiese clar ca botezul nu e o conditie pt mintuire, intrebindu-te de ce nu apare in partea a 2-a a frazei , ca in prima, verbul a boteza :cum ar veni, fraza sa arate asa: "cine nu va crede si nu se va boteza, va fi osindit". Pai e simplu: cine nu crede, nu crede, nu-si mai pune pb botezului, in timp ce cine crede si vrea sa-L primeasca pe Domnul, se boteaza intru El. Eu aici vad tocmai invers, ca e conditie de mintuire botezul: pt ca nu zice 'cine va crede se va mintui', ci 'cine va crede si se va boteza'.


Citat:
citat din mesajul lui greieras

Eu nu am spus ca botezul nu conteaza, din contra cred ca botezul este un pas important in ascultarea de Dumnezeu, dar nu pot sa zic eu ca fara botez nu intri in cer daca Biblia nu o spune, intelegi?



Pai cum nu spune Biblia ca nu poti intra-n cer daca nu esti botezat? Ca doar tu ai dat citatul cu nasterea din apa si Duh, cind ai zis ca esti born again, nu de-aici plecaram? De la "De nu se va boteza cineva (...)nu va intra in Imparatie"? Nu era din Biblie?

Ca uite, de-asta nu mi-e mie clar la voi: un anume verset e porunca, mai incolo nu mai e!Sau un verset e porunca: "mergeti si predicati Evanghelia!" Dar alt verset nu mai e porunca:"Luati Duh Sfint, carora le veti ierta pacatele, iertate vor fi si-n cer, carora le veti tine, tinute vor fi si-n cer".

Ei, ne-om lamuri noi pina la urma, noapte buna,mai lasam si pe miine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
[
si ce se intimpla cu el daca mai pacatuieste (altfel de pacat) si moare si nu mai apuca sa se spoveeasca din nou? mai e curat?

michelle


Daca intre o spovedanie si alta omul moare, sigur ca n-o mai fi curat, dar e iertat! Pt ca la fiecare spovedanie, ce-ai marturisit e sters, e sters si-n Cer, cum am citat in mesajul precedent. Spun Sfintii parinti ca Domnul e atit de bun, ca uita pur si simplu cu ce-am pacatuit! Deci ramin, daca mori, doar pacatele facute de la ultima spovedanie-ncoace-dar cine e fara de pacat? Nimeni nu e fara de pacat-si Domnul stie! De aceea faptele nostre bune le anuleaza pe alea rele cite-or fi ramas nemarturisite, si gata, sintem absolviti.

Da mai bine zi cum e la tine,tu ce faci cu pacatele tale de la botez pina la moarte? Ca doar si tu oi avea

Noapte buna si tie, mai lasam si pe miine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
[Botezul copiilor daca nu ma insel a fost instaurat prin anii 300 dupa Isus.
deci, ce s-a intimplat cu copiii care au murit de la venirea lui Isus si pana atunci si nu au fost botezati?
ce se intimpla cu restul de copii nebotezati de pe planeta asta? doar la catolici si ortodocsi daca nu ma insel se practica botezul copiilor mici.

michelle


Nu stiu sa se boteze de prin 300, dar tu parca oricum nu iei de buna decit Biblia si, cum acolo nu zice nici sa se boteze numai adultii si cum nu zice nici sa nu se boteze copiii, eu sint sigura ca lumea s-a botezat din sec 1 incoace,cu mic cu mare.

Pai restul de copii nebotezati de pe planeta asta ,Domnul le stie rostul, unde le-o harazi El loc, dupa alte judecati decit cele crestinesti, cel putin asa ne spun noua Parintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
[
si ce se intimpla cu el daca mai pacatuieste (altfel de pacat) si moare si nu mai apuca sa se spoveeasca din nou? mai e curat?

michelle


Daca intre o spovedanie si alta omul moare, sigur ca n-o mai fi curat, dar e iertat! Pt ca la fiecare spovedanie, ce-ai marturisit e sters, e sters si-n Cer, cum am citat in mesajul precedent. Spun Sfintii parinti ca Domnul e atit de bun, ca uita pur si simplu cu ce-am pacatuit! Deci ramin, daca mori, doar pacatele facute de la ultima spovedanie-ncoace-dar cine e fara de pacat? Nimeni nu e fara de pacat-si Domnul stie! De aceea faptele nostre bune le anuleaza pe alea rele cite-or fi ramas nemarturisite, si gata, sintem absolviti.

Da mai bine zi cum e la tine,tu ce faci cu pacatele tale de la botez pina la moarte? Ca doar si tu oi avea

Noapte buna si tie, mai lasam si pe miine

eu nu am ce face cu pacatele mele, Domnul Isus a facut Totul ce trebuia sa fie facut pentru mine, in urma cu 2000 de ani.

Omul nu "piere" datorita pacatelor sale, "piere" datorita faptului ca respinge iertarea oferita.
Apocalipsa 3:20 "Eu stau la usa si bat..."
Fapte 4:12 "In nimeni altul nu este mantuire : caci nu este sub cer nici un alt NUme dat oamenilor, in care trebuie sa fim mantuiti"

deci tu , Katya cate fapte bune crezi ca treb sa faca omul ca sa le anuleze pe cele rele?

si daca faptele noastre bune ne duc la mantuire...pai pentru ce a mai murit Domnul Isus?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Pai daca omul nu piere datorita pacatelor sale, atunci pt ce mai exista iad? Nu ziceai tu ca nimeni nu ajunge acolo din intimplare?? Sau, dupa tine, daca crezi in Iisus, indiferent ce faci, esti mintuit, in timp ce, daca nu crezi, chiar daca esti 'bun pin' la Dumnezeu', mergi in iad?

Nu exista anumite fapte bune care sa anuleze anumite pacate sau anume numar de fapte care sa anuleze anume nr de pacate , nu asta am vrut sa spun, ci am vrut sa spun ca, daca esti spovedit char si de citeva ori pe an, esti aproape curat, astfel incit sa fii, ca la Biblie cum zice, demn de a intra in Imparatie. Pina la urma observ ca, asa ortodoxa cum sint(si care deci nu stau cu ochii-n Biblie,) respect mai mult ce zice-n Biblie...

Si te-am intrebat la voi cum e: ca inteleg ca la botez te pocaiesti, promiti sa nu mai faci si gata, esti nou. Asa e, dar ramii la fel de nou pina mori, asta intrebasem? Nu ma lua cu 'stau la usa si bat': acolo te intreaba daca-L primesti pe Domnul ,nici cu 'nu exista mintuire in afara de Iisus" ca asta stim, noi despre ce vorbeam aici? Lasa apocalipsa, sa nu mai amestecam. Daca vrei sa zici ca Domnul a murit ca noi sa facem pacate linistiti si ca e suficient doar sa credem ca El e Domnul, ok. Si n-ati zis nici daca un tinar de 17 ani nebotezat dar care,sa zicem se drogheaza si fura se duce-n rai numai pt ca crede in Iisus.

De fapt, am depasit deja tema subiectului, a intra in discutii despre diferente dogmatice nu duce la nimic, intelegem diferit Biblia, fiecare sa faca cum crede, eu va multumesc pt lamuriri (si nelamuriri).

Mergi la inceput