Scoli generale Bucuresti- TOP pe sectoare(2)

Scoli generale Bucuresti- TOP pe sectoare(2) | Autor: eugcem

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent

<hr noshade size="1" />
Despre scoala 206, 191 sau eventual alte scoli din zona ar putea sa imi dea cineva cateva informatii? Noi apartinem de 206, am vizitat-o, dar nu mi-a facut o impresie extraordinara.

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Riloasa, eu am facut JM 5-12. Mi s-a parut ok, nu am simtit atat de mult diferentele (am inteles ca cei care au facut si primara simteau, eu am fost la clasa nou formata. am un fost coleg traumatizat ca veneau copii cu banane la scoala si mancau in fata lui (si a celor care nu aveau, ca nu toti erau plini de bani) - inainte de '89 - sa le faca in ciuda). Bine, pe mine nici nu m-a interesat prea mult conceptul de "cool" "gasca" si alte cele :D
Sunt recunoscatoare profesorilor de acolo, am avut si colegi super, cum se spune - nu regret nimic
Dar NU mi-as da copiii acolo... Asa imi zic toti profesorii cu care ma mai intalnesc, ca s-a degradat mult (nu stiu daca e adevarat sau nu).
Pe vremea mea era considerata scoala buna pentru 1-8, nu pentru liceu
Am vorbit (prin 2007-2008) si cu cineva care are acum 2 copii acolo. Vorbea de droguri in scoala, cum au incercat sa ajunga si la cei de clasa 1 - dar nu stiu daca nu e la fel peste tot. Ea era multumita (unul dintre copii era deja de generala)
Insa pe mine nu ma atrage deloc ideea de elita :P
Tot asa nu mi-as da copiii nici la 11 :D (alt fel de elita) E problema mea

De Vlahuta (asta e 17, nu?) am auzit pareri mixte (de la foarte bune la medii), probabil ca nu e nici prea prea, nici foarte foarte - dar ok. Manu are colegi de gradinita care vor sa se duca acolo, la clasele de engleza sau germana. Prin zona mai e si Maria Rosetti (scoala 10) - de asta apartin eu acum si am vazut ca are rezultate ok (insa spre deosebire de celelalte e sectorul 2). Am o vecina care a avut baiatul pana acum 4 ani la 45 (langa Caragiale, nu mai stiu cum ii zice acum) si era multumita. Dar am eu o problema cu Caragiale, care era mai rau decat JM pe vremea mea.

Am si eu o intrebare - stie cineva ceva de scolile 192 (de care probabil o sa apartinem la anul) sau 179 (de care o sa apartina cealalta 1/2 de strada si toate strazile de dupa noi )

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:


Crezi ca 179 e departe de Jean Monnet? Eu zic ca in toate scolile bune sunt droguri. Pentru ca nu oricine isi permite sa le cumpere. Am spus si mai repet ca si sotul a terminat si era o scoala foarte buna. Ca atare toti colegii lui sunt instariti. Dar acum am auzit ca nu mai este. Totusi eu cred ca 1-4 ar fi cat de cat mai buna decat altele.Eu as fi vrut sa stiu daca educatoarea care va lua grupa pregatitoare este buna. daca nu reusesc in alta parte o sa il inscriu aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

cred ca exagerati un pic cu drogurile. nu in toate scolile bune sunt si droguri. sa ne pazeasca DD, dar nu suntem in ghetouri sau spelunci, totusi vorbim de niste scoli.
exista si scoli serioase, supravegheate permanent, care nu au nimic de-a face cu droguri sau bauturi.
nu tot ce se intampla rau inseamna ca vine din scoala. anturajul, lipsa parintilor si prea multi bani (sau prea putini), pot face din orice copil o victima... dar nu neaparat in scoala. educatia se face si in scoli, dar si acasa.
in rest... succes la inscrierea care incepe de luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

poohy, Vlahuta este fosta scoala nr. 15. scoala 17 se numeste "pia bratianu" si se afla pe la piata 1 mai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

merci :) daca ne mutam, nu m-am interesat prea mult - doar ce am auzit - si am incurcat numele

Riloasa, sunt sigura ca in JM sunt profesori/invatatori buni
Scandalul din ultimele luni nu cred ca tine de scoala - ci de copii
Eu nu mi-as da copiii la JM pentru ca as vrea altceva pentru ei, si e parerea mea personala - nu zic ca nu ar fi potrivit pentru altii. Nu ma refeream ca nu s-ar face scoala, daca vrei probabil poti la fel ca pe vremea mea - repet, majoritatea profesorilor au fost foarte buni, si si acum probabil faima JM atrage profesori buni.
Oricum ne mutam

madyrizi, sunt de acord cu tine. educatia se face acasa, nu la scoala.

Pai eu de 179 si 192 intrebam exact pentru ca nu stiu nimic de ele si exact langa ele ne mutam. Vecinii imi spuneau ca 179 ar fi mult mai buna... M-am uitat pe rezultatele de la capacitate si asa parea. Mai mult nu stiu. Oricum, dupa parerea mea nu conteaza atat de mult scoala, cat invatatoarea. Cum ai norocul

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Gugulluf, daca stii cele 2 educatoare care vor lua pregatitoarea de la Janne Monnet, spune-mi si mie despre ele te rog. Ce experienta au si care e mai buna. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidan spune:

Scoala Uruguay o sa aibe la anul o invatatoare exceptionala - Michel Teodora. O recomand din toata inima. Scoala este curata, calduroasa, dotata, tot personalul (atat cel didactic cat si cel administrativ) este OK. Fara sa fie stresati, copii sunt angrenati in tot felul de programe si concursuri adecvate varstei lor (si, credeti-ma se inscriu de buna voie, fara sa-i oblige nimeni!)Cat sunt mici (clasele 1-4)conteaza , dupa parerea mea, apropierea fata de casa (castiga cel putin 1h pentru somn sau joaca sau alte activitati extra scolare.Copii mei din clasa a II-a merg singuri la scoala.Din pacate noi terminam acum clasa a IV-a si trebuie sa ne reorientam...Am uitat sa mentionez ca pana in clasa a III-a am fost 17 in clasa ceea ce conteaza enorm - timp suficient pentru o doamna invatatoare mai mult decat pasionata de meserie si de copii. Sincer nu credeam ca mai exista in vremurile actuale un astfel de cadru didactic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VioC spune:

Buna,

Am un baietel de 5 ani si 6 luni si as vrea sa-l inscriu in grupa zero la scoala 191 din Drumul Taberei, dar nu stiu nimic despre aceasta scoala. Ma poate ajuta cineva cu informatii despre cat de buna este aceasta scoala?

Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Stupoare, am vrut sa ne inscriem azi si ni s-a zis ca nu mai apartinem de Jean Monnet.Deci acum doua saptamani apartineam, acum nu... s-a schimbat arondarea si cica si ieri au mai aduagat o strada. Deci traim in Romania si asta ne mananca zilele. E o mare bataie de joc, abia ne invatasem cu ideea, am cautat date despre liceu, profesori si acum nu, apartinem de Pia Bratianu, despre care nu am auzit mare lucru sau maxim ca e mediocra. Sunt sigura sa abuzurile astea se fac ca sa poata primi ei pe altii care nu apartin de scoala, dar care dau bani grei sa intre acolo. Sistemul asta e facut sa imbogateasca statul (cu contracte de comodat si inchirieri) si secretarii/ directorii scolilor care-si iau spagi grele sa primeasca pe oricine vrea, indiferent de zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Guguluf pe site ismb te-ai uitat la arondarea strazilor?

Mergi la inceput