Va rog raspunsuri _ Colangiocarcinom tip4

Va rog raspunsuri _ Colangiocarcinom tip4 | Autor: flavia maria

Link direct la acest mesaj

Buna seara,

Tatal meu (62 ani) a fost diagnosticat un urma cu cateva zile cu Colangiocarcinom Klatskin- tip 4.

Va atasez mai jos recultatele RMN abdomen superior:
Proces tumoral infiltrativ centrohilar hepatic ce intereseaza segmentul
inalt al CBP, ductul hepatic stang, cu ramificatiile de ordinul 2 ale
acestuia si ductul hepatic drept.
Masa tumorala descrisa se extinde in parenchimul hepatic de la nivelul
segmentelor II, III si IV, inglobeaza ramul stang portal - cu lipsa
opacifierii acestuia si trunchiul si ramul portal drept care apar cu lumen
filiform. De asemenea artera hepatica si ramurile intrahepatice apar
inglobate in masa tumorala.
Lipsa excretiei biliare a contrastului specific hepatocitar pana la 30 de
minute de la injectare.
Procesul tumoral descris prezinta gadolinofilie moderata, progresiva,
aspect ce sugereaza un colangiocarcinom.
Ficat cu dimensiuni crescute, fara leziuni focale intraparenchimatoase.
Infiltratie de tip edematos, periportala, in lobul drept.
Lama milimetrica de fluid perihepatic.
Colecist partial contractat, cu sludge, edem parietal si fina lama de
lichid pericolecistic.
Pancreas cu degenerscenta lipomatoasa partiala. Duct Wirsung nedilatat.
Splenomegalie cu ax bipolar 18 cm, omogena.
Chisturi corticale renal bilateral, de maxim 20/25 mm – polar superior
stang, cu dezvoltare partiala extrarenala.
Glande suprarenale cu aspect RM in limite normale.
Imagini limfoganglionare infracentimetrice paraaortocave.
Traiecte venoase de circulatie colaterala perigastrice.
Concluzie:
Masa tumorala centrohilara hepatica interesand segmentul inalt al CBP si
ductele hepatice stang si drept, cu invazia structurilor vasculare
adiacente si extensie in parenchimul hepatic din lobul stang (aspect RM de
tumora Klatskin – tip 4).


Am luat joi legatura cu spitalul Oncologic din Cluj iar sambata de dimineata ne-am prezentat pentru prima sedinta de cimioterapie.
Din pacate nu a inceput chimioterapia pentru ca nu i s-a recoltat pana acum biopsie. Astfel vom reveni maine la oncologie pentru a gasi o varianta impreuna cu medicul oncolog sa-i faca biopsie.

Durearea mea este foarte mare dar incerc sa ma adun si sa caut raspunsuri la multele intrebari pe care le am acum.

Va rog daca aveti informatii (cunoasteti cazuri asemenatoare sau sunteti medici)sa ma ajutati cu niste raspunsuri:

1. stiu ca este foarte grava aceasta forma de cancer (din ceeace am mai citit pe net si din discutiile cu medicii care nu prea mi-au dat sperante) dar totusi as vrea sa stiu cat e de grav si care ar fi un prognotic (care este speranta de viata...in medie) ?
2. mi s-a spus ca nu se poate opera si ca singura metoda `terapeutica` este chimioterapia.va sa-mi spuneti daca ar mai exista si alte `tratamente`? Ce inseamna tip 4? stadiul4?
3. in prezent pe tata nu il doare nimic, doar ca este foarte balonat este icteric si slabit si slabeste continuu; analizele de sange nu sunt bune (fosfataza alcalina=1280, bilirubilna 2.8.) ; se poate intampla ca dupa chimioterapie sa incepa si durerile?
3 va rog sa-mi spuneti daca trebuie tinut un regim alimentar sau daca sunt plante sau medicamente naturiste care sa aiba efecte benefice asupra bolii?
4. Mi s-a spus ca nu se pot monta stenturi din cauza pozitiei tumorii... intrebarea mea este cum se poate lua biopsie?
5. Ce sanse sunt ca la biopsie sa nu se dovedeasca ca este cancer?
6...Sunt disperata (totul a fost fulgerator tata era unom sanatos, vesel...si acum.) asa ca va rog sa ma ajutati cu un sfat ORICE ESTE BINE PRIMIT!!!!!!!

Multumesc din suflet si sa va dea Dumnezeu sanatate!!!


are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

imi pare rau pentru ce se intampla. o sa incerc sa raspund la cateva intrebari.
tumora Klatskin este de origine biliara, nu hepatica si apare cam 1:100.000 de persoane, deci este o forma rara de cancer.
din pacate rmn-ul arata ca este un stadiu avansat (de aici stadiu 4) care invadeaza ductele hepatice, dar si vasele sanguine. din pacate infiltrarea vaselor face ca rezectia chirugicala sa nu fie o varianta.
1. fara rezectie chirurgicala, doar cu tratament paliativ (adica simptomatic, chimioterapie, radioterapie), conform unor studii americane speranta de viata este in medie de 20 luni. cuvantul cheie aici e "medie", nimeni nu poate spune exact care e speranta de viata pentru un pacient anume.
2. datorita pozitiei nu se paote pune un stent pe cale endoscopica. o alta varianta este stentarea percutana. din pacate nu iti pot spune doar din raportul rmn daca e posibila in cazul lui (un radiolog interventionist trebuie sa vada imaginile ca sa paote decide). nu stiu daca si unde se face aceasta procedura in romania.
3. icterul va continua sa fie o problema, dureri s-ar putea sa aiba, dar nu este una din manifestarile specifice (durerile se pot controla foarte bine cu morfina, asa ca nu te gandi foarte mult la asta). este posibil sa faca ascita, mai ales ca are deja semne de hipertensiune portala.
nu trebuie sa tina un regim strict, ar fi bine sa evite sa manance multe grasimi (adica sunca, oua prajite etc) si sa incerce sa reduca sarea (nu de tot), sa manace proteine. ideea e sa manance tot ce ii place si sa-l incurajati sa manance cat mai normal. din cauza boli nu va avea pofta de mancare, posibil sa aiba si greata. marea problema in cazul pacientilor de cancer este sa reuseasca sa mentina un regim caloric cat mai normal.
4. parte cu biopsia se poate incerca percutanat sau endoscopic, dar sunt sanse mari sa nu reuseasca sa ia biopsie.
5. intotdeauna exista o sansa.... dar nu e foarte probabila
6. ajutati-l si sustineti-l moral. cea mai mare sansa de supravietuire o au pacientii care au suportul familiei si care nu renunta la speranta, oricat de improbabila ar fi vindecare.
puteti incerca sa intrebati medicul oncolog daca lucreaza sau stie o fundatie care sa ofera asistenta paliativa si daca considera ca ar putea sa ajute in acest caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Percutan se face doar la Cluj.
Biopsia se face doar ca sa vada tipul celular tumoral, la o asemenea invazie sansele sa nu fie neoplasm sunt minime....speranta de viata in absenta unui tratament paleativ macar e mica...
Cum spune si Zmotocel, fiti alaturi de el, sa aiba un moral ridicat, si neparat chiar daca incercati si ceva naturist, ramaneti si la un medic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Imi pare tare rau!
Ca remediu naturist incercati Napraznic. Am citit temeinic prospectul pentru alt gen de probleme dar scria ca este foarte util in cazurile de cancer:
"* Boala canceroasa - administrarea acestei plante activeaza sistemul imunitar, care este o "armata" de celule si de anticorpi ce distrug celulele canceroase. Fiecare om sanatos are in fiecare moment in organism intre 200 si 1000 de celule canceroase, care insa nu pot prolifera peste anumite limite, producand cancerul, datorita acestei actiuni a sistemului imunitar. Astfel se explica, in parte, actiunea de prevenire a cancerului exercitata de catre napraznic, prin faptul ca anumite principii active pe care le contine stimuleaza imunitatea. Pe de alta parte, substantele care dau mirosul neplacut napraznicului (numite terpene) au, conform unor cercetari recente, o actiune antitumorala directa. Se recomanda curele cu napraznic, in care se iau cate 6 comprimate pe zi, vreme de 3 luni, urmate de o luna de pauza, dupa care tratamentul se poate relua."
informatia este preluata de aici: www.formula-as.ro/2010/911/medicina-naturii-44/o-iarba-de-leac-enigmatica-napraznicul-12257" target="_blank">http://www.formula-as.ro/2010/911/medicina-naturii-44/o-iarba-de-leac-enigmatica-napraznicul-12257

Multa sanatate!



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri...

Tata este acum in spital a inceput la ora 14.00 tratamentul cu citostatice. Nu i-au facut biopsie pentru ca nu se poate lua decat prin operatie laparoscopica.
Domnul dr. oncolog ne-a spus ca ii incepe tratmentul cu o doza mai mica pentru ca tata are bilirubina 3,09.

Revin mai traziu ...

Multumesc inca o data pentru toate informatiile si tot sprijinul!

Sa va dea Dumnezeu sanatate!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

sanatate tatalui tau! citeste si despre ganoderma lucidum si stemulin si poate ii dati in completarea chimioterapiei si aceste doua imunostimulatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Multumesc pentru incurajari si informatii!
Orice gand bun este bine venit si ne agatam disperati de orice informatie...
Tata a trecut cu bine de prima sedinta de citostatice...nu stiu ce ne asteapta dar cred ca va urma o perioada grea pentru toata familia...
Primesc multe informatii despre medicamnete , leacuri, tratamente naturiste si imi este imposibil sa aleg intre ele care ar fi cele mai potrivite pentru ca tata sa le ia in paralel cu citostaticele...
Am cumparat tratamentul cu polen, miere si propolis al Monicai Tatoiu care sper sa-l ajute la imunitate...
sunt dezorientata, nu stiu in cel fel as putea sa-l ajut mai bine in afara de suportul moral...
Este cumplit de greu...chiar si simplul fapt de a petrece 12 ore in spitalul de oncologie printre bolnavi te doboara...
Multumesc inca o data tuturor pentru suport!
Dumnezeu sa fie cu noi, cu toti!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

De drenajul percutan ti s-a spus ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatru spune:

Combinatia de Primed 13 cu Seven e de mare ajutor in cazuri ca cel al tatalui dumneavoastra. http://www.primarna-medicina.com/ro/produse/primed-13-kordiceps/
Sanatate multa si sa ne tineti la curent cu analizele si evolutia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

De drenajul percutan ti s-a spus ceva?


**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Buna Xio,
Nu stiu nimic despre drenajul percutan...stiu doar ca a inceput cimioterapia cu o doza mai mica (nu stiu nici macar ce substanta... )pentru ca are bilirubina mare 3.09. In rest nu am primit nici o indicatie...fara nici un fel de regim alimentar...doar in caz de reactii adverse (diaree, febra, afte...)ne-a dat o reteta cu medicamente...
Unde pot sa ma interesez despre acest drenaj? se poate face indiferent de localizarea tumorii? Biopsie nu au putut sa-i ia pentru mi-au spus ca este localizata intr-un loc greu accesibil si doar laparoscopic ar putea sa-i recolteze...
Tata e bine deocamdata, are moralul bun, astazi merge impreuna cu mama acasa (stau la 30 km de Cluj)si isi dorestesa mearga la pescuit pe malul Somesului(pescuitul e marea lui pasiune)...

Multumesc pentru tot suportul!


are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinatru

Combinatia de Primed 13 cu Seven e de mare ajutor in cazuri ca cel al tatalui dumneavoastra. http://www.primarna-medicina.com/ro/produse/primed-13-kordiceps/
Sanatate multa si sa ne tineti la curent cu analizele si evolutia!


Buna Irina,
Multumesc pentru informatii...intru pe site sa citesc mai multe despre acest produs. Va rog daca mai aveti detalii legate de acest tratamnet sa-mi scrieti (de unde stiti despre el sau daca cunoasteti persoane bolnave de cancer care l-au folosit s.a)...

Dumnezeu sa va aiba in paza!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput