Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 1

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Wow, casuta noua, ce emotii Doamne ajuta sa avem parte de multe momente placute impreuna aici!

Titi, felicitari mamica, ai avut onoarea de a incheia odiseea noastra Bine ai venit bebe Robert, multa sanatate!

Irinaelena: La multi ani cu sanatate!

Monna: multumim ca ne-ai pregatit casuta Ai apucat sa dai si mesajul de predare a stafetei la odiseea urmatoare? Daca da, ne ajuti si pe noi cu un link sa ne putem delecta cu reactiile fetelor?

Dara: si eu vroiam sa folosesc cardul acela de vaccinuri pana am realizat ca ultimul dintre ele (cel pt pneumococ) e in 4 doze daca il fac acum si daca l-as face la 2 ani ar fi doar o doza.

Noi am avut botezul ieri, a fost o zi tare lunga si tare frumoasa Ne laudam ca ne-am increstinat, am plans putin dar nu exagerat, mai mult ne-a deranjat imbracatul la final. A dormit Biancuta mea apoi pe muzica de nu o recunosteam Copilasii invitati s-au distrat de minune ca pana la urma am avut niste animatoare sa se ocupe de ei. Pozele de la fotograful profesionist le vom primi abia mai tarziu, intre timp sper sa fac rost de cele facute de cumnatul meu. Am primit multe cadouase, azi am despachetat o gramada la ele, cel mai mult ma bucur de cateva rochitele tare dragute de vara, abia astept sa le spal si sa o imbrac in ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

yupii! casuta noua!

...si suntem toate aici,voioase, bucuroase, cu bebelusi dragalasi si sanatosi! subscriu si eu la ce zicea ronina..sa ramanem prietene pana om ajunge bunici!

felicitari titi si refacere rapida! bun venit bebe ROBERT!

magddalena:
1- nu (mai) stiu cum procedam la matei, acum nu e cazul..
2- nu stiu
3- eu folosesc apa termala (avene) la fiecare schimbare de pemp; de sudocrem am auzit ca ar fi buna dar eu nu am folosit
4- in ro se face in spital vaccin anti-tuberculoza si de hepatita B

la multi si sanatosi ani, IRINA!!

dia, te inteleg PERFECT..si mama tocmai a plecat ieri si, recunosc, mi-=a fost putin teama, mai ales ca in zileel cat a fost cu noi matei a fost cam schimbat, cam revendicativ si pisalog, venea sa imi repete un lucru de 10 ori cand eram mai ocupata cu ana...dar uite ca dupa ce a plecat mama s-a linistit si si-a reintrat in ritm..sunt tare mandra de mine in seara asta..e 10 si dorm ambii copiii, hraniti, spalati, linistiti..sotul e la bucatarie..si eu dupa ce forumesac nitel ma duc sa strang din urma.

nelli, te admir ce regim tii apropo de alaptare, eu nu am atata vointa, recunosc

fata mea nu doarme pe burta si pace..de fapt nici nu sta, ce sa doarma..nu mai retin cine zicea, parca dia..sta si papa din paturita si nu vrea sa lase caputul moale pe o parte..

carstea..8 ore de plans? chiar nu stiu ce sa zic, eu cred ca fugeam la doctor cu copilul, mi se pare f mult, chiar si pentru colici...




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Multumesc mult pentru gandurile bune fetelor ce rau imi pare ca s-a terminat ziua

Monna, multumim pt casuta noua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Cu mare placere fetelor, pup. Daca mai aveti idei cu ce-am mau putea adauga sau daca vrreti sa modific ceva va rog sa spuneti.
Ronina mesajul l-am scris la cap. 51, pag. 4. Nu pot pune link pt ca acum scriu de pe tel. Sa va fie de bine botezul si sa va traiasca micuta crestina! Asteptam pozici :).

Nici la Andi al meu nu-i place deloc sa stea pe burtica. Face la fel cum zicea si Dia ca face Lavinia. Mai nou ii place sa doarma pe spate. Eu il pun pe o parte si il gasesc pe spate. Cand il pun direct pe spate se intoarce pe o parte si tot asa :).
De cateva zile avem program din ce in ce mai lung de gangurit si ras de ma topesc cand il vad. Rade la oitele de la leagan, rade la noi, e un dulce.
Ieri, cu luna plina mi-a dormit aproape toata ziua si noaptea. Aseara la 11 a adormit, se trezise pe la 9, i-am dat sa pape si apoi in loc sa doarma l-a apucat chiuitul, ganguritul si rasul. Dar nah... dupa ce a dormit mai toata ziua...
Viberi avem controlul de 2 luni si incep sa am emotii cu vaccinurile.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

meg-nu tin regimnu e deloc cazul,uneori ma gandesc ca la cum si cit dorm si cat papa iepurasul poate era bn sa am cv kg in plus,sunt doar ceva mai atenta ce maninc,dar maninc pe saturate fara probleme,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

carstea-ai incercat sa o infesi?si iepurasul are reprize de plins de cateva ore si ziua si noaptea plinge doarme,mai maninca mai scinceste din cauza colicilor si la un moment dat se vede ca e foarte obosita dupa ce am infasat-o adoarme repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

nelli, regim de alaptare vroiam sa zic, fara cofeina, fara prajeli..de asta ma rusinam...




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

meg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

meg-ai scris u despre ce era vorbadar mai greu cu atentia in momentul de fatacofeina nu consumam nici inainte si prajelile imi faceau rau in sarcina asa k m-am mai obisnuit,mai scap in cate un snitelsau cartofi prajiti dar foarte rarnu e deloc greu dak vrei poti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:


buna seara, mamici si strengarei!
bun gasit in casa noua!
din pacate nu am reusit sa citesc mai nimic din ultimele saptamani, asa ca nu pot contribui cu mare lucru
despre noi... din pacate la 3 saptamani , cresterea in greutate nu a fost cea asteptata, abia abia am atins greutatea de la nastere, asa ca am introdus si LP; incepusem bine cu alaptatul, dar.. nu stiu ce s-a intamplat, cred ca pe fond de stres pt ca o perioada stateam cu grija - sa mananc bine, sa ma odihnesc, sa fie fata sanatoasa; never mind... cat lapte mai e ii mai dau, important e ca ea sa ia in greutate si sa fie bine
in rest totul ok, noaptea doarme si 6 ore, colici.. asa si asa, dar cred ca nu e timpul pierdut ; cand e mai grav la noi functioneaza foarte bine gripe water, iar de multe ori se linisteste la san
fetelor care aveti copiii inscrisi la pediatru la RM, pe cine ati ales? imi puteti recomanda pe cineva? noi momentan suntem monitorizati tot de neonatolog, dar ma gandesc sa ne mutam la pediatru...
mamicile si puiutii, sper sa intru si eu mai des, ca mi-ati cam lipsit in ultimele saptamani

Mergi la inceput