Vrem sa adoptam

Vrem sa adoptam | Autor: lili72

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Nu am scris niciodata pe forum, nu stiu daca ma voi descurca. Nu am reusit sa avem copii si ne-am hotarat sa adoptam. Am reusit sa facem primul pas, am mers la Protectia copilului si am facut cererea pentru eliberarea atestatului si am primit lista de documente. Vrem sa depunem repede dosarul,dar intampinam ceva greutati.
Cumnatul meu care este coproprietar la casa este in Spania si am nevoie de acordul lui. Stie cineva daca acest acordpoate fi dat in fata unui notar spaniol si apoi documentul sa fie tradus aici in romana? A mai trecut cineva prin asa ceva? Si inca ceva,ni s-a spus sa ducem certificat medical nu adeverinta. Care este diferenta intre cele doua?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Este un certificat special,tip A5,care se stampileaza de la mai multe cabinete.Trebuia sa-ti explice un asistent social exact ce aveti de facut.
Cred ca poate face si la notar in Spania si apoi voi le traduceti aici.Nu e o problema.
Actele pt atestat sant mai mult o formalitate,nu ar trebui sa sperie pe nimeni.
Cea mai grea parte as adoptiei este asteptarea copilului,si potrivirea cu familia,unii au avut norocul sa gasesca copilasul din prima,altii au vazut multi copii...dar in zadar.
Nu orice copil vi se potriveste,nu la orice copil o sa simtiti ca e al vostru,e complicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Bine ai venit printre noi si asteptare usoara !
Pe acest forum sint sigura ca o sa gasesti multe raspunsuri la intrebarile pe care ti le pui.
Despre problema cu notarul ,cu casa ,cred ca e bine totusi sa-i intrebi pe cei de la directia de unde apartineti ,unde faceti dosarul pt.adoptie,daca pt.ei este valabil un act in care cumnatul tau isi da acordul .Pt. ca nu toate actele din strainatate sint recunoscute sau luate in considerare de anumite institutii...spun asta pt.ca eu am avut anumite probleme.
Sper sa nu fie cazul in situatia voastra.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili72 spune:

multumesc pentru raspunsuri, maine suntem programati la medicul de familie pentru aceste certificate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili72 spune:

Poate ma puteti ajuta si cu informatia - unde am putea face o evaluare psihiatrica in Ploiesti. Daca a facut cineva aceasta evaluare la Ploiesti si ne da macar un numar de telefon al cabinetului, ii sunt recunoscatoare.

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetai spune:

eu nu sunt din ploiesti dar evaluare psihiatrica se poate face la orice cabinet psihiatric(privat), la orice clinica privata unde ofera consultatii si un psihiatru, sau , in ultima instanta, in policlinica spitalului:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

ATENTIE!Certificatul psihiatric nu este valabil de la orice cabinet privat.
Va sfatuiesc sa intrebati asistentul de caz ca altfel dati banii aiurea .....costa in jur de 80 lei
Si inca o data intrebati AS care se ocupa de voi.....difera de la directie la directie si momentul cand se preda dosarul si anumite acte(de ex caracterizarile la noi nu le accepta de la prieteni!), la alte directii am auzit ca accepta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

fetelor are dreptate malex, intrebati AS care se ocupa de cazul vostru, la mine de expl a fost in felul urmator, la o policlinica din oras am facut totul, nu a fost nevoie sa ma duc la alte cabinete, si acolo am fost indrumata de AS, (duoa ce am intrebat binenteles, ca nu mi s-a spus de la inceput}

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Lili, si eu sunt din Ploiesti si a trebuit sa-mi reinnoiesc atestatul. Sfatul meu e sa te duci la o policlinica, eu vorbisem la Policlinica cu plata si mi-au zis ca elibereaza certificat si ca au si medic psihiatru. Costa 50 sau 80 lei. Noi ne-am dus la Policlinica MI si mi s-a eliberat un certificat de catre psihiatru, pe care a fost nevoie sa scrie si un alt medic, gata-gata sa nu fie buna hartia. Asa ca nu te complica. Suna si fa-ti programare la Policlinica cu plata. :)
Cate familii ti-au zis ca sunt pe lista, asa de curiozitate ... :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili72 spune:

din pacate nu mi-au dat o astfel de informatie, doar mi-au spus ca sunt foarte multe familii care deja au atestatul.Impresia mea este ca, in loc sa te incurajeze, te cam sperie, ca dupa noua lege e mai greu, ca sunt foarte multe familii care asteapta. Dar eu nu ma descurajez, merg cu Dumnezeu inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicris2005 spune:

Buna Lili,

Si noi am vrut sa infiem dar cand am fost gata cu dosarul am ramas eu insarcinata. Iti doresc sa ai norocul nostru. Dar pentru dosarul medical suna la Schuler si programeaza-te pentru examinarea psihiatrica:0244 523 904 interior 115. Nu conteaza ce dr este. Te vei duce acolo impreuna cu sotul si veti face o cerere scrisa de mana pri care soliciti eliberarea certificatului ca sunteti apti psihic pentru adoptie, va dicteaza doctora ce sa scrieti. Vedeti ca ei au program pana la 19:00 dar dupa 17 nu mai gasiti decat portaru. Va trebuie de la medicul de familie tot asa adeverinta medicala , apt adoptie si cu toate astea vi se elibereaza certificatul tip medical tot la SCHULER. Daca vreti sa va fie mai usor acest certificat il elibereaza Mediurgul sunati la ei 0244597227 si intrebati si atunci nu mai este nevoie decat de adeverinta de la medicul de familie ca restu va fac ei . Singura diferenta e de 20 de lei la taxe fata de Schuler dar credeti-ma decat sa faci 10 drumuri la Schuler mai bine numai unu la MEDIURG.
Nu va lasati descurajati cei de la Protectia copilului asa spun la toti ca nu sunt copii si sunt multe familii la coada dar luati-o voi inainte si cautati un copil, acum cu noua lege e mai simplu , ca il declara mai repede adoptabil. Incercati sa mergeti in Valea Plopului la parintele Tanase, are o gramada de copii abandonati sau fete tinere insarcinate izgonite de rude, care vor sa-si dea bebelusii.
Nu dispera ia-o usor , pregateste dosarelul si apoi cauta tu un bebelus. Nu astepta la astia de le stat ca fara o spaga consistenta nu cred sa rezolvi curand. Noua primul lucru care ni l-au spus a fost ca sunt 42 de familii cu atestat pentru care nu exista bebelusi, asa ca daca n-ai bani ai de asteptat.
Pacat de toti copilasii care stau in orfelinate si asteapta ca cineva sa-i ia.

Mult succes! Oricand sunt la dispozitia ta daca mai vrei sa te ajut cu un sfat!
Cris

Mergi la inceput